history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 1999-05-02 do 2014-11-01

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wymagania techniczne, które muszą spełniać pojazdy silnikowe na podstawie przepisów krajowych odnoszących się między innymi do reflektorów pełniących funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów;

w związku z różnicami, jakie istnieją między przepisami krajowymi poszczególnych Państw Członkowskich, zachodzi konieczność przyjęcia przez wszystkie te państwa, w uzupełnieniu do ich obowiązujących obecnie przepisów krajowych lub w miejsce tych przepisów, jednolitych wymogów, które pozwolą na objęcie wszystkich typów pojazdów homologacją typu EWG, będącą przedmiotem dyrektywy Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep (3), która ma być wprowadzona w stosunku do każdego typu pojazdu;

w dyrektywie 76/756/EWG (4) Rada ustanowiła wspólne wymagania dotyczące instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach;

ujednolicona procedura homologacji typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów umożliwia każdemu Państwu Członkowskiemu kontrolę zgodności ze wspólnymi wymaganiami konstrukcyjnymi i wymaganiami zawartymi w testach oraz informowanie innych Państw Członkowskich o swoich wynikach, wysyłając kopię sporządzonego świadectwa homologacji części dla każdego typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów; umiejscowienie znaku homologacji EWG części na wszystkich reflektorach wyprodukowanych zgodnie z homologowanym typem zapobiega potrzebie kontroli technicznych tych reflektorów w pozostałych Państwach Członkowskich;

należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne przyjęte przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w jej rozporządzeniach nr 1 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania reflektorów w pojazdach silnikowych wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł” ) (5) oraz nr 2 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania żarówek do reflektorów wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł”) (5), które są załączone do Porozumienia z dnia 20 marca 1958 r. dotyczącego przyjęcia jednolitych warunków homologowania i wzajemnego uznawania homologacji wyposażenia i części pojazdów silnikowych;

zbliżanie ustawodawstw krajowych dotyczących pojazdów silnikowych prowadzi do wzajemnego uznawania przez Państwa Członkowskie przeprowadzonych przez nie kontroli opartych na wspólnych wymaganiach,

[1] PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1. [2] Każde Państwo Członkowskie udziela homologacji WE części dla każdego typu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz dla każdego typu źródła światła (żarówka(-i) i inne) stosowanych w homologowanych zespołach świateł, które spełniają wymogi w zakresie konstrukcji i badań, ustanowione we właściwych załącznikach.

2. Państwo Członkowskie, które przyznało homologację EWG części, podejmuje środki wymagane w celu sprawdzenia, czy modele produkcyjne są zgodne z typem homologowanym, tak dalece jak jest to konieczne, i w miarę potrzeby współpracuje z właściwymi władzami pozostałych Państw Członkowskich. Taka kontrola jest ograniczona do kontroli na miejscu.

Artykuł 2

[3] Państwa Członkowskie, dla każdego typu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania lub dla każdego typu źródła światła (żarówka(-i) i inne) stosowanych w zespołach świateł homologowanych przez te państwa zgodnie z art. 1, wydają producentowi znak homologacji WE części, zgodnie ze wzorem przedstawionym w dodatku 5 do załącznika I.

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu zapewnienia, że nie są stosowane znaki mogące utrudniać rozróżnienie między reflektorami spełniającymi funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródłem(-ami) światła (żarówką(-ami) i innymi) stosowanymi w zespołach świateł homologowanych zgodnie z art. 1, i innymi urządzeniami.

Artykuł 3

[4] 1. Żadne Państwo Członkowskie nie może zakazać wprowadzania do obrotu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, ze względu na ich budowę lub sposób funkcjonowania, jeżeli są one opatrzone znakami homologacji WE części.

2. Państwo Członkowskie może zakazać wprowadzania do obrotu reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, które opatrzone są znakami homologacji WE części, jeżeli stale nie zachowują one zgodności z homologowanym typem.

