Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-23

PRZEGLĄD PRAWNY

Przedstawiamy najnowsze akty prawne, które zaczęły obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu br. Niewątpliwie najważniejszymi aktami prawnymi, jakie weszły ostatnio w życie, są ustawy nowelizujące przepisy dotyczące pracowników samorządowych i zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych. Warto przypomnieć, że konieczność zmiany pierwszej z tych ustaw wynikła ze styczniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, uznającego za sprzeczne z ustawą zasadniczą przepisy dotyczące kwalifikacji i wynagradzania samorządowców.

Prawo pracy
Eksperci w komisjach egzaminacyjnych - kwalifikacje i szkolenia
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 maja 2005 r. w sprawie ramowego programu szkolenia kandydatów na ekspertów wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy, sposobu prowadzenia listy ekspertów oraz trybu wpisywania i skreślania ekspertów z listy (DzU nr 104, poz. 873)
Nauczyciele, starający się o uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego na końcowym etapie stają do egzaminu przed komisją. Eksperci są wpisywani na listy MENiS i muszą się legitymować następującymi kwalifikacjami: co najmniej wyższym wykształceniem magisterskim, stopniem nauczyciela dyplomowanego, co najmniej 3-letnim stażem pracy jako nauczyciel dyplomowany, ukończonym z wynikiem pozytywnym szkoleniem dla kandydatów na ekspertów, organizowanym przez publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.
MENiS ustaliło w rozporządzeniu tryb szkolenia ekspertów. Szkolenie to składa się z dwóch części. Pierwsza część szkolenia jest realizowana w formie samokształcenia w kształceniu na odległość i jest zakończona egzaminem testowym. Druga część obejmuje zajęcia realizowane w formach bezpośrednich i kończy się egzaminem testowym. Minimalna liczba godzin szkolenia wynosi 60.
Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do złożenia pisemnego wniosku o wpis na listę ekspertów. Do wniosku nauczyciel musi dołączyć zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia dla kandydatów na ekspertów oraz inne dokumenty poświadczające jego wykształcenie i kwalifikacje.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00