Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2024 r., sygn. II GSK 1568/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Sanitarnego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2023 r. sygn. akt V SA/Wa 875/22 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli sanitarnej w lokalu gastronomicznym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od M. K. na rzecz Głównego Inspektora Sanitarnego 775 (siedemset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 lutego 2023 r., sygn. akt V SA/Wa 875/22, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: "p.p.s.a."), w sprawie ze skargi M. K. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lutego 2022 r. w przedmiocie kary pieniężnej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2021 r., oraz zasądził od Głównego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny decyzją z dnia [...] lipca 2021 r., działając na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 7 oraz art. 104 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2020 r. poz. 2021; dalej jako: "ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735; dalej jako: "k.p.a."), wymierzył skarżącemu karę pieniężną w wysokości 5.000 zł za uniemożliwienie przeprowadzenia w dniu [...] stycznia 2021 r. kontroli sanitarnej tematycznej w lokalu gastronomicznym, tj. [...], który należał do skarżącego.

Decyzją z dnia [...] lutego 2022 r., wydaną na skutek odwołania wniesionego przez skarżącego, Główny Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji, wskazując, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, na podstawie którego wydana została decyzja Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2021 r., w tym nagranie z dnia [...] stycznia 2021 r., potwierdza fakt uniemożliwienia przeprowadzenia kontroli dwóm przedstawicielom Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku, w należącym do skarżącego lokalu gastronomicznym. W ocenie organu odwoławczego obowiązkiem skarżącego było umożliwienie przedstawicielom Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzenia urzędowej kontroli żywności we wszystkich pomieszczeniach, które miały związek z prowadzoną przez skarżącego działalnością. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego kara nałożona na skarżącego w wysokości 5.000 zł została wymierzona z uwzględnieniem stopnia szkodliwości czynu, zakresu zawinienia i zakresu naruszenia prawa oraz dotychczasowej działalności podmiotu, a także wielkości produkcji zakładu. Odnosząc się do zarzutu niezawiadomienia o planowanej kontroli w lokalu prowadzonym przez skarżącego, organ odwoławczy wyjaśnił, że przepisy wspólnotowe nie nakładają na kontrolujący organ takich obowiązków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00