Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [51 z 627]

Interpretacja indywidualna z dnia 8 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.127.2024.3.PSZ

Stawka podatku z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy dla usług sklasyfikowanych w PKWiU 62.01.11.0 oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy dla usług sklasyfikowanych w PKWiU 62.02.30.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek sygnowany datą 29 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 4 kwietnia 2024 r. (wpływ 4 kwietnia 2024 r.) oraz 23 kwietnia 2024 r. (wpływ 23 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega Pan opodatkowaniu na terenie Polski od całości swoich dochodów. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce od początku działalności. Przyjechał Pan z rodziną i posiada w Polsce, centrum życiowych interesów.

Działalność zaczął Pan 8 sierpnia 2022 r. Działalność jest zarejestrowana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy rejestracji działalności gospodarczej od 8 sierpnia 2022 r. i od tego czasu nie zmieniał jej Pan.

Pierwszy dochód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą Pan opodatkował zryczałtowaną stawką podatku 12%, osiągnął Pan w sierpniu 2022 r.

Na podstawie umowy o współpracy zawartej z Kontrahentem (dalej: „Spółka”) od początku działalności i do teraźniejszych czasów, świadczy Pan usługi w branży IT jako analityk biznesowy.

Usługi obejmują takie czynności jak (w nawiasie proponowany numer PKWiU):

-wykonywanie zadań na zasadzie time & material na rzecz Spółki i dostarczanie Oprogramowania, postępując zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie pomiędzy Klientem a (…) na wykonanie Zadania i Oprogramowania, w tym wymagań określających ich opis, funkcjonalność, jakość, dokumentowanie oraz dokumentację, jak również terminy realizacji (PKWiU 62.02.30.0);

-uczestniczenie w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na żądanie (…), postępowaniach zgodnie z wymaganiami wynikającymi z (…) i umowy z Klientem (PKWiU 62.01.11.0);

-informowanie na bieżąco Spółki o przebiegu realizacji Umowy oraz niezwłocznie informowanie Spółki w przypadku wystąpienia problemów, w tym błędów, niespójności i/lub braków w trakcie realizacji Umowy, a także niezwłocznie informowanie Spółki o wszelkich okolicznościach znanych Podwykonawcy, które mogłyby utrudnić realizację Umowy (PKWiU 62.02.30.0);

-natychmiastowe wyeliminowanie wszelkich błędów, niespójności i/lub braków w Pracy/Zadaniu, w tym błędy w Oprogramowaniu, bez oczekiwania na specjalne polecenie od Spółki (PKWiU 62.02.30.0);

-sporządzanie i przekazywanie raportów Spółki, w formacie akceptowalnym przez Spółkę (PKWiU 62.02.30.0);

-wykonywanie analizy prac z istniejącym systemem, jakie są moduły, jak oni między sobą współdziałają, jakie dane są na wejściu i na wyjściu (PKWiU 62.02.30.0);

-opisywanie wymagań dotyczących działania nowego systemu (PKWiU 62.01.11.0);

-analizowanie Ul oraz sporządzanie specyfikacji według szablonu i zadań dla programistów (PKWiU 62.02.30.0);

-prowadzenie komunikacji z klientem związane z pracą systemu, która już istnieje i nowego systemu (PKWiU 62.02.30.0);

-aktualizacji dokumentacji projektowej (PKWiU 62.01.11.0);

-przygotowywania backlogu prac (PKWiU 62.01.11.0).

Wynikiem Pana obowiązków jest analiza wymagań i wsparcie techniczne Klientów Zleceniodawcy podczas akceptacji oraz wdrożenie gotowego projektu informatycznego.

Wynikiem Pana pracy jest minimalizacja czasu wdrożenia Projektu i ułatwienie komunikacji między zespołem technicznym a Kierownikami Projektu.

Usługi, które Pan wykonuje dotyczą analizy trendów, wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w Oprogramowaniu, modelowania i tworzenia wymagań nowych funkcjonalności oraz niefunkcjonalnych w Oprogramowaniu na potrzeby Klienta na podstawie własnego doświadczenia, jak również analizy i identyfikacji niezbędnej dla projektowania i rozwoju oprogramowania (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.01.11.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02). Do tego wykonuje Pan usługi dotyczące usług wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: omawianie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omawianie integracji systemowych oraz omawianie zaproponowanych rozwiązań i technologii (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.02.30.0 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02). Usługi te polegają na natychmiastowym wyeliminowaniu wszelkich błędów, niespójności i/lub braki w Pracy/Zadaniu, w tym błędy w Oprogramowaniu, wsparciu technicznym w integracji Zadania oraz tworzeniu wymagań funkcjonalnych.

