Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-16

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Obywatele państw UE mogą pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Cudzoziemcy spoza UE pracują na podstawie zezwolenia na pracę wydawanego przez wojewodę. Specjalne przepisy zatrudnieniowe dotyczą Ukraińców, Rosjan i Białorusinów. Mogą oni pracować przez pół roku we wszystkich gałęziach gospodarki bez zezwolenia.

PAWEŁ JAKUBCZAK

Stan prawny na 2 grudnia 2008 r.

Zezwolenie na pracę

Cudzoziemcy z państw spoza UE mogą być zatrudnieni w Polsce tylko na podstawie zezwolenia na pracę wydawanego przez wojewodę. Wydawanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca spoza UE przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie pracodawca otrzymuje od wojewody przyrzeczenie zezwolenia, które stanowi dla cudzoziemca podstawę do ubiegania się o dokumenty legalizujące jego pobyt na terytorium RP w związku z wykonywaniem pracy. W drugim etapie - po uzyskaniu dokumentu legalizującego pobyt - wojewoda wydaje dla cudzoziemca zezwolenie na wykonywanie pracy na terytorium Polski. Jeżeli w dniu składania wniosku cudzoziemiec posiada odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt w związku z wykonywaniem pracy na terytorium RP, decyzja dotycząca zezwolenia wydawana jest bez konieczności uprzedniego wydania przyrzeczenia.

Test rynku pracy

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę, musi przejść uciążliwy test rynku pracy. Polega on na sprawdzeniu, czy na oferowane miejsce nie znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca ma do 30 dni na przekazanie przedsiębiorcy informacji na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, zarejestrowanych bezrobotnych oraz ich kwalifikacjach. Pracodawca powinien też przedstawić dokumenty (najczęściej faktury) potwierdzające podjęcie przez niego działań zmierzających do powierzenia pracy miejscowym bezrobotnym. Mogą to być na przykład ogłoszenia w prasie czy Internecie. Pracodawca przedstawia też w urzędzie pracy pisemną informację, czy ktoś zgłosił się do niego w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie. Ponadto przedsiębiorca powinien złożyć do Urzędu Pracy wniosek o nazwie „Zgłoszenie wolnego miejsca zatrudnienia”. Do wniosku należy dołączyć pismo zawierające prośbę o wydanie w tej sprawie opinii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00