Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-08-28

Ustalenie przepływów w segmencie działalności operacyjnej

Do sporządzania rachunku przepływów pieniężnych zobowiązane są jednostki, których roczne sprawozdania finansowe podlegają badaniu i ogłaszaniu. W przypadku ustalania przepływów z działalności operacyjnej metodą pośrednią zamiast wpływów i wydatków oblicza się przepływy, dokonując odpowiednich korekt wyniku finansowego netto. Każda pozycja sprawozdania może powodować problemy, w zależności od złożoności zdarzeń gospodarczych, sposobu ich księgowania oraz zakresu analityki kont księgowych wyodrębnionych na potrzeby rejestracji przepływów pieniężnych.

1. Zasady zestawiania przepływów z działalności operacyjnej metodą pośrednią

Tabela 1. Zasady ustalania przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej metodą pośrednią

Pozycja sprawozdania

Co należy wykazać

1

2

A.I. Zysk (strata) netto

Wykazuje się wynik finansowy netto zgodnie z rachunkiem zysków i strat (zysk ze