W ramach umowy nie świadczy Pan usług takich jak: projektowanie, programowanie i rozwoju oprogramowania technologii informatycznych, czy też tworzenia oprogramowania, jego modyfikowania, czy ulepszania ani też doradztwa w zakresie oprogramowania.

Nigdy nie był Pan i nie jestem pracownikiem, wspólnikiem/członkiem zarządu w Spółce, przedstawicielem, współtwórcą ani reprezentantem Spółki, na rzecz której wykonuje Pan usługi wskazane we wniosku.

Usługi świadczy Pan jako niezależny kontraktor. Ale posiada Pan przez osobę trzecią akcje tej firmy w wymiarze (…)%, akcje od całości. Za utrzymaniem tych akcji nie ma Pan żadnych obowiązków w zarządzaniu Firmą. Akcje posiada Pan od 16 września 2021 r.

Zawarta umowa nie narzuca w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Pana działań. Osobiście decyduje Pan o miejscu i czasie wykonywania pracy/Zadania. Przy wykonywaniu pracy/Zadania współpracuje Pan z Kierownikiem Projektu, którego odpowiedzialność przed Klientami Zleceniodawcy polega na całości prawidłowego wdrożenia projektu. Jako wykonujący postanowienia umowy ze Spółką ponosi Pan pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Co miesiąc sporządza Pan raport, gdzie zaznacza Pan ilości odpracowanych godzin, jakie prace były zrobione w ciągu miesiąca, z rozliczeniem kwoty do zapłaty. Raport ten zatwierdza Kierownik Projektu.

Ewidencję przychodów prowadzi Pan zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przychody z tytułu wykonywanych usług w roku poprzedzającym wybór ryczałtu nie przekraczały równowartości 2 000 000 EURO. Ponadto, nie istnieją i nie istniały żadne przesłanki negatywne wymienione w art. 6 ust. 4 lub art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uniemożliwiające skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu.

Wniosek dotyczy okresu przeszłego – od początku rozpoczęcia działalności gospodarczej (tj. od 8 sierpnia 2022 r.), jak również kolejnych lat podatkowych, w których świadczył Pan i będzie świadczyć usługi opisane we wniosku.

Przedmiotem złożonego wniosku są wyłącznie dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej z działalności wskazanej we wniosku.

W piśmie – z 4 kwietnia 2024 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku, doprecyzował Pan opis sprawy o następujące informacje:

1.W związku ze wskazaniem, że:

Posiadam nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce od początku działalności.

oznacza to, że

ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.)?

Odpowiedź: Potwierdził Pan, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce zgodnie art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a. Posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce, prowadzi Pan działalność na terenie Polski i ma tu centrum interesów osobistych. Mieszka Pan tu z rodziną i planuje zostać na stałe.

2.Czy prowadzona przez Pana działalność jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)?

Odpowiedź: Oświadcza Pan, że prowadzi działalność usługową, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku – pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną Radą Ministrów z dnia 4 września 2015 r. Kody PKD, które są dodane w CEiDG do prowadzenia działalności to:

·70.22 Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

·62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem,

·62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki.

Dopasowane kody PKWiU:

·62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego,

·62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

3.Czy w latach podatkowych, których dotyczy wniosek w odniesieniu do Pana były/są/będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Oświadcza Pan, że podlega Pan opodatkowaniu ryczałtem i spełnia warunki art. 6 ust. 4:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Nie wybierał Pan opodatkowania kartą podatkową. Przy rejestracji działalności wybrał Pan system opodatkowania przychodów od osób fizycznych, ryczałtem. W 2022 r. Pana dochód nie przekroczył 2 000 000 euro. Dochód za okres od 8 grudnia 2022 r. z działalności usługowej prowadzonej przez Pana – (…) zł, za 2023 rok – (…) zł.

4.Czy w latach podatkowych, których dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Oświadczył Pan, że za cały okres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie były świadczone usługi wymienione w art. 8 ust. 1, ust. 2 i nie zmieniał Pan formy opodatkowania.

5.Czy prowadził/prowadzi/będzie prowadził Pan ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności odrębnie?

Odpowiedź: Do tej pory nie prowadził Pan ewidencji w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzanej działalności. Wszystkie przychody są opodatkowane stawką ryczałtu 12%. Jeżeli będzie potrzeba to będzie prowadził Pan ewidencję według kodów PKWiU.

