Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [25 z 135]

Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.172.2024.3.KP

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze spłatą pożyczki studenckiej (kapitału oraz odsetek).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 kwietnia 2024 r. oraz pismem z 9 kwietnia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od (...) 2023 r. pod firmą (...), zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP (...), REGON (...).

Przedmiotowa działalność klasyfikowana jest jako: 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem.

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm., dalej: „ustawa o PIT”).

W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan usługi związane z oprogramowaniem oraz związane z zarządzaniem nieruchomości.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi Pan wydatki za odbycie studiów w Wielkiej Brytanii, w celu rozwinięcia umiejętności potrzebnych do świadczenia wyżej wymienionej usługi.

Ponosi Pan regularny koszt, a oprocentowanie zwracanej pożyczki studenckiej jest zmienne, jak i wysokość spłacanego zadłużenia uzależniona od przychodu osiąganego przez Pana. W zaistniałej sytuacji należy stwierdzić, że ma Pan zobowiązanie finansowe, które jest spowodowane pozyskaniem niezbędnego narzędzia pracy do prowadzenia działalności gospodarczej - wiedzy, którą posiadł Pan na studiach.

Dzięki zdobytej wiedzy oraz umiejętnościom przed rozpoczęciem działalności, które są niezbędne do wykonywania zleceń przez przedsiębiorcę.

Studiował Pan kierunek (...) w latach 2015 - 2018 w Wielkiej Brytanii.

Kwota, którą obecnie Pan spłaca, to kwota, która w 60% stanowiła czesne za studia a pozostała część to kwota, która służyła Panu na utrzymanie.

Kwota zwracanego przez Pana świadczenia z tytułu zakończonych studiów składa się z kapitału oraz odsetek o zmiennej stopie procentowej - aktualnie wynosi ona (...)

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Na pytanie:Jaka jest forma opodatkowania prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz jaki rodzaj ewidencji podatkowej Pan prowadzi?

Odpowiedział Pan: Wybrana forma opodatkowania na rok 2024 to podatek liniowy. Prowadzi Pan księgę przychodów i rozchodów.

Na pytanie: 2. Jaki jest pełny zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

Odpowiedział Pan: Głównym przedmiotem Pana działalności jest wytwarzanie programów komputerowych. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb kontrahenta, poprzez projektowanie, implementację, testy, wdrożenie oraz asystę przy uruchomieniach testowych i produkcyjnych. W dalszych etapach świadczone są usługi wsparcia w modernizacji wdrożonych systemów. Równolegle świadczy Pan usługi zarządzania nieruchomościami. Pozyskuje Pan klientów świadcząc usługę pośrednika w wynajmie jak i sam posiada nieruchomość, którą wynajmuje. Przedmiotem działalności jest pozyskiwanie klientów zarówno najemców jak i wynajmujących, sporządzanie umów oraz przeprowadzanie dalszego procesu związanego z najmem mieszkania, takie jak odbiór i sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Na pytanie: Czy od początku prowadzenia działalności gospodarczej, tj. od (...) 2023 r. prowadził Pan działalność gospodarczą w zakresie 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem? – czy dokonał Pan rozszerzenia prowadzonej przez siebie działalności o ww. zakres w terminie późniejszym? Jeśli tak, prosimy, żeby wskazał Pan datę rozszerzenia zakresu prowadzenia działalności gospodarczej o zakres 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem?

Odpowiedział Pan: Rozpoczął Pan działalność gospodarczą w zakresie 62.01.Z na początku (...) 2023 r.

Na pytanie: W związku z informacją: Kwota, którą Wnioskodawca obecnie spłaca, to kwota, która w 60% stanowiła czesne za studia a pozostała część to kwota, która służyła Wnioskodawcy na utrzymanie. Jakie dokładnie wydatki na utrzymanie ma Pan na myśli?

