Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-08-30

Jak zmieniła się Ordynacja podatkowa?

30 czerwca 2005 r. Sejm uchwalił ostatecznie obszerną nowelizację Ordynacji podatkowej. W ustawie pojawiły się tak ważne regulacje jak np. dotyczące uprzednich porozumień cenowych czy możliwości wstrzymania wykonalności decyzji, gdy podatnik złoży odpowiednie zabezpieczenie. Zmieniły się także przepisy dotyczące ulg uznaniowych, nadpłaty podatku, korekt deklaracji, możliwości badania wiarygodności umów zawieranych przez podatników. Zmian jest zresztą całe mnóstwo. Szczegółowe opisanie wszystkich nowości nie jest możliwe - stąd postaramy się zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które tworzą nowe instytucje lub mają dla podatników szczególne znaczenie, tym bardziej że zmiany nie obejmują wyłącznie Ordynacji podatkowej, lecz dotyczą także kilkunastu innych ustaw, w tym tak ważnych dla każdego z nas jak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której zmianie uległy m.in. zasady odliczania darowizn kościelnych.

Marek Kutarba
Stan prawny na 16 sierpnia 2005 r.
Pierwotnie zakładano, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 lipca 2005 r. Parlament nie zakończył jednak w porę prac nad ustawą i w rezultacie większość przepisów zacznie obowiązywać 1 września 2005 r. Nie dotyczy to jednak wszystkich zmian. Część nowości ma wejść w życie już z chwilą ogłoszenia, część 16 sierpnia 2006 r. (np. zmiany w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), inne zaczną zaś obowiązywać 1 stycznia 2006 r. (np. przepisy dotyczące uprzednich porozumień cenowych). Wreszcie niektóre unormowania zaczną funkcjonować 1 stycznia 2007 r., a zatem dopiero za półtora roku.
Pisemne interpretacje Ministra Finansów
Nowym, ważnym z punktu widzenia tego, co działo się w zakresie rozliczeń podatkowych w ostatnich miesiącach, rozwiązaniem są przepisy dotyczące wydawania przez Ministra Finansów pisemnych interpretacji w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00