6.Jakie dokładnie czynności wykonuje Pan w ramach świadczonych usług sklasyfikowanych przez Pana pod symbolem PKWiU 62.01.11.0? Należy wskazać na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności w zakresie:

a)uczestnictwo w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na żądanie (…), postępowaniach zgodnie z wymaganiami wynikającymi z (…) i umowy z Klientem;

b)opisywania wymagań dotyczących działania nowego systemu;

c)aktualizacji dokumentacji projektowej;

d)przygotowywania backlogu prac.

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie, na czym konkretnie polegają wymienione przez Pana czynności:

a)czego dotyczą?

b)jaki jest ich zakres?

c)co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z czterech wyżej wymienionych w lit. a-d przez Pana czynności.

Odpowiedź: Czynności z zakresu:

a)uczestnictwo w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na żądanie (…), postępowaniach zgodnie z wymaganiami wynikającymi z (…) i umowy z Klientem.

Polegają na tym, że jeżeli Klient a (…) uzgodnią, że uczestnicy Projektu muszą podpisać dodatkową umowę w sprawie bezpieczeństwa zachowania poufności, dodatkowe warunki w sprawie wykorzystaniu sprzętu i kolejności wykonywania części Projektu, to (…) bierze na siebie odpowiedzialność za prowadzenie takiego szkolenia gdzie dla wszystkich uczestników ogłoszone zostały warunki pracy oraz reguły, na które trzeba zwrócić uwagę w celu bezpieczeństwa wykonywania pracy. Wszystkie szkolenia dotyczą Projektu, uczestnictwo pomaga zwiększyć zaufanie do Kontrahenta, pokazać ważność jego potrzeb.

b)opisywania wymagań dotyczących działania nowego systemu.

Prowadzi Pan wstępną rozmowę z Klientem w sprawie wymagań, które on oczekuje po realizacji Projektu, jakie charakterystyki musi posiadać Projekt, co można zamienić na lepsze, co będzie dawać lepszy wynik, uzgodnienie zastosowania innych rozwiązań w tym Projekcie, przedstawienie informacji o współdziałaniu różnych elementów w Projekcie. Po uzgodnieniu szczegółów z Klientem przekazuje Pan tą informacje zespołowi, który zajmuję się opracowaniem oprogramowania. Na podstawie przedstawionych przez Pana danych programiści tworzą projekt dla Klienta. W razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktuje się Pan z Kierownikiem Projektu czy ze zgody Kierownika z Klientem dla ustalenia wymagań. Współpraca z zespołem pomaga ułatwić kontakt pomiędzy Klientem a jego żądaniem. Patrząc na sprawę z technicznej strony czasami udaje się Klientowi zmniejszyć wydatki z tym samym efektem.

c)aktualizacji dokumentacji projektowej.

Zgodnie z opisanymi wymaganiami do Pana obowiązków należy zestawienie dokumentacji dotyczącej Projektu z opisaniem uzgodnionych warunków, modelowanie procesu, upraszczanie, tworzenie opisów tekstowych, wykresów, grafików. Aktualizacja informacji i zmian w ciągu realizacji projektu. Dokumentacja, którą prowadzi Pan pomaga ułatwić komunikację pomiędzy programistą a Klientem. Pomaga Pan Klientowi na bieżąco śledzić za wykonywaną pracą. Dokumentacja w razie jakichkolwiek zmian też ulega korekcie.

d)przygotowywania backlogu prac.

Porządkowanie backlogu oznacza regularne aktualizowanie backlogu projektu. Głównym celem tej czynności jest utrzymanie aktualności backlogu i przygotowanie go do przyszłych sprintów. Wspólnie z zespołem ustala Pan priorytety oraz weryfikuje i omawia Pan pozycje backlogu, aby zapewnić, że prace dotyczące nadchodzących sprintów mają zawsze prawidłowy priorytet.

Jeśli backlog nie jest aktualny, zespół projektowy może mieć trudności z ustaleniem kolejności wykonywania zadań. Może na przykład zajmować się nieaktualnymi zadaniami lub wnioskami, marnując czas i zasoby. W najgorszym przypadku lista może wydłużyć się do tego stopnia, że ułożenie zadań według priorytetu stanie się niemal niemożliwe. Uporządkowany backlog produktu jest niezbędny dla każdego zespołu.

7.Czy wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:

-jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

-jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Odpowiedź: Pana usługi w żadnym wypadku nie są związane z oprogramowaniem. Pana praca polega na pośrednictwie pomiędzy Klientem a Zespołem, który tworzy oprogramowanie. Polega na określeniu celu, możliwości określania priorytetów, analizy wykorzystywanej metody dla opracowania oprogramowania, ustalania możliwych wariantów rozwiązań, prowadzenie dokumentacji technicznej i biznesowej na podstawie opracowanych wymagań, przedstawiania wykresów, grafików i tekstowej informacji dotyczącej optymizacji projektu oprogramowania.

