Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-31

Budowa domu po zmianach

Wielu z nas z pewnością marzy, z różnych względów, o własnych czterech ścianach. Obecnie, w związku z nadal dość drogimi mieszkaniami zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, coraz więcej osób rozważa budowę własnego domu (czy to zlecając firmie zewnętrznej, czy też budując samemu systemem gospodarczym). Takie przedsięwzięcie, choć znacznie bardziej opłacalne dla właściciela, wiąże się jednak z koniecznością załatwienia znacznie większej ilości formalności prawnych niż przy zakupie gotowego mieszkania od osoby trzeciej. Ponadto jest to proces niewątpliwie czasochłonny i wiążący się nierzadko ze sporym stresem, wszak budowa domu to inwestycja na lata. Wszystko to sprawia, iż warto odpowiednio wcześniej zapoznać się problematyką związaną z budową wymarzonego domu, tak aby jego budowa przebiegła sprawnie i bez zakłóceń.

Stan prawny na 18 sierpnia 2009 r.

ALEKSANDER MIRSKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik" z pewnością stanowić będzie przewodnik, dzięki któremu znacznie szybciej uporają się Państwo z wszelkimi formalnościami prawnymi, które czekają osoby chcące wybudować dom. Oprócz praktycznej wykładni przepisów prawa i najnowszego orzecznictwa sądowego znajdą tutaj Państwo szereg przykładów obrazujących problemy związane z prawnymi aspektami budowy domu. Dzięki zaprezentowanym w chronologicznej kolejności niezbędnym czynnościom, które trzeba podjąć w związku z postawieniem domu, z pewnością rozwieją Państwo wątpliwości, jakie wiążą się z tym zagadnieniem.

Budowa na gruncie rolnym

Prawo przewiduje sytuacje, gdy odrolnienie gruntu, który posiadamy, nie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia budowy domu, jak również innych obiektów budowlanych. Należy jednak wówczas zgłosić organowi administracyjnemu planowaną budowę.

Uwagi ogólne o kupnie działki

Przed zakupem działki, którą chcemy przeznaczyć pod budowę domu, należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, w którym będzie określone przeznaczenie działki. Taki plan znajduje się w urzędzie gminy, na której terenie leży nasza działka. Odpłatnie można uzyskać z niego wypisy i wyrysy. Dom mieszkalny można wybudować jedynie na działce budowlanej, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne. Warto również przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego okolicznych gruntów, zwłaszcza wtedy gdy cena działki, którą zamierzamy kupić, wydaje się podejrzanie atrakcyjna. Może się bowiem zdarzyć, że sąsiednie grunty będą przeznaczone np. pod budowę wysypiska śmieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00