Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-11

RAPORT „ZMIANY W PRAWIE O RUCHU DROGOWYM, A MOBILNOŚĆ MIEJSKA”

Przewozy osób mogą wspomóc zrównoważoną mobilność

Miasta w Polsce walczą z coraz większym indywidualnym ruchem samochodów. Sposobem na to ma być zrównoważona mobilność. Wykorzystuje się jednak przede wszystkim utarte rozwiązania, zapominając o nowych możliwościach

Bogacenie się społeczeństw, zjawisko bez wątpienia pozytywne, ma różne konsekwencje. Jedną z nich jest coraz większy indywidualny ruch samochodowy. To problem dla miast, w których coraz bardziej jest przeciążana lokalna infrastruktura drogowa, co przekłada się na spadek bezpieczeństwa na drogach, deficyt miejsc do parkowania, zwiększenie hałasu czy wreszcie pogorszenie jakości powietrza.

Stawia to przed samorządami wyzwanie – określenie nowego podejścia do zarządzania mobilnością, które powinno być bardziej zrównoważone. I to już się dzieje. Jak wynika z najnowszego raportu TOR „Zmiany w prawie o ruchu drogowym a mobilność miejska”, miasta inwestują w rozwój transportu publicznego, promowanie ruchu pieszego i rowerowego oraz mikromobilności. Wyraźna jest także tendencja rozwoju systemów pojazdów współdzielonych, takich jak rowery publiczne czy hulajnogi elektryczne. Nadal jednak, jak podkreśla się w publikacji, oczy samorządów są w małym stopniu zwrócone na wykorzystanie przewozów taksówkami, które również mogą być uzupełnieniem zrównoważonego transportu publicznego. Widać to zwłaszcza na podstawie działań podejmowanych i dokumentów strategicznych przyjmowanych na poziomie lokalnym czy centralnym, jak samorządowe plany zrównoważonej mobilności miejskiej (ang. sustainable urban mobility plans – SUMP) czy Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) przyjęta przez Radę Ministrów w grudniu 2022 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00