Odpowiedział Pan: W trakcie nauki ponosił Pan wydatki na: wynajem lokalu mieszkalnego, dojazd na uczelnie, niezbędne materiały naukowe, koszty wyżywienia oraz opłaty licencyjne na kursy doszkalające.

Na pytanie: Czy wydatki, których dotyczy pytanie, zaliczył już Pan do kosztów uzyskania przychodów? Jeśli nie, to kiedy zamierza Pan zaliczyć?

Odpowiedział Pan: Nie uwzględniał Pan kosztów spłaty pożyczki. Zamierza Pan uwzględnić koszty spłaty w deklaracji podatkowej od osób fizycznych za rok 2024.

Na pytanie: Czy i jak oraz od kiedy ewidencjuje/ewidencjował Pan wydatki związane ze studiami, których dotyczy pytanie?

Odpowiedział Pan: Prowadził Pan ewidencje wydatków ponoszonych na rzecz studiów od 2015 roku. Ewidencja jest zapisywana w (...) – stronie internetowej, na której znajdują historie wypłat pożyczki wraz z ich przeznaczeniem oraz spłat pożyczki. Posiada Pan również wyciągi z konta bankowego wraz z okresowymi umowami najmu lokalu mieszkalnego.

Na pytanie: Od kiedy ponosi/ponosił Pan ww. wydatki?

Odpowiedział Pan: Ponosi Pan wydatki na spłatę pożyczki od 2019 roku.

Na pytanie: Czy ww. wydatek zostanie/został poniesiony przez Pana i w żaden sposób nie zostanie/został Panu zwrócony, umorzony lub zrefundowany?

Odpowiedział Pan: Ponosi Pan wydatek od 2019 roku, nie będzie on zwrócony. Istnieje możliwość umorzenia po 25 latach od ukończenia studiów, natomiast z opcji umorzenia Pan nie skorzysta.

Na pytanie: Czy wydatki „na studia o kierunku (...)” służą uzyskaniu przychodów? Jeśli tak, to prosimy, żeby Pan wyjaśnił w jaki sposób?

Odpowiedział Pan: Poprzez zdobytą wiedze, która umożliwia Panu dotarcie do szerszego grona konsumentów jak i świadczenie usług związanych z oprogramowaniem. Bez wykształcenia nabytego w trakcie studiów nie posiadałby Pan kompetencji do świadczenia usług programistycznych oraz możliwości pozyskiwania kontrahentów. W trakcie studiów zdobył Pan wiedzę w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz kapitałem własnym, dzięki którym to pozyskuje klientów, dla których świadczy usługi zarządzania nieruchomościami.

Na pytanie: Czy wydatki „na studia o kierunku (...)” służą zachowaniu albo zabezpieczenia źródła przychodów? – Jeśli tak, to prosimy żeby Pan wyjaśnił w jaki sposób?

Odpowiedział Pan: Wydatki poniesione przez Pana służą zabezpieczeniu oraz zachowaniu źródła przychodów. Zdobyta wiedza w trakcie studiów umożliwia Panu czynne wykonywanie usług programistycznych oraz zarządczych związanych z nieruchomościami. Dzięki nabytym umiejętnościom i wiedzy jest Pan w stanie lepiej zarządzać swoim biznesem, tworzyć lepsze jakościowo oprogramowanie, co przekłada się na zainteresowanie ze strony potencjalnych kontrahentów. Kompetencje zdobyte na studiach dotyczące zarządzania, finansów pozwalają mu na dokonywanie kalkulacji dotyczących opłacalności działalności dot. zarządzania nieruchomościami.

Pytanie

Czy może Pan ująć opłatę za studia składającą się z odsetek oraz kapitału w kosztach uzyskania przychodów związanych z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą?

Pana stanowisko w sprawie

Ma Pan prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spłatę studiów opisanych w stanie faktycznym.

