Artykuł

Data publikacji: 2015-03-12

Dotacje na zatrudnianie pracowników

Problemem wielu polskich firm są wysokie koszty pracy, na które składają się nie tylko podatki i składki, ale również dodatkowe wydatki związane z funkcjonowaniem pracownika w zakładzie pracy. Jako przykład można tu wymienić koszty badań i szkoleń. Znaczna część tych kosztów może być refundowana ze środków powiatowych urzędów pracy. Jest to również najtańszy i najszybszy sposób pozyskania pracownika - np. w ramach stażu, czy też prac interwencyjnych. 27 maja 2014 r. weszła w życie duża nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Powstały nowe instytucje, które pozwalają na znaczne oszczędności przy zatrudnianiu nowych pracowników (bony, granty), doszło również do usprawnienia dotychczasowego systemu wspomagania pracowników i pracodawców.

1. Dotacje na zatrudnianie pracowników - informacje wstępne

Od 27 maja 2014 r. obowiązują nowe rozwiązania dla pracodawców, którzy zatrudniają bezrobotnych. Przewidują one różne formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Urzędy pracy oferują je w ramach pomocy de minimis. Dofinansowanie lub refundacja są wypłacane co miesiąc. Pracodawcy, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach pracy, mogą zatem skorzystać z pomocy urzędów pracy zatrudniając bezrobotnych.

Schemat 1. Wsparcie dla pracodawców zatrudniających skierowanych bezrobotnych

infoRgrafika

Schemat 2. Działania pracodawcy ubiegającego się o wsparcie z PUP

infoRgrafika

Tabela 1. Obowiązujące od 27 maja 2014 r. nowe formy finansowego wsparcia dla przedsiębiorców

Rodzaj przyznanego świadczenia

Okres przysługiwania świadczenia i jego wysokość

Warunki przyznania świadczenia oraz bezrobotni, dla których przewidziano wsparcie

Świadczenie aktywizacyjne (art. 60b ustawy o promocji zatrudnienia)

● 12 miesięcy - 1/2 minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie;

● 18 miesięcy - 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.

Świadczenie jest przyznawane pracodawcy na podstawie odrębnej umowy zawartej ze starostą, za zatrudnienie na pełny etat skierowanych do pracy bezrobotnych: