Artykuł

Data publikacji: 2009-12-10

Obieg dokumentów księgowych w firmie

Przepisy ustawy o rachunkowości nie określają zasad obiegu dokumentów księgowych w firmie. Tymczasem właściwy obieg tych dokumentów jest ważnym elementem zorganizowania rachunkowości w firmie. Nie tylko ułatwia on sprawowanie kontroli, ale - jak dowodzi praktyka - w znacznym stopniu wpływa na prawidłowość prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Stan prawny na 1 grudnia 2009 r.

aneta mazur-jelonek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Zorganizowanie obiegu dokumentów księgowych obejmuje także zasady wystawiania dokumentów, ich kontroli i przechowywania. W "Poradniku" zawarliśmy więc szczegółowe wskazówki dotyczące zasad opracowywania poszczególnych obszarów instrukcji obiegu dokumentów. Dodatkowo zobrazowaliśmy zapisy przykładowymi fragmentami instrukcji obiegu i kontroli dokumentów funkcjonującmi w praktyce w różnych jednostkach z obszaru samorządowego i w firmach działających w oparciu o kodeks spółek handlowych. "Poradnik" z pewnością będzie praktycznym i pomocnym narzędziem w tworzeniu bądź aktualizowaniu funkcjonujących już w firmach instrukcji. Należy bowiem pamiętać, że instrukcja obiegu i kontroli dokumentów powinna być dokumentem aktualizowanym w zależności od realiów organizacyjnych, ekonomicznych i prawnych, w której przychodzi funkcjonować firmom.

Zasady dokumentowania operacji gospodarczych

Zasady dokumentowania operacji gospodarczych często zamieszczane są w instrukcjach obiegu dokumentów. Dotyczą one treści, rodzajów, cech dowodu księgowego, a także sposobu jego korygowania.

Dowód księgowy

Dowód księgowy jest dokumentem potwierdzającym dokonanie operacji gospodarczej w danym miejscu i czasie. Podstawowym zadaniem wszystkich dowodów księgowych jest ujęcie zaistniałych operacji gospodarczych.

Zasady dokumentacji operacji gospodarczych w jednostkach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych określają przepisy rozdziału 2, a w szczególności art. 20-22 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 165, poz. 1316). Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej: