Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [848 z 1576]

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 2428/22

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie spokrewnionej w dalszym stopniu z osobą niepełnosprawną jedynie wtedy, gdy osoby zobowiązane w pierwszej kolejności (tj. dzieci) legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. i N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 sierpnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Po 286/22 w sprawie ze skargi U. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia 6 kwietnia 2022 r. nr SKO-ŚR-4184/238/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 31 sierpnia 2022 r. sygn. akt IV SA/Po 286/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi U. N., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie (dalej jako "SKO" lub "Kolegium") z 6 kwietnia 2022 r., nr SKO-ŚR-4184/238/2022 wydaną w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, oddalił skargę.

W ocenie Sądu I instancji Kolegium dokonało prawidłowej wykładni przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych przyjmując, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności, wskazane w przepisie art. 17 ust. 1 a u.ś.r. Niewątpliwie nie można automatycznie wykluczać wnioskodawczyni z kręgu potencjalnych osób, którym mogłoby być przyznane świadczenie pielęgnacyjne. Jednakże byłoby to możliwe tylko w razie zaistnienia obiektywnych przyczyn, z których dzieci osoby wymagającej opieki, nie byłyby w stanie wypełniać swoich obowiązków alimentacyjnych. To bowiem dzieci są w pierwszej kolejności zobowiązane do sprawowania opieki nad rodzicami. Taką obiektywną przyczyną byłoby posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności przez dzieci. Ponieważ taka sytuacja w przedmiotowej sprawie nie miała miejsca, wyklucza to przyznanie skarżącej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad babcią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00