Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-11-29

Najtrudniejsze problemy kadrowe w pytaniach i odpowiedziach

Jedną z bardziej skomplikowanych dziedzin prawa, dotyczącą ogromnej liczby osób, jest prawo pracy. Z tego względu ciągle wiele kwestii związanych z zatrudnieniem pracowników wydaje się przeszkodami nie do pokonania. Możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy rzecz pozornie prosta w rzeczywistości może sprawić wiele kłopotów i narazić pracodawcę na kary. Każdy, kto na co dzień zajmuje się sprawami kadrowymi, wie, że takich problemów w codziennej praktyce nie brakuje. Wątpliwości dotyczące obowiązku informowania pracowników o wydłużeniu okresu rozliczeniowego, potrąceń z wynagrodzenia pracownika czy kwestie związane z prawidłowym określeniem zakresu obowiązków pracowniczych w umowie o pracę mogą spędzić sen z oczu każdego pracodawcy.

W najnowszym "Poradniku" nie brakuje interesujących pytań i odpowiedzi. Dowiemy się na przykład, jak łączyć pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim, jak wliczać do podstawy urlopowej składniki wynagrodzenia wypracowane przez zespół pracowników czy jak ująć obowiązkowe szkolenie pracownika w ewidencji czasu pracy i wynagrodzeniu. Dowiemy się też, kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty premii uznaniowej i kiedy należy tworzyć rezerwę z tego tytułu oraz jak separacja małżonków wpływa na uzyskanie prawa do świadczeń po zmarłym pracowniku. Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu mamy gwarancję, że ich odpowiedzi będą wyczerpujące i prawidłowe.

Zapraszamy do lektury.

Czy pracodawca powinien poinformować pracowników o wydłużeniu okresu rozliczeniowego na podstawie nowych przepisów o czasie pracy

Wprowadzamy wydłużony do 12 miesięcy okres rozliczeniowy czasu pracy. Uzgodniliśmy możliwość jego wydłużenia z przedstawicielem pracowników, ponieważ w naszej firmie nie ma związków zawodowych. Czy powinniśmy poinformować pracowników o wydłużeniu okresu rozliczeniowego? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Tak. Powinni Państwo poinformować pracowników o wydłużeniu okresu rozliczeniowego. Do skutecznego zawiadomienia pracowników wystarczające jest zastosowanie zwyczajowego sposobu informowania o wewnątrzzakładowych aktach prawnych pracodawcy. Może to nastąpić przez wywieszenie porozumienia o wydłużeniu okresu rozliczeniowego na tablicy ogłoszeń, rozesłanie tego dokumentu mailem lub doręczenie pracownikom wydrukowanych postanowień porozumienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00