Nie zajmuje się Pan tworzeniem oprogramowania tylko i wyłącznie analizą techniczną i biznesową Projektu. Pana obowiązek polega na odzwierciedleniu danych w dokumentacji podstawowej przekazanych przez Klienta, optymizacja danych po uzgodnieniu z zespołem twórców oprogramowania, wystawianie priorytetów i przekazanie Klientowi gotowego Projektu, pomoc techniczna i biznesowa na etapie wdrożenia (nie związana ze zmianą kodu czy cech oprogramowania), tylko i wyłącznie techniczne podpowiedzi i przekazanie ich do oddziału technicznego dla naprawy jeżeli to jest niezbędne.

8.Czy świadczy/będzie Pan świadczył usługi projektowania, rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem w sieci?

Odpowiedź: Nie świadczył Pan, nie świadczy i nie planuje świadczyć usług rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem sieci.

9.Czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza była/jest/będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Działalność prowadzona przez Pana jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1. Działalność usługowa – pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

10.Czy wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 były/są/będą usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania?

Odpowiedź: Tak, część usług świadczonych przez Pana jest związana z doradztwem. Na podstawie doświadczenia czasami może Pan doradzić Klientowi gdzie można optymizować procesy wytwarzania Projektu. To są takie usługi jak:

-wdrożeniem nowych rozwiązań, nowych funkcjonalności lub zmian w systemach IT,

-opracowywanie wariantów rozwiązań biznesowych i systemowych, rekomendowanie optymalizacji procesów i zmian w systemach IT,

-udzielanie pomocy klientowi w uruchamianiu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu,

-udzielanie pomocy klientowi w użytkowaniu i usuwaniu usterek dla kombinacji sprzęt komputerowy i oprogramowanie.

Ponadto w piśmie z 23 kwietnia 2024 r. uzupełnił Pan opis sprawy o następujące informacje:

1.Doprecyzował Pan, że Pana wniosek dotyczy zdarzenia przeszłego za 2023 oraz zdarzenia faktycznego za 2024 r.

2.Wskazał Pan, że usługi, które Pan świadczy nie są związane z usługami doradztwa w zakresie oprogramowania. Raczej to wychodzi już z doświadczenia, że może Pan doradzić Klientowi gdzie i w jaki sposób można optymizować procesy wytwarzania Projektu, ale konieczna decyzja leży po stronie Klienta. To raczej występuje jak analiza błędów w działaniu oprogramowania pod kątem powodu ich występowania na podstawie własnego doświadczenia.

Przed odpowiedzią na pytanie, czy świadczy Pan usługi doradcze chciałby Pan zacząć od określenia znaczenia usług doradczych. Usługi doradcze to kompleksowa pomoc, która pokazuje, jak zarządzać Projektem, aby deficyty budżetowe zostały wyeliminowane w mgnieniu oka. To także szereg wskazówek jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami w przyszłości, jak przygotować się do pozyskania zewnętrznego finansowania dla firmy.

Usługi, które Pan świadczy to:

a)na podstawie wymagań określonych w umowie między (…), a Kontrahentem określa Pan warunki i rozwiązania dla zespołu programistów i testerów. Na podstawie własnego doświadczenia może Pan zaproponować techniczne rozwiązanie, które nie zmienia funkcjonalności Projektu tylko ma wpływ na czas wykonywania. Na przykład wykonywanie operacji w innej kolejności. Funkcjonalności to nie zmieni, a czas na wykonywanie się zmniejszy;

b)dokumentowanie całości procesu wykonywania Projektu i dostarczanie informacji Spółce w czasie;

c)na bieżąco informuje Pan Spółkę o przebiegu realizacji Umowy oraz niezwłocznie informuje Spółkę w przypadku wystąpienia problemów, w tym błędów, niespójności i/lub braków w trakcie realizacji Umowy, a także niezwłocznie informuje Spółkę o wszelkich okolicznościach znanych Podwykonawcy, które mogłyby utrudnić realizację Umowy;

d)natychmiastowo wyeliminuje Pan wszelkie błędy, niespójności i/lub braki w Pracy/Zadaniu, w tym błędy w Oprogramowaniu, bez oczekiwania na specjalne polecenie od Spółki;

e)sporządza i przekazuje Pan raport Spółki, w formacie akceptowalnym przez Spółkę;