Państwo takie powiadamia bezzwłocznie pozostałe Państwa Członkowskie i Komisję o podjętych środkach, przedstawiając powody swojej decyzji.

Artykuł 4

[5] Właściwe władze Państw Członkowskich powiadamiają się wzajemnie, z wykorzystaniem procedury określonej w art. 4 ust. 6 dyrektywy 70/156/EWG o każdym udzieleniu, odmowie udzielenia lub cofnięciu homologacji na mocy niniejszej dyrektywy.

Artykuł 5

1. Jeżeli Państwo Członkowskie, które udzieliło homologacji WE części, stwierdza, że pewna liczba reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, opatrzonych tym samym znakiem homologacji WE części, nie jest zgodna z homologowanym typem, podejmuje ono niezbędne środki dla zapewnienia zgodności modeli seryjnych z homologowanym typem. [6] Właściwe władze tego państwa powiadamiają inne Państwa Członkowskie o przyjętych środkach, które w przypadku trwałego braku zgodności z typem mogą prowadzić do cofnięcia homologacji EWG części. Wspomniane władze podejmują takie same środki, jeśli zostały poinformowane przez właściwe władze innego Państwa Członkowskiego o takim braku zgodności.

2. Właściwe władze Państw Członkowskich w ciągu miesiąca powiadamiają się wzajemnie o cofnięciu homologacji EWG części oraz o powodach podjętych środków.

Artykuł 6

Każda decyzja podjęta zgodnie z przepisami przyjętymi w wykonaniu niniejszej dyrektywy, dotycząca odmowy lub cofnięcia homologacji WE części dla reflektora światła drogowego lub światła mijania lub źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł lub zakazu wprowadzenia do obrotu lub użytkowania, określa szczegółowo powody, na których została oparta. [7] Zainteresowaną stronę informuje się o takiej decyzji, z jednoczesnym powiadomieniem o przysługujących jej środkach odwoławczych zgodnie z obowiązującym prawem w Państwach Członkowskich, a także o terminach przyznanych na korzystanie z tych środków odwoławczych.

Artykuł 7

[8] Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić udzielenia homologacji typu WE lub krajowej homologacji typu pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, jeżeli opatrzone są one znakami homologacji WE części oraz są zainstalowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 8

[9] Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zakazać sprzedaży lub rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatacji pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, jeżeli opatrzone są one znakami homologacji WE części oraz są zainstalowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 9

[10] Do celów niniejszej dyrektywy „pojazd” oznacza każdy pojazd silnikowy, przeznaczony do ruchu drogowego, z nadwoziem lub bez, posiadający co najmniej cztery koła i rozwijający maksymalną prędkość konstrukcyjną przekraczającą 25 km/h, z wyjątkiem pojazdów poruszających się po szynach, ciągników rolniczych i leśnych oraz wszelkich maszyn samobieżnych.

Artykuł 10

Wszelkie zmiany konieczne do dostosowania wymagań załączników, celem uwzględnienia postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 dyrektywy 70/156/EWG.

Artykuł 11

1. Państwa Członkowskie przyjmują i dokonują publikacji przepisów niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 1 lipca 1977 r. oraz niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję. Przepisy te stosuje się najpóźniej począwszy od dnia 1 października 1977 r.

2. Z chwilą podania niniejszej dyrektywy do wiadomości Państwom Członkowskim gwarantują one poinformowanie Komisji w czasie umożliwiającym jej przedstawienie swoich uwag o wszelkich projektach przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które zamierzają przyjąć w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lipca 1976 r.

