Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-07-04

Koszty uzyskania przychodów w małej firmie

Kosztami uzyskania przychodów są koszty, jakie spółka poniosła w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Koszty uzyskania przychodów to element konstrukcyjny podatku. Wysokość kosztów wpływa bowiem na podstawę opodatkowania. Koszty uzyskania przychodów nie są pojęciem ekonomicznym czy rachunkowym. Jest to określone pojęcie podatkowe. Aby móc mówić o koszcie w sensie podatkowym, musi być spełniony warunek "celowości" tego kosztu. Koszt podatkowy ma bowiem służyć osiąganiu przychodów oraz zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Pojęcie kosztów uzyskania przychodów, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, należy ściśle wiązać ze źródłem przychodów. W przypadku bowiem tego podatku, w odróżnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, mamy do czynienia z podziałem przychodów na różne źródła ich powstawania. Ponoszone wydatki mogą być uznane za koszt tylko w ramach źródła przychodu, z którym są związane.

Powszechnie znane są problemy związane z tym, jakie wydatki można odliczyć od przychodu. Koszty uzyskania przychodów to główne bolączki podatkowe - tak ważne w praktyce, a jednocześnie dobrze rozpracowane w doktrynie prawa podatkowego wspartej bogatym orzecznictwem sądowym. Niniejsza publikacja podpowie Państwu, jak postępować w określonych przypadkach i kwalifikować wydatki jako koszty uzyskania przychodów. Odwołujemy się przy tym do aktualnych orzeczeń sądów, interpretacji urzędów skarbowych i pism Ministerstwa Finansów.

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, co do zasady, należy stosować do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że koszty pracownicze należy również potrącać od przychodów z innych tytułów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00