Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2013-06-24

Najem w działalności gospodarczej

Umowa najmu jest powszechnie znaną i stosowaną umową. Choć na pierwszy rzut oka jest to prosta konstrukcja, w praktyce budzić może jednak wiele wątpliwości. Najem polega na tym, że jedna strona czasowo i za wynagrodzeniem udostępnia rzecz drugiej stronie do korzystania. Nie następuje przy tym zmiana właściciela rzeczy. Według zasad określonych w umowie i w Kodeksie cywilnym prawa właściciela są czasowo ograniczone na rzecz osoby korzystającej z rzeczy.

Przepisy o najmie komplikuje traktowanie przez ustawodawcę najmu lokali jako osobnego rodzaju tej umowy. Przy analizie tego aspektu umowy najmu należy pamiętać o konieczności uwzględnienia - obok Kodeksu cywilnego - przepisów szczególnych, chroniących najemców lokali mieszkalnych.

W "Poradniku" omawiamy szczegółowo zasady najmu lokalu użytkowego i mieszkania. Analizujemy prawa i obowiązki stron, problem kaucji oraz zgodnego z prawem wypowiadania umowy. Wyjaśniamy ponadto, czym jest najem okazjonalny oraz przedstawiamy podatkowe kwestie związane z rozliczaniem kosztów zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców.

Zapraszamy do lektury.

Umowa najmu lokalu użytkowego

Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia zawierana na dłużej niż rok powinna być sporządzona na piśmie. Należy w niej określić wysokość czynszu. Dla zabezpieczenia roszczeń można skorzystać z poręczenia.

Dane stron i lokalu

Umowa najmu powinna być sporządzona na piśmie. Należy w niej określić datę i miejsce zawarcia oraz strony - wynajmującego (właściciela) i najemcę. Rodzaj danych dotyczących stron zależy od ich statusu. Przedsiębiorca podaje firmę, siedzibę, numer, pod jakim figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w ewidencji gminnej. Przedsiębiorca będący spółką z o.o., akcyjną lub komandytowo-akcyjną musi również wpisać wysokość kapitału zakładowego i NIP. Osoba fizyczna wskazuje imię i nazwisko, adres i numer dowodu tożsamości.

Umowa musi określać nie tylko jej przedmiot, ale także tytuł prawny wynajmującego do lokalu, np. właściciel czy najemca z prawem podnajmu. Lokal musi być dokładnie oznaczony. Należy podać adres, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń, kondygnację, na której się znajduje, i przeznaczenie - np. lokal handlowy, produkcyjny. Jeśli w lokalu znajduje się wyposażenie (meble, urządzenia), jego wykaz sporządza się w załączniku do umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00