[1] Tytuł dyrektywy w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 1 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[2] Art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 2 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[3] Art. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[4] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[5] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[6] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 4 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[7] Art. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 5 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[8] Art. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[9] Art. 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[10] Art. 9 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

Wersja obowiązująca od 1999-05-02 do 2014-11-01

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wymagania techniczne, które muszą spełniać pojazdy silnikowe na podstawie przepisów krajowych odnoszących się między innymi do reflektorów pełniących funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów;

w związku z różnicami, jakie istnieją między przepisami krajowymi poszczególnych Państw Członkowskich, zachodzi konieczność przyjęcia przez wszystkie te państwa, w uzupełnieniu do ich obowiązujących obecnie przepisów krajowych lub w miejsce tych przepisów, jednolitych wymogów, które pozwolą na objęcie wszystkich typów pojazdów homologacją typu EWG, będącą przedmiotem dyrektywy Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep (3), która ma być wprowadzona w stosunku do każdego typu pojazdu;

w dyrektywie 76/756/EWG (4) Rada ustanowiła wspólne wymagania dotyczące instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach;

ujednolicona procedura homologacji typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów umożliwia każdemu Państwu Członkowskiemu kontrolę zgodności ze wspólnymi wymaganiami konstrukcyjnymi i wymaganiami zawartymi w testach oraz informowanie innych Państw Członkowskich o swoich wynikach, wysyłając kopię sporządzonego świadectwa homologacji części dla każdego typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów; umiejscowienie znaku homologacji EWG części na wszystkich reflektorach wyprodukowanych zgodnie z homologowanym typem zapobiega potrzebie kontroli technicznych tych reflektorów w pozostałych Państwach Członkowskich;

należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne przyjęte przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w jej rozporządzeniach nr 1 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania reflektorów w pojazdach silnikowych wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł” ) (5) oraz nr 2 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania żarówek do reflektorów wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł”) (5), które są załączone do Porozumienia z dnia 20 marca 1958 r. dotyczącego przyjęcia jednolitych warunków homologowania i wzajemnego uznawania homologacji wyposażenia i części pojazdów silnikowych;

zbliżanie ustawodawstw krajowych dotyczących pojazdów silnikowych prowadzi do wzajemnego uznawania przez Państwa Członkowskie przeprowadzonych przez nie kontroli opartych na wspólnych wymaganiach,

[1] PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1. [2] Każde Państwo Członkowskie udziela homologacji WE części dla każdego typu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz dla każdego typu źródła światła (żarówka(-i) i inne) stosowanych w homologowanych zespołach świateł, które spełniają wymogi w zakresie konstrukcji i badań, ustanowione we właściwych załącznikach.

2. Państwo Członkowskie, które przyznało homologację EWG części, podejmuje środki wymagane w celu sprawdzenia, czy modele produkcyjne są zgodne z typem homologowanym, tak dalece jak jest to konieczne, i w miarę potrzeby współpracuje z właściwymi władzami pozostałych Państw Członkowskich. Taka kontrola jest ograniczona do kontroli na miejscu.

Artykuł 2

[3] Państwa Członkowskie, dla każdego typu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania lub dla każdego typu źródła światła (żarówka(-i) i inne) stosowanych w zespołach świateł homologowanych przez te państwa zgodnie z art. 1, wydają producentowi znak homologacji WE części, zgodnie ze wzorem przedstawionym w dodatku 5 do załącznika I.

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu zapewnienia, że nie są stosowane znaki mogące utrudniać rozróżnienie między reflektorami spełniającymi funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródłem(-ami) światła (żarówką(-ami) i innymi) stosowanymi w zespołach świateł homologowanych zgodnie z art. 1, i innymi urządzeniami.

Artykuł 3

[4] 1. Żadne Państwo Członkowskie nie może zakazać wprowadzania do obrotu reflektorów spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, ze względu na ich budowę lub sposób funkcjonowania, jeżeli są one opatrzone znakami homologacji WE części.

2. Państwo Członkowskie może zakazać wprowadzania do obrotu reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, które opatrzone są znakami homologacji WE części, jeżeli stale nie zachowują one zgodności z homologowanym typem.

Państwo takie powiadamia bezzwłocznie pozostałe Państwa Członkowskie i Komisję o podjętych środkach, przedstawiając powody swojej decyzji.

