Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [2 z 1025]

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 maja 2023 r., sygn. II SA/Kr 288/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędziowie : Sędzia WSA Magda Froncisz Asesor WSA Anna Kopeć (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Cyganik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2023 r. sprawy ze skargi S. M. na uchwałę nr 11/II/2018 Rady Gminy Łącko z dnia 7 grudnia 2018 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łącko skargę oddala.

Uzasadnienie

S. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę na uchwalę nr 11/11/2018 Rady Gminy Łącko z dnia 7 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Łącko. Uchwałę tę zaskarżył w części, w jakiej odnosi się do kierunków zagospodarowania dla terenów, na których usytuowana jest działka nr ewid. [...] obręb C., znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie z działką nr ewid.[...] stanowiącą własność skarżącego.

Kwestionowanej uchwale zarzucił dowolność w ustaleniu kierunków zagospodarowania, które skutkowało m.in. dopuszczeniem do uchwalenia planu miejscowego na podstawie uchwały Nr 49/XLIII/2022 Rady Gminy Łącko z dnia 29 kwietnia 2022 r.

Na podstawie art. 147 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w zw. z art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały w zaskarżonym zakresie oraz o zasądzenie od organu na rzecz skarżącej zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że w dniu 29 kwietnia 2022 r. Rada Gminy w Łącku podjęła uchwałę Nr 49/XLIII/2022 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łącko - Części "A" we wsi C. - która miała charakter punktowy tj. odnosiła się tylko do działki nr [...]. Skarżący porównał zapisy studium oraz uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego odnoszące się do tej działki, podkreślając występujące jego zdaniem niezgodności.

Dalej skarżący wywiódł, dlaczego zaskarżona uchwała narusza jego indywidualny interes prawny podnosząc, że uchwała dopuszcza w bezpośrednim sąsiedztwie działalność, która jest sprzeczna ze studium, narusza jego ustalenia. Działalność przewidziana w planie, która de facto od lat jest prowadzona na terenie sąsiedniej nieruchomości powoduje ogromny negatywny wpływ dla skarżącego i jego bliskich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00