Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [74 z 170]

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2024 r., sygn. I FSK 1704/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 września 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 19/19 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od N. sp. z o.o. z siedzibą w M. poprzednio T. sp. z o.o. z siedzibą w K. rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 września 2019 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 19/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie ze skargi T. Sp. z o.o. w K. (obecnie N. Sp. z o.o. w M.), powoływanej dalej jako "skarżąca", "spółka" lub "wnioskodawca", uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (wyrok ten oraz orzeczenia powołane w uzasadnieniu dostępne są w internetowej bazie orzeczeń: orzeczenia.nsa.gov.pl).

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżąca w dniu 23 sierpnia 2018 r. złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zdarzenia przyszłego. Spółka wskazała, że rozważa wprowadzenie modelu sprzedaży opartej na umowie komisu, w której spółka zawierałaby tę umowę jako komisant z danym przedsiębiorcą (komitentem), który przekazywałby spółce należące do niego towary w celu ich sprzedaży w ramach komisu. W zamian za sprzedaż skarżąca uprawniona byłaby do otrzymania od kontrahenta prowizji wyrażonej procentowo. Z treści umowy komisu wynika, że otrzymanie zapłaty przez kontrahenta nastąpi po tym, jak spółka jako komisant sprzeda produkty będące przedmiotem komisu ostatecznym odbiorcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00