Artykuł 4

[5] Właściwe władze Państw Członkowskich powiadamiają się wzajemnie, z wykorzystaniem procedury określonej w art. 4 ust. 6 dyrektywy 70/156/EWG o każdym udzieleniu, odmowie udzielenia lub cofnięciu homologacji na mocy niniejszej dyrektywy.

Artykuł 5

1. Jeżeli Państwo Członkowskie, które udzieliło homologacji WE części, stwierdza, że pewna liczba reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, opatrzonych tym samym znakiem homologacji WE części, nie jest zgodna z homologowanym typem, podejmuje ono niezbędne środki dla zapewnienia zgodności modeli seryjnych z homologowanym typem. [6] Właściwe władze tego państwa powiadamiają inne Państwa Członkowskie o przyjętych środkach, które w przypadku trwałego braku zgodności z typem mogą prowadzić do cofnięcia homologacji EWG części. Wspomniane władze podejmują takie same środki, jeśli zostały poinformowane przez właściwe władze innego Państwa Członkowskiego o takim braku zgodności.

2. Właściwe władze Państw Członkowskich w ciągu miesiąca powiadamiają się wzajemnie o cofnięciu homologacji EWG części oraz o powodach podjętych środków.

Artykuł 6

Każda decyzja podjęta zgodnie z przepisami przyjętymi w wykonaniu niniejszej dyrektywy, dotycząca odmowy lub cofnięcia homologacji WE części dla reflektora światła drogowego lub światła mijania lub źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł lub zakazu wprowadzenia do obrotu lub użytkowania, określa szczegółowo powody, na których została oparta. [7] Zainteresowaną stronę informuje się o takiej decyzji, z jednoczesnym powiadomieniem o przysługujących jej środkach odwoławczych zgodnie z obowiązującym prawem w Państwach Członkowskich, a także o terminach przyznanych na korzystanie z tych środków odwoławczych.

Artykuł 7

[8] Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić udzielenia homologacji typu WE lub krajowej homologacji typu pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, jeżeli opatrzone są one znakami homologacji WE części oraz są zainstalowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 8

[9] Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zakazać sprzedaży lub rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatacji pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego reflektorów, spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, oraz źródła(-eł) światła (żarówki(-ek) i innych), stosowanych w homologowanych zespołach świateł, jeżeli opatrzone są one znakami homologacji WE części oraz są zainstalowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 9

[10] Do celów niniejszej dyrektywy „pojazd” oznacza każdy pojazd silnikowy, przeznaczony do ruchu drogowego, z nadwoziem lub bez, posiadający co najmniej cztery koła i rozwijający maksymalną prędkość konstrukcyjną przekraczającą 25 km/h, z wyjątkiem pojazdów poruszających się po szynach, ciągników rolniczych i leśnych oraz wszelkich maszyn samobieżnych.

Artykuł 10

Wszelkie zmiany konieczne do dostosowania wymagań załączników, celem uwzględnienia postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 13 dyrektywy 70/156/EWG.

Artykuł 11

1. Państwa Członkowskie przyjmują i dokonują publikacji przepisów niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 1 lipca 1977 r. oraz niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję. Przepisy te stosuje się najpóźniej począwszy od dnia 1 października 1977 r.

2. Z chwilą podania niniejszej dyrektywy do wiadomości Państwom Członkowskim gwarantują one poinformowanie Komisji w czasie umożliwiającym jej przedstawienie swoich uwag o wszelkich projektach przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które zamierzają przyjąć w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lipca 1976 r.

[1] Tytuł dyrektywy w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 1 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[2] Art. 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 2 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[3] Art. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[4] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[5] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 3 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[6] Art. 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 4 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[7] Art. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 5 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[8] Art. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[9] Art. 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

[10] Art. 9 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ust. 6 dyrektywy Komisji 1999/17/WE z dnia 18 marca 1999 r. dostosowującej do postępu technicznego dyrektywę Rady 76/761/EWG odnoszącą się do reflektorów pojazdów silnikowych spełniających funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów (Dz.Urz.UE L 97 z 12.04.1999, str. 45). Zmiana weszła w życie 2 maja 1999 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 1977-07-30 do 1999-05-01