Uzasadnienie

Pana zdaniem może Pan potraktować wydatek na studia jako koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 20 września 2023 r. wskazał w interpretacji indywidualnej 0115-KDIT3.4011.489.2023.3.KP „Wiedza, którą Pan zdobędzie dzięki studiom A pomoże Panu w rozwoju oraz utrwaleniu Pana pozycji w branży, którą się Pan zajmuje. Ponadto, dzięki lepszemu wykształceniu i wyższym kwalifikacjom, świadczone przez Pana usługi objęte zostaną wyższymi stawkami oraz (dzięki lepszemu zarządzaniu strategicznemu) będzie Pan w stanie docierać do większej bazy klientów, co bezpośrednio zwiększy oraz zabezpieczy osiągane przez Pana przychody”. Stanowisko zajęte przez Dyrektora Izby Skarbowej interpretuje wiedzę nabytą w trakcie studiów jako element podwyższający efektywność świadczonej usługi, który to przekłada się na przychód przedsiębiorstwa. Rozwój rozumiany jako niezbędne narzędzie do wykonywania usługi na jak najwyższym poziomie. W tym studium klasyfikuje zobowiązanie spłaty pożyczki studenckiej ponoszony przez podatnika jako koszt uzyskania przychodu w ramach działalności gospodarczej.

Kolejna indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r. 0115-KDIT3.4011.660.2022.2.AWO stwierdza, iż: „zdobywana przez Panią wiedza i umiejętności na studiach są niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Program studiów obejmuje zajęcia m.in. z przedsiębiorczości, zarządzania, ekonomii, marketingu, finansów, rachunkowości, systemu zarządzania jakością, badań marketingowych, zarządzania finansami przedsiębiorstwa, czy zintegrowanej komunikacji marketingowej. Nabyta wiedza pozwoli na przeprowadzenie przez Panią działań zmierzających do pozyskania większej liczby klientów poprzez zastosowanie strategii marketingowych, czy poprzez budowanie własnej marki, o których nauczy się Pani na studiach. Podatnik również wykazuje, że nabyte kompetencje podczas studiów przekładają się na pozyskiwanie klientów które jest związane z branżą w jakiej funkcjonuje. Wydatek ten służy w podnoszeniu poziomu wiedzy i wykształcenia związanego z działalnością gospodarczą, a więc który, co do zasady ma uzasadnienie racjonalne gospodarczo”.

W Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2012 r. I SA/Wr 1144/12 Sąd wskazał, że: pojęcie kosztów uzyskania przychodów oparte jest na klauzuli generalnej, a to oznacza, że do tej kategorii zaliczyć można wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów (ich zabezpieczenia lub zachowania) z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f.

Rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej po odbyciu studiów licencjackich (...) i wykonuje zawód programisty, wydatki poniesione na naukę spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 oraz 23 u.p.d.o.f., ponieważ są bezpośrednio związane i niezbędne do prowadzenia tej działalności i uzyskiwania z tego tytułu przychodu. Przepisy u.p.d.o.f. nie zawierają unormowań, które zabraniałyby zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Należy przyjąć, że jeżeli wydatki są poniesione w celu uruchomienia działalności gospodarczej, spełniają warunki określone w art. 22 u.p.d.o.f., są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione i właściwie udokumentowane, to stanowią koszt uzyskania w działalności gospodarczej. Powoływana treść przepisu art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. nie wyklucza bowiem możliwości zaliczenia jako kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w innym roku podatkowym niż osiągnięte przychody. By określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki: pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, być właściwie udokumentowany. Wszystkie ww. warunki zostały spełnione przez podatnika.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2013 r. I SA/Kr 1308/13 wskazuje na prawidłowe rozumienie przez Pana kosztu poniesionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pozarolniczej jako koszt uzyskania przychodu. Wskazuje koszt na aplikację adwokacką jako niezbędny element do prowadzenia działalności gospodarczej PKD 69.10.Z. WSA uznał aplikację adwokacką jako narzędzie, dzięki któremu wnioskodawca ma możliwość wykonywania zawodu. Trzeba stwierdzić, iż opłata pożyczki studenckiej klasyfikuje ją jako niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej, gdyż bez wykształcenia wymaganego jak i w przypadku aplikacji adwokackich niemożliwe byłoby prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze pokrywającym się z wykonywanymi usługami.

