Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [760 z 1576]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 1161/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski Asesor WSA Jakub Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi G. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 25 października 2023 r., nr SKO Gd/4106/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

G. A., reprezentowany przez radcę prawnego, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 27 października 2022 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Wójta Gminy Ryjewo, odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem J. A., z uwagi na niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1b u.ś.r., gdyż niepełnosprawność ojca powstała w wieku późniejszym niż określony w tym przepisie.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania Kolegium decyzją z 5 kwietnia 2023 r. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Decyzją z 2 czerwca 2023 r. organ I instancji ponownie odmówił skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem. Organ I instancji wskazał, że niepełnosprawność ojca istnieje od: 39 - roku życia, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 19 lutego 2013 r. Nadto skarżący nie posiada dokumentów, z których wynikałoby, że musiał zrezygnować z zatrudnienia od 2015 roku, gdy - jak twierdzi - zaczął opiekować się ojcem. Z akt sprawy wynika, że skarżący udokumentował jedynie 13 dniowy okres zatrudnienia na część etatu w roku 2012. W rezultacie brak jest bezpośredniego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia przez skarżącego, a koniecznością sprawowanej opieki nad niepełnosprawnym ojcem. Nadto skarżący w okresie od 1 marca 2014 r. do 31 lipca 2019 r. sam legitymował się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (symbol przyczyny niepełnosprawności 08-T 11-1) i pobierał zasiłek pielęgnacyjny. W ocenie organu stan zdrowia ojca skarżącego pozwala przy tym na samodzielne wykonywanie podstawowych czynności. Ojciec skarżącego może samodzielnie siedzieć, położyć się, korzysta sam z toalety, nie wymaga pomocy przy spożywaniu posiłków. Potrzebuje wsparcia w dotarciu do lekarza, czy robieniu zakupów. Ojciec nie jest osobą leżącą, nie wymaga dodatkowych, specjalistycznych czynności, czy usług pielęgnacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00