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

wymagania techniczne, które muszą spełniać pojazdy silnikowe na podstawie przepisów krajowych odnoszących się między innymi do reflektorów pełniących funkcję reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów;

w związku z różnicami, jakie istnieją między przepisami krajowymi poszczególnych Państw Członkowskich, zachodzi konieczność przyjęcia przez wszystkie te państwa, w uzupełnieniu do ich obowiązujących obecnie przepisów krajowych lub w miejsce tych przepisów, jednolitych wymogów, które pozwolą na objęcie wszystkich typów pojazdów homologacją typu EWG, będącą przedmiotem dyrektywy Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep (3), która ma być wprowadzona w stosunku do każdego typu pojazdu;

w dyrektywie 76/756/EWG (4) Rada ustanowiła wspólne wymagania dotyczące instalacji urządzeń oświetleniowych i sygnalizacji świetlnej na pojazdach silnikowych i ich przyczepach;

ujednolicona procedura homologacji typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów umożliwia każdemu Państwu Członkowskiemu kontrolę zgodności ze wspólnymi wymaganiami konstrukcyjnymi i wymaganiami zawartymi w testach oraz informowanie innych Państw Członkowskich o swoich wynikach, wysyłając kopię sporządzonego świadectwa homologacji części dla każdego typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów; umiejscowienie znaku homologacji EWG części na wszystkich reflektorach wyprodukowanych zgodnie z homologowanym typem zapobiega potrzebie kontroli technicznych tych reflektorów w pozostałych Państwach Członkowskich;

należy wziąć pod uwagę wymagania techniczne przyjęte przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ w jej rozporządzeniach nr 1 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania reflektorów w pojazdach silnikowych wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł” ) (5) oraz nr 2 („Jednolite przepisy dotyczące homologowania żarówek do reflektorów wysyłających asymetryczne światła mijania, światła drogowe lub oba rodzaje świateł”) (5), które są załączone do Porozumienia z dnia 20 marca 1958 r. dotyczącego przyjęcia jednolitych warunków homologowania i wzajemnego uznawania homologacji wyposażenia i części pojazdów silnikowych;

zbliżanie ustawodawstw krajowych dotyczących pojazdów silnikowych prowadzi do wzajemnego uznawania przez Państwa Członkowskie przeprowadzonych przez nie kontroli opartych na wspólnych wymaganiach,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł 1

1. Każde Państwo Członkowskie przyznaje homologację EWG części dla dowolnego typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania, które spełniają wymagania konstrukcyjne oraz testowe ustanowione w załącznikach I i VI, a także dla wszelkiego typu żarówek do tych reflektorów, które spełniają wymagania konstrukcyjne i testowe ustanowione w załącznikach III i VI.

2. Państwo Członkowskie, które przyznało homologację EWG części, podejmuje środki wymagane w celu sprawdzenia, czy modele produkcyjne są zgodne z typem homologowanym, tak dalece jak jest to konieczne, i w miarę potrzeby współpracuje z właściwymi władzami pozostałych Państw Członkowskich. Taka kontrola jest ograniczona do kontroli na miejscu.

Artykuł 2

Państwa Członkowskie dla każdego typu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów, któremu przyznają homologację na podstawie art. 1, wydają producentowi lub jego upoważnionemu przedstawicielowi znak homologacji EWG części zgodny ze wzorem przedstawionym w załączniku VI.

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie właściwe środki w celu zapobieżenia używania znaków powodujących pomyłki w odróżnianiu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów, które uzyskały homologację na podstawie art. 1, od innych urządzeń.

Artykuł 3

1. Żadne Państwo Członkowskie nie może zabronić wprowadzenia do obrotu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów z powodu ich konstrukcji lub sposobu działania, jeżeli posiadają one znak homologacji EWG części.

2.  Jednakże Państwo Członkowskie może zabronić wprowadzenia do obrotu reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów posiadających znak homologacji EWG części, które nie w pełni odpowiadają homologowanemu typowi.