f)wykonuje Pan analizę prac z istniejącym systemem, jakie są moduły, jak oni między sobą współdziałają, jakie dane są na wejściu i na wyjściu;

g)analizuje Pan Ul oraz sporządza specyfikację według szablonu i zadań dla programistów;

h)prowadzi Pan komunikacje z klientem związane z pracą systemu, która już istnieje i nowego systemu, w tym udzielenie pomocy technicznej w uruchamianiu. Jeżeli to zakres podstawowy, nie dotyczy oprogramowania. Na przykład jak uruchomić, gdzie się znajdują właściwe przyciski. Tłumaczenie jak działać dla usuwania prostych usterek, jakie kombinacje i oprogramowania dla tego są.

Pana zdaniem, te usługi mieszczą się pod kodem PKD 62.02 Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki. Kod PKWiU dla prac związanych z analizą i pomocą techniczną to 62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Czy Pana usługi są usługami doradczymi? Myśli Pan, że nie ponieważ działa Pan na podstawie gotowego zlecenia, może Pan tylko na podstawie analizy rozpracować rekomendacje optymalizacji procesów i zmian w systemie. Nic Pan nie doradza tylko przedstawia Pan dane z rożnych punktów widzenia.

Pytanie

Czy dochód (przychód) z opisanej przez Pana działalności w zakresie usług związanych z analizą działających systemów i napisaniem wymagań dla normalnego działania, które przyporządkował Pan do kodu PKD 62.02.Z, któremu odpowiada PKWiU 62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz kodu PKD 62.01.Z, któremu odpowiada PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, dochód (przychód) z opisanej przez Pana działalności w zakresie usług związanych z analizą działających systemów i napisaniem wymagań dla normalnego działania, które przyporządkował Pan do kodu PKD 62.02.Z, któremu odpowiada PKWiU 62.02.30.0 Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego oraz kodu PKD 62.01.Z, któremu odpowiada PKWiU 62.01.11.0 Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 2 ustawy o ryczałcie, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przy czym, przez pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o ryczałcie należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Konsekwentnie, ustawa o PIT zakłada dwie definicje pozarolniczej działalności gospodarczej. Pierwsza z nich, pozytywna, wynika z art. 5a ust. 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza:

-działalność zarobkową:

-wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

-polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

-polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 (np. w zakresie przychodów ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, najmu).

Natomiast, druga definicja, negatywna, wynika z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, w myśl którego za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

-odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

-są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

-wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Istotne jest przy tym, że definiując podejmowane czynności zobowiązany jest Pan w pierwszej kolejności dokonać oceny, czy stanowią one pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 ustawy o PIT, w drugiej zaś zweryfikować czy dla podejmowanych czynności zastosowania nie znajdują wyłączenia wynikające z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, które nie pozwolą na traktowanie tych czynności jako pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet pomimo spełnienia przesłanek pozytywnych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (dalej: Rozporządzenie PKWiU).

W oparciu zaś o treść art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie, co do zasady ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 tego przepisu.

W konsekwencji powyższego, opodatkowaniu stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlega działalność usługowa, tj. pozarolnicza działalność gospodarcza definiowana zgodnie z przepisami ustawy o PIT, która jednocześnie realizuje czynności zaliczone do usług zgodnie z Rozporządzeniem PKWiU.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów w przypadku świadczenia usług:

-związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

-związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

-objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),

-związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

-w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

-związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1),

-przy czym „ex” przy symbolu danego ugrupowania PKWiU oznacza, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu, co wynika z art. 4 ust. 4 ustawy o ryczałcie.

W sekcji J Rozporządzenia PKWiU, ustawodawca wyróżnił wszelkiego rodzaju usługi w zakresie informacji i komunikacji, w tym usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz usługi powiązane, które uwzględnia dział 62. W dziale tym znajduje się grupowanie pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 oraz PKWiU 62.01.11.0, które odnosi się do usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego i Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Zgodnie z wyjaśnieniami do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) z 25 marca 2019 r. (dalej: Wyjaśnienia PKWiU) do opisywanego grupowania zalicza się usługi pomocy technicznej, które mają na celu rozwiązanie problemów klienta w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, w tym m.in.:

-udzielanie pomocy w uruchamianiu, użytkowaniu i usuwaniu usterek w oprogramowaniu, w tym również testowanie podstawowego oprogramowania,

-udzielanie pomocy technicznej w celu rozwiązania problemów klienta związanych z użytkowaniem systemu komputerowego, tj. usługi w zakresie kontroli lub oceny działania komputera, włączając usługi w zakresie kontroli, oceny i dokumentowania serwera, sieci lub technologii dla elementów, wydajności lub bezpieczeństwa,

-usługi w zakresie integracji systemów komputerowych, tj. analiza aktualnego systemu komputerowego klienta,

-obecne i przyszłe wymagania odnośnie zakupu nowego sprzętu i oprogramowania oraz integracja nowych i starych elementów systemu w celu stworzenia nowego zintegrowanego systemu.

