Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-08-26

Jakie świadczenia sfinansuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Zagadnienia związane z prowadzeniem działalności socjalnej w zakładzie pracy często w praktyce stwarzają pracodawcom wiele problemów. Niniejsza publikacja jest źródłem informacji o tworzeniu i gospodarowaniu zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Nasze opracowanie wyjaśnia, którzy pracodawcy są zobowiązani do tworzenia funduszu i czy ewentualnie mogą z tego obowiązku zrezygnować. Przedstawia zasady naliczania i odprowadzania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ponadto opisane zostały kryteria przyznawania pomocy socjalnej oraz rodzaje świadczeń, jakie można przyznać z funduszu na rzecz osób uprawnionych. W publikacji zostały również omówione uregulowania podatkowe z przedstawieniem interpretacji organów izb skarbowych oraz kwestie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od przyznawanych świadczeń.

Z tematyką działalności socjalnej powinni zapoznać się wszyscy pracodawcy. Publikacja jest adresowana zarówno do pracodawców, którzy tworzą fundusz, jak i tych, którzy nie mają takiego obowiązku lub postanowili z niego zrezygnować.

Jakie świadczenia sfinansuje zfśs

Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników (art. 16 k.p.). Natomiast socjalne potrzeby pracowników jest zobowiązany zaspokajać w miarę posiadanych środków (art. 94 pkt 8 k.p.). A zatem ustawodawca zezwolił w Kodeksie pracy na samodzielne ocenianie przez pracodawcę możliwości finansowych zakładu pracy.

Podstawowym źródłem regulującym działalność socjalną pracodawcy jest ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm. - zwana dalej ustawą o zfśs). Określa ona zasady tworzenia i dysponowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zwanego dalej zfśs lub funduszem).

Jeśli pracodawca (lub osoba odpowiedzialna w imieniu pracodawcy) nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z jej przepisami, podlega karze grzywny. Odbywa się to na podstawie wniosku od właściwego organu Państwowej Inspekcji Pracy w trybie określonym przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 12a ust. 1 i 2 ustawy o zfśs).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00