Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-19

Składki ubezpieczeniowe w czasie urlopu

W zależności od rodzaju udzielonego pracownikowi urlopu płatnik składek ma obowiązek za jego czas składać do ZUS odpowiednie dokumenty rozliczeniowe.

Barbara Zabieglińska
specjalista ds. ubezpieczeń społecznych
Każdy pracodawca jako płatnik składek na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.) zobowiązany jest do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników, począwszy od dnia nawiązania stosunku pracy aż do dnia ustania tego stosunku. Żaden urlop nie przerywa stosunku pracy, choć np. urlop bezpłatny czy wychowawczy powoduje tzw. zawieszenie praw i obowiązków pracowniczych. W tym czasie bowiem pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia.
Urlop wypoczynkowy
Pracownikowi przysługuje prawo (jest to prawo niezbywalne) do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 152 k.p. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej wysokości, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadku zaś znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00