Świadczone przez Pana usługi wpisują się w katalog usług sklasyfikowanych według kodu PKD 62.02.Z, jako dotyczące PKWiU 62.02.30.0, dla których ustawa o ryczałcie dopuszcza możliwość stosowania stawki 8,5% ryczałtu. Działania podejmowane przez Pana stanowią działalność usługową, bowiem czynności podejmowane przez Pana zaliczone są do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną, do czego wprost odnoszą się Wyjaśnienia PKWiU. Jednocześnie, działania podejmowane przez Pana wpisują się w definicję pozarolniczej działalności gospodarczej wynikającą z przepisów ustawy o PIT. Realizowane przez Pana czynności nie podlegają też włączeniom wskazanym w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 8 ustawy o ryczałcie.

Dodatkowo, czynności podejmowane przez Pana nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu według stawki 12% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o ryczałcie.

Powyższy wniosek wynika także z licznych stanowisk organów podatkowych, podejmowanych w trakcie analizy tożsamych przedmiotowo usług, w tym w szczególności z:

·interpretacji indywidualnej z 12 maja 2022 r., znak 0115-KDWT.4011.289.2022.2.MDO, w której organ potwierdził, że stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, wynikającą z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie mogą być opodatkowane przychody uzyskane z tytułu usług obejmujących w szczególności:

-„przeprowadzanie testów oprogramowania;

-sprawdzanie, czy nowe funkcjonalności, tworzone przez programistów zostały prawidłowo zaimplementowane zgodnie z wytycznymi klientów;

-weryfikowanie poprawek zgłoszonych wcześniej błędów zgodnie z wymaganiami klienta;

-prowadzenie dokumentacji testowej;

-opracowywanie przypadków i scenariuszy testowych;

-rejestrowanie i raportowanie wyników testów;

-zgłaszanie błędów lub problemów w działaniu oprogramowania;

-analizę wymagań klienta oraz dokumentacji technicznej i biznesowej w celu zrozumienia jakie zachowanie oprogramowania jest uznawane za poprawne;

-wykonywanie testów manualnych na podstawie skryptów testowych;

-sprawdzenie, czy testy przeprowadzane z użyciem środowiska testowego dają oczekiwane rezultaty w środowisku produkcyjnym (finalnej wersji aplikacji)”;

·interpretacja indywidualna z 16 czerwca 2023 r., znak 0115-KDST2-2.4011.185.2023.1.PR, w której organ potwierdził, że stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, wynikającą z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie mogą być opodatkowane przychody uzyskane z tytułu usług obejmujących w szczególności:

-analiza biznesowa na potrzeby rozwoju systemów IT;

-analiza, zbieranie i opisywanie wymagań biznesowych (funkcjonalnych, niefunkcjonalnych, raportowych) związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemach IT;

-analiza i modelowanie procesów biznesowych na potrzeby rozwoju systemów IT;

-definiowanie wymagań systemowych;

-przygotowanie dokumentacji powdrożeniowej;

-analiza obecnych funkcjonalności systemów informatycznych;

-spotkania projektowe;

-wsparcie wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: ogólne testy aplikacji (weryfikacja wraz z klientem czy program, który został stworzony nie posiada błędów i działa zgodnie z założeniami projektowymi), raportowanie błędów, omówienie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omówienie integracji systemowych oraz omówienie zaproponowanych rozwiązań i technologii.

·interpretacja indywidualna z 14 czerwca 2023 r., znak 0112-KDSL1-1.4011.160.2023.2.MW, w której organ potwierdził, że 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą być opodatkowane przychody uzyskiwane ze świadczenia usług związanych z przeprowadzaniem manualnych testów oprogramowania (klasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 62.02.30.0), polegające m.in. na:

-planowaniu testów, analizowaniu wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych oprogramowania oraz opracowywaniu planu testów;

-wykonywaniu testów i sprawdzaniu, czy zlecone funkcjonalności zostały zgodnie z wytycznymi klientów prawidłowo zaimplementowane;

-raportowaniu błędów do programistów;

-weryfikacji wprowadzonych poprawek w celu potwierdzenia, że wszystkie błędy zostały naprawione i oprogramowanie działa zgodnie z wymaganiami.

