Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-09-30

Postępowanie przed sądem pracy

Sądy pracy to podstawowe miejsce rozstrzygania sporów z pracownikami. Pomimo długotrwałości procedur nadal trudno jest liczyć na alternatywne sposoby załatwiania spraw. W artykule zajmujemy się możliwościami pojednania w czasie trwania zatrudnienia, przygotowaniem sporu w sądzie, sprawami sądowymi, wyrokami i ich egzekucją.

Proces sądowy

Sprawy pracownicze w przeważającej liczbie przypadków toczą się w postępowaniu procesowym. W praktyce oznacza to, że w postępowaniu takim występują dwie zwalczające się strony, a sędzia pełni rolę bezstronnego arbitra. Jest to bardzo istotne, ponieważ strona, która zamierza udowodnić swą rację, musi w sądzie przedstawić dowody na poparcie swych twierdzeń. Zazwyczaj dowodami będą świadkowie, przesłuchanie stron i dokumentacja zgromadzona przez pracodawcę w związku ze stosunkiem pracy. Jako sprawy pracownicze prawo kwalifikuje sprawy o:

● roszczenia ze stosunku pracy lub z nim związane,
● ustalenie istnienia stosunku pracy, jeżeli łączący strony stosunek prawny (dzieło, zlecenie), wbrew zawartej między nimi umowie, ma cechy stosunku pracy,
● roszczenia z innych stosunków prawnych, do których z mocy odrębnych przepisów stosuje się przepisy prawa pracy,
● odszkodowania dochodzone od zakładu pracy na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Wszczęcie postępowania i jego koszty

Pismem inicjującym postępowanie jest pozew. Przed jego sporządzeniem warto skonsultować treść roszczenia z prawnikiem, tak by była pewność, że szanse wygrania sprawy są znaczne i że nie popełnimy błędu w konstruowaniu roszczenia. Samo sporządzenie pozwu nie jest czynnością nadmiernie skomplikowaną. Po pierwsze, trzeba oznaczyć sąd, do którego występujemy (np. Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XXIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, al. Solidarności 127, 01-323 Warszawa). W górnym prawym rogu zamieszczamy datę, choć i tak liczyć się będzie data stempla pocztowego albo stempel sądowy w wypadku złożenia pisma na dzienniku podawczym. W prawej części pierwszej strony wpisujemy imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Niezbędne są również adresy wymienionych osób, by sąd mógł właściwie kierować korespondencję. Zamieszczamy też nazwę "pozew", by nie było wątpliwości co do charakteru pisma, choć nawet podanie błędnej nazwy nie stanowi przeszkody dla rozpoznania sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00