Analogiczne wnioski można również zastosować do sytuacji przedstawionej w Pana stanie faktycznym w zakresie wydatków na studia w Wielkiej Brytanii.

W związku z powyższym, twierdzi Pan, że Pana stanowisko, na mocy którego ma prawo do uwzględniania wydatków na spłatę pożyczki studenckiej jako kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

być właściwie udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszt uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu nie dopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Należy przy tym podkreślić, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku.

Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod tym wszakże warunkiem, że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania w przyszłości z tego tytułu przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.

Należy ponadto dodać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszystkie pozostałe koszty, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostają z mocy samego prawa uznane za koszty podlegające odliczeniu. Innymi słowy – poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 omawianej ustawy podatkowej, nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów licencjackich nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Jak już wskazano, dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

W opisie sprawy wskazał Pan, że w latach 2015 - 2018 studiował w Wielkiej Brytanii kierunek (...). Ponosi Pan wydatki na spłatę pożyczki studenckiej od 2019 roku. Ponosi Pan regularny koszt, a oprocentowanie zwracanej pożyczki studenckiej jest zmienne, jak i wysokość spłacanego zadłużenia uzależniona od przychodu osiąganego przez Pana. Kwota, którą obecnie Pan spłaca, to kwota, która w 60% stanowiła czesne za studia, a pozostała część to kwota, która służyła Panu na utrzymanie: wynajem lokalu mieszkalnego, dojazd na uczelnie, niezbędne materiały naukowe, koszty wyżywienia oraz opłaty licencyjne na kursy doszkalające. Od (...) 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą - usługi zarządzania nieruchomościami oraz od początku (...) 2023 r. w zakresie 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem. Nie uwzględniał Pan w kosztach uzyskania przychodów, kosztów spłaty pożyczki. Wydatek nie będzie też Panu zwrócony. Istnieje możliwość umorzenia po 25 latach od ukończenia studiów, natomiast z opcji umorzenia Pan nie skorzysta.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzić należy, iż do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie może Pan zaliczyć wydatków związanych z opłacaniem studiów na kierunku (...). Również wydatki na spłatę pożyczki studenckiej, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zauważyć należy, iż z przedstawionych we wniosku okoliczności nie wynika, aby prowadził Pan działalność gospodarczą, w okresie w którym podjął i zakończył studia. W konsekwencji przedmiotowe wydatki, wiążą się z podjęciem i zakończeniem studiów przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie spełniają one przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skoro wydatki dotyczą studiów, które zostały zakończone w długim okresie czasu przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie. Zatem przedmiotowe wydatki dotyczące studiów zakończonych przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, nie mogły obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Ponadto wskazać należy, iż wydatki na studia należą do wydatków o charakterze osobistym. Każdy podatnik ma prawo do kształcenia, bez względu na zamiar prowadzenia w przyszłości jeszcze nie rozpoczętej działalności gospodarczej.

Reasumując, stwierdzić należy, iż wydatki związane z ukończeniem studiów na kierunku (...), o których mowa we wniosku, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów w prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie spełniają one przesłanek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji należy stwierdzić, że zapadłe one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące w sprawie będącej przedmiotem Pana wniosku.

Odnośnie powołanych przez Pana orzeczeń sądów administracyjnych, wskazuję, że:

·wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 listopada 2012 r. I SA/Wr 1144/12 został uchylony wyrokiem Naczelnego Sądu administracyjnego z 21 kwietnia 2015 r., sygn. II FSK 771/13;

·wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2013 r. I SA/Kr 1308/13 został uchylony wyrokiem Naczelnego Sądu administracyjnego z 16 lipca 2015 r., sygn. II FSK 1416/14.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00