Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [29 z 1633]

Wyrok NSA z dnia 5 października 2023 r., sygn. III OSK 839/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Doskonałości Naukowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1627/21 w sprawie ze skargi A.A. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia 23 grudnia 2020 r. nr BCK-III-P-10/2019 w przedmiocie odmowy przedstawienia do tytułu naukowego profesora 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Rady Doskonałości Naukowej na rzecz A.A. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1627/21, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.A. (dalej jako "skarżący") na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (obecnie Rada Doskonałości Naukowej; dalej jako "organ" albo "skarżący kasacyjnie") z dnia 23 grudnia 2020 r. nr BCK-III-P-10/2019 odmawiającą przedstawienia skarżącego do tytułu naukowego profesora, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wydanego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżona decyzja została wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym, która ma w tej sprawie zastosowanie na podstawie art. 179 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przepis art. 35 ustawy z 2003 r. stanowi, że Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów działa na posiedzeniach plenarnych lub przez swoje organy (ust. 1). Kompetencje organów Komisji i tryb ich działania określa uchwalony przez nią statut (ust. 5). Z treści art. 35 ust. 3 i 4 ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym wynika, że zarówno działania Komisji in plenum, jak i działania wymienionych w art. 35 ust. 2 jej organów kolegialnych mają postać uchwał, również wówczas gdy zawierają rozstrzygnięcia o charakterze decyzyjnym. Charakter decyzji administracyjnej ma niewątpliwie uchwała Komisji, o której mowa w art. 35 ust. 3 ustawy o stopniach naukowych. Ze Statutu Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów wynika, że sprawy te należą do kompetencji prezydium Komisji (zgodnie z § 8 pkt 2a statutu).

Sąd pierwszej instancji podniósł, że uchwale prezydium Komisji podjętej na posiedzeniu tego organu w dniu 23 grudnia 2020 r. odbytym w formie wideokonferencji nadano formę decyzji z tej samej daty. Do decyzji tej mają zatem zastosowanie przepisy art. 189 ust. 1a i 1b ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce. Według tych przepisów posiedzenia prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów i jej sekcji mogą być przeprowadzane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (ust. 1a); uchwały podjęte w trakcie posiedzenia przeprowadzonego w ten sposób podpisuje przewodniczący Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a w przypadku jego nieobecności - sekretarz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Decyzja powinna zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00