Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-07-30

Jak zadbać o finanse w małej i średniej firmie

Trudne, kryzysowe czasy wymagają sprawdzonych rozwiązań przy prowadzeniu firmy. Truizmem jest twierdzenie, że aby zachować dobrą kondycję finansową przedsiębiorstwa, nie można dopuszczać do zaległości w płatnościach. Wdrożenie i przestrzeganie procedur dotyczących rozrachunków z kontrahentami pozwala zarządzającym finansami firmy na bieżące śledzenie terminów płatności. Umożliwi także szybkie podjęcie kroków zmierzających do wyegzekwowania należności.

Niezwykle ważnym zadaniem przewidującego menedżera jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego firmy. Z tego powodu należy wprowadzić takie strategie finansowania przedsiębiorstw, których zastosowanie zabezpieczy ich działalność podstawową przed negatywnym wpływem kryzysowych warunków gospodarowania. W praktyce wymienia się dwie podstawowe strategie finansowania przedsiębiorstw - konserwatywną i agresywną. Omawiamy je bliżej na łamach naszego pisma.

Cechą charakterystyczną wyceny przedsiębiorstw jest jej względność. Wybór standardów i metod wyceny, a w konsekwencji również jej wyniki zależą od wielu czynników, w tym również od wielkości przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury naszego opracowania, którego celem jest omówienie kluczowych determinant oraz uwarunkowań wyceny małych podmiotów w polskich warunkach wraz z przeglądem możliwych do zastosowania metod.

Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe firmy

Niezwykle ważnym zadaniem przewidującego menedżera jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego firmy. Celem tego opracowania są rekomendacje takich strategii finansowania przedsiębiorstw, których zastosowanie zabezpieczy ich działalność podstawową przed negatywnym wpływem kryzysowych warunków gospodarowania.

W praktyce wymienia się dwie podstawowe strategie finansowania przedsiębiorstw - konserwatywną i agresywną. Strategia konserwatywna wyraża się w dążeniu do minimalizacji udziału krótkoterminowego zadłużenia w strukturze źródeł finansowania (poniżej 50% pasywów). W praktyce sprowadza się to do minimalizacji kredytu krótkoterminowego lub do całkowitej rezygnacji z kredytu długoterminowego i zastąpienia go środkami własnymi. Zmniejsza to zdecydowanie groźbę braku wypłacalności, ale wymaga w zamian wysokiej stopy zwrotu, która zrekompensowałaby straty z tytułu zaangażowania droższych funduszy własnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00