Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-12

Wszystko o nieruchomościach

Nieruchomości są obecnie jednym z bardziej popularnych tematów społeczno-gospodarczych. Posiadanie własnego mieszkania staje się synonimem wysokiego statusu społecznego, a ceny pomimo kryzysu gospodarczego obniżyły się tylko w niewielkim stopniu. Wzrasta zainteresowanie tą tematyką w wielu płaszczyznach. Budownictwo, branża developerska, firmy zajmujące się pośrednictwem na rynku nieruchomości przeżywają dynamiczny rozkwit. Także w bezpośrednim obrocie nieruchomościami obserwujemy od kilku lat niesłabnącą aktywność różnych podmiotów. Wiele osób zainteresowanych dobrym zainwestowaniem pieniędzy decyduje się na zakup mieszkania. Obserwacja cen na rynku nieruchomości pozwala stwierdzić, że jest to dobry wybór. Wzrost zainteresowania obrotem nieruchomościami, przekłada się też na wzrost zainteresowania prawnymi aspektami tego tematu. Staramy się więc pomóc zrozumieć złożoność tej materii.

Stan prawny na 29 września 2009 r.

Paweł Malinowski

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Prezentowany "Poradnik" jest praktycznym przewodnikiem po tematyce nieruchomości. Omawiamy nie tylko rodzaje nieruchomości, ale również sposoby ich nabycia. Opisujemy najważniejszą część obrotu nieruchomościami, jakim są umowy przenoszące własność. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ na tym tle powstaje najwięcej problemów praktycznych. Przedstawiamy również działanie instytucji ksiąg wieczystych jako podstawy bezpieczeństwa, a także aspekty podatkowe przeprowadzanych transakcji.

Co definiujemy jako nieruchomość

Najprościej rzecz ujmując, nieruchomością jest każda rzecz, która nie jest ruchoma, tzn. nie można zmienić jej położenia bez ingerencji w samej rzeczy. Chociaż wydaje się to oczywiste, w praktyce powstaje na tym tle wiele wątpliwości.

Rodzaje nieruchomości

W rozumieniu polskiego prawa rzeczami są jedynie rzeczy materialne. Jest to o tyle ważne, że nieruchomości są rodzajem rzeczy. Definicja nieruchomości została natomiast zawarta w art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 79, poz. 662; dalej jako "k.c."), który stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00