Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-10-10

Najtrudniejsze problemy księgowe w pytaniach i odpowiedziach

Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych to trudne zadanie. Trzeba nieustannie brać pod uwagę takie czynniki, jak nieustające zmiany przepisów, ich niejednoznaczność czy niepełna wiedza z danego zakresu. Dlatego w najnowszym numerze "Poradnika" Czytelnik znajdzie zestaw pytań i odpowiedzi, mających na celu wyjaśnienie, przynajmniej niektórych, ważnych zagadnień.

Pytania dotyczą kwestii związanych z prowadzeniem rachunkowości i podatkami. Wyjaśnimy m.in., jak rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki i dopłat wspólników oraz jak ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów fakturę korygującą numer faktury pierwotnej. Czytelnik dowie się, jak ująć w księgach rachunkowych fakturę korygującą zeszłoroczną usługę. W "Poradniku" wyjaśnimy także, jak można amortyzować środek trwały o wartości niższej niż 3500 zł, czy karne odsetki od kredytu mogą stanowić koszt podatkowy i jak ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupy dokonywane na potrzeby działalności budowlanej.

Na te i wiele innych pytań Czytelnicy znajdą odpowiedzi w naszej publikacji. Mamy nadzieję, że szeroki zakres tematyczny poruszanych problemów rozwieje przynajmniej niektóre z wątpliwości pojawiających się w codziennej pracy.

Jak rozliczyć i ująć w księgach rachunkowych podwyższenie kapitału zakładowego ze środków własnych spółki i dopłat wspólników

Wspólnicy spółki z o.o. (krajowe osoby fizyczne) dokonali podwyższenia kapitału zakładowego ze środków własnych spółki, tj. z kapitału zapasowego utworzonego z corocznych odpisów z zysku. W niedalekiej przyszłości planują również wniesienie dopłat do kapitału własnego w celu dofinansowania działalności spółki. W jaki sposób należy rozliczyć te transakcje podatkowo i jak ująć je w ewidencji księgowej?

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego powoduje po stronie spółki, występującej w roli płatnika, obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% od dochodów uzyskanych przez poszczególnych wspólników. Spółka zobowiązana do jego pobrania i zapłaty nie ma możliwości potrącenia kwoty zryczałtowanego podatku. Wobec tego każdy ze wspólników wpłaca spółce ten podatek z własnych środków. Natomiast czynności wniesienia i zwrotu dopłat, dokonywane zgodnie z postanowieniami art. 177-179 ksh, są neutralne podatkowo zarówno dla spółki, jak i wspólników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00