Państwo to bezzwłocznie powiadamia pozostałe Państwa Członkowskie oraz Komisję o podjętych środkach, przedstawiając powody swojej decyzji.

Artykuł 4

Właściwe władze każdego Państwa Członkowskiego przesyłają w ciągu jednego miesiąca właściwym władzom pozostałych Państw Członkowskich kopię świadectwa homologacji części, jego przykład przedstawiono w załącznikach II i IV, wypełnionego dla każdego typu reflektora świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów, którym przyznano homologację lub jej odmówiono.

Artykuł 5

1. W przypadku gdy Państwo Członkowskie, które przyznało homologację EWG części, stwierdzi, że pewna ilość reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów, posiadających ten sam znak homologacji EWG części nie jest zgodna z homologowanym typem, podejmuje ono niezbędne środki w celu zagwarantowania, że modele produkcyjne odpowiadają homologowanemu typowi. Właściwe władze tego państwa powiadamiają inne Państwa Członkowskie o przyjętych środkach, które w przypadku trwałego braku zgodności z typem mogą prowadzić do cofnięcia homologacji EWG części. Wspomniane władze podejmują takie same środki, jeśli zostały poinformowane przez właściwe władze innego Państwa Członkowskiego o takim braku zgodności.

2. Właściwe władze Państw Członkowskich w ciągu miesiąca powiadamiają się wzajemnie o cofnięciu homologacji EWG części oraz o powodach podjętych środków.

Artykuł 6

Każda decyzja podjęta na podstawie przepisów przyjętych podczas wprowadzania w życie niniejszej dyrektywy, dotycząca odmowy lub cofnięcia homologacji EWG części dla reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek do tych reflektorów lub zabraniająca wprowadzania ich do obrotu lub ich używania, szczegółowo określa powody jej podjęcia. Zainteresowaną stronę informuje się o takiej decyzji, z jednoczesnym powiadomieniem o przysługujących jej środkach odwoławczych zgodnie z obowiązującym prawem w Państwach Członkowskich, a także o terminach przyznanych na korzystanie z tych środków odwoławczych.

Artykuł 7

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić przyznania homologacji typu EWG lub krajowej homologacji dowolnego pojazdu silnikowego z powodów odnoszących się do reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów, jeśli posiadają one znak homologacji EWG części i zostały zainstalowane zgodnie z wymaganiami ustalonymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 8

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zabronić sprzedaży, rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatowania dowolnego pojazdu z powodów odnoszących się do reflektorów świateł drogowych i/lub świateł mijania oraz żarówek elektrycznych do tych reflektorów, jeśli posiadają one znak homologacji EWG części oraz są zainstalowane zgodnie z wymaganiami ustalonymi w dyrektywie 76/756/EWG.

Artykuł 9

Do celów niniejszej dyrektywy „pojazd” oznacza pojazd silnikowy przeznaczony do użytkowania na drogach, z nadwoziem lub bez, posiadający przynajmniej cztery koła i maksymalną prędkość konstrukcyjną przekraczającą 25 km/h, z wyjątkiem pojazdów, które poruszają się na szynach, ciągników i maszyn rolniczych oraz pojazdów do robót publicznych.

Artykuł 10

Wszelkie zmiany konieczne do dostosowania wymagań załączników, celem uwzględnienia postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art.  13 dyrektywy 70/156/EWG.

Artykuł 11

1. Państwa Członkowskie przyjmują i dokonują publikacji przepisów niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 1 lipca 1977 r. oraz niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję. Przepisy te stosuje się najpóźniej począwszy od dnia 1 października 1977 r.

2. Z chwilą podania niniejszej dyrektywy do wiadomości Państwom Członkowskim gwarantują one poinformowanie Komisji w czasie umożliwiającym jej przedstawienie swoich uwag o wszelkich projektach przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które zamierzają przyjąć w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą.

Artykuł 12

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lipca 1976 r.