W świetle przedstawionej argumentacji, w ocenie Wnioskodawcy, usługi świadczone w ramach prowadzonej przez niego działalności sklasyfikowanej pod numerem PKD 62.02.Z (PKWiU 62.02.30.0) dotyczące pozyskiwania nowych kontrahentów będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ustawy.

Na podstawie art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. – 7. (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu sprawy, od 8 sierpnia 2022 roku prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w której świadczy Pan usługi w branży IT jako analityk biznesowy. 8 sierpnia 2022 r. złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy, a Pana przychody nie przekraczają 2 000 000 euro. Pana działalność jest działalnością usługową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do tej pory nie prowadził Pan ewidencji w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności, jednak jeżeli będzie potrzeba to będzie Pan taką ewidencję prowadził.

Pana usługi wskazane pod symbolem:

1.PKWiU 62.01.11.0 obejmują czynności takie jak:

a)uczestnictwo w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na żądanie (…), postępowaniach zgodnie z wymaganiami wynikającymi z (…) i umowy z Klientem;

b)opisywania wymagań dotyczących działania nowego systemu;

c)aktualizacji dokumentacji projektowej;

d)przygotowywania backlogu prac;

2.PKWiU 62.02.30.0, które obejmują czynności takie jak:

a)na podstawie wymagań określonych w umowie między (…), a Kontrahentem określa Pan warunki i rozwiązania dla zespołu programistów i testerów. Na podstawie własnego doświadczenia może Pan zaproponować techniczne rozwiązanie, które nie zmienia funkcjonalności Projektu tylko ma wpływ na czas wykonywania. Na przykład wykonywanie operacji w innej kolejności. Funkcjonalności to nie zmieni, a czas na wykonywanie się zmniejszy;

b)dokumentowanie całości procesu wykonywania Projektu i dostarczanie informacji Spółce w czasie;

c)na bieżąco informuje Pan Spółkę o przebiegu realizacji Umowy oraz niezwłocznie informuje Spółkę w przypadku wystąpienia problemów, w tym błędów, niespójności i/lub braków w trakcie realizacji Umowy, a także niezwłocznie informuje Spółkę o wszelkich okolicznościach znanych Podwykonawcy, które mogłyby utrudnić realizację Umowy;

d)natychmiastowo wyeliminuje Pan wszelkie błędy, niespójności i/lub braki w Pracy/Zadaniu, w tym błędy w Oprogramowaniu, bez oczekiwania na specjalne polecenie od Spółki;

e)sporządza i przekazuje Pan raport Spółki, w formacie akceptowalnym przez Spółkę;

f)wykonuje Pan analizę prac z istniejącym systemem, jakie są moduły, jak oni między sobą współdziałają, jakie dane są na wejściu i na wyjściu;

g)analizuje Pan Ul oraz sporządza specyfikację według szablonu i zadań dla programistów;

h)prowadzi Pan komunikacje z klientem związane z pracą systemu, która już istnieje i nowego systemu, w tym udzielenie pomocy technicznej w uruchamianiu. Jeżeli to zakres podstawowy, nie dotyczy oprogramowania. Na przykład jak uruchomić, gdzie się znajdują właściwe przyciski. Tłumaczenie jak działać dla usuwania prostych usterek, jakie kombinacje i oprogramowania dla tego są.

Jak Pan wskazał, Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 w żadnym wypadku nie są związane z oprogramowaniem. Pana praca polega na pośrednictwie pomiędzy Klientem a Zespołem, który tworzy oprogramowanie. Polega na określeniu celu, możliwości określania priorytetów, analizy wykorzystywanej metody dla opracowania oprogramowania, ustalania możliwych wariantów rozwiązań, prowadzenie dokumentacji technicznej i biznesowej na podstawie opracowanych wymagań, przedstawiania wykresów, grafików i tekstowej informacji dotyczącej optymizacji projektu oprogramowania. Nie zajmuje się Pan tworzeniem oprogramowania tylko i wyłącznie analizą techniczną i biznesową Projektu. Pana obowiązek polega na odzwierciedleniu danych w dokumentacji podstawowej przekazanych przez Klienta, optymizacja danych po uzgodnieniu z zespołem twórców oprogramowania, wystawianie priorytetów i przekazanie Klientowi gotowego Projektu, pomoc techniczna i biznesowa na etapie wdrożenia (nie związana ze zmianą kodu czy cech oprogramowania), tylko i wyłącznie techniczne podpowiedzi i przekazanie ich do oddziału technicznego dla naprawy jeżeli to jest niezbędne. Ponadto, nie świadczył Pan, nie świadczy i nie planuje świadczyć usług rozwoju i wdrażania oprogramowania, w tym oprogramowania związanego z bezpieczeństwem sieci.

Z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem czy dodawaniem nowych kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.

W klasie PKWiU 62.01 mieszczą się „Usługi związane z oprogramowaniem”. Klasa ta obejmuje: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Klasa ta obejmuje także analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

-pisanie programów na zlecenie użytkownika,

-projektowanie stron internetowych.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

-62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,

-62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Co istotne, grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

-projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

-projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

-projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

-wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Odnosząc się do powyższego, PKWiU 62.01.1 obejmuje zarówno usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0, jak i w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0. Jednak znajdujące się przy grupowaniu PKWiU 62.01.1 oznaczenie „ex” (PKWiU ex 62.01.1) oznacza, że 12% stawkę ryczałtu należy stosować wyłącznie do przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzania i systemy sieciowe, telekomunikacyjne itp.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

Zatem usługi związane z oprogramowaniem nie polegają jedynie na programowaniu, czyli tworzeniu kodów źródłowych przez programistów, są to wszelkie inne usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

W przedstawionym opisie sprawy wskazał Pan, że usługi przez Pana wykonywane, które mieszczą się w PKWiU 62.01.11.0, tj.: uczestniczenie w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa na żądanie (…), postępowaniach zgodnie z wymaganiami wynikającymi z (…) i umowy z Klientem, opisywanie wymagań dotyczących działania nowego systemu; aktualizacji dokumentacji projektowej oraz przygotowywania backlogu prac, dotyczą analizy trendów, wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w Oprogramowaniu, modelowania i tworzenia wymagań nowych funkcjonalności oraz niefunkcjonalnych w Oprogramowaniu na potrzeby Klienta na podstawie własnego doświadczenia, jak również analizy i identyfikacji niezbędnej dla projektowania i rozwoju oprogramowania.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku stwierdzam, że mimo wskazania, że usługi nie są związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane czynności sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 62.01.11.0 – są związane z oprogramowaniem (jak też wskazuje nazwa grupowania).

W świetle tak przedstawionego opisu wykonywanych przez Pana czynności, które sklasyfikował Pan do grupowania PKWiU 62.01.11.0, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pan wykonuje, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Dlatego też przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 „Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania”, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie jak wynika z Pana stanowiska – stawką 8,5%.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan również usługi z grupowania PKWiU 62.02.30.0 „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”. Wskazał Pan, że, usługi te nie są usługami związanym z doradztwem w zakresie oprogramowania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla usług objętych PKWiU 62.02.30.0, które nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynosi 8,5%.

Jednakże, skoro – jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku z 4 kwietnia 2024 r. – nie prowadzi Pan ewidencji w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności – to wszystkie osiągane przez Pana przychody są opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b tej ustawy.

Jeżeli zaś dla świadczonych usług będzie Pan w przyszłości prowadził ewidencję przychodów, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. ewidencję umożliwiającą określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności – to zastosowanie znajdą odpowiednio wskazane powyżej stawki podatku w wysokości 12% dla usług skalsyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 oraz 8,5% dla świadczonych usług o symbolu PKWiU 62.02.30.0.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że skoro osiąga Pan przychody zarówno ze świadczenia usług wskazanych w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy (usługi sklasyfikowane w PKWiU 62.01.11.0), jak i przychody ze świadczenia usług podlegających opodatkowaniu stawką określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy (usługi sklasyfikowane w PKWiU 62.02.30.0), i nie prowadzi Pan ewidencji przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności – to całość osiąganego przez Pana przychodu z przedstawionej działalności gospodarczej powinna być opodatkowana 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 3 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast w odniesieniu do opisanych usług świadczonych w przyszłości, do których jak Pan wskazał będzie prowadził ww. ewidencję, będzie Pan mógł stosować stawkę podatku z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy dla usług sklasyfikowanych w PKWiU 62.01.11.0 oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy dla usług sklasyfikowanych w PKWiU 62.02.30.0.

Oceniając całościowo Pana stanowisko, zgodnie z którym oba wskazane rodzaje świadczonych usług winny zostać opodatkowane stawką podatku w wysokości 8,5%, stwierdzam że jest ono nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnośnie powołanych interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że powołane interpretacje dotyczą konkretnej sprawy podatnika, osądzonej w określonym stanie faktycznym i rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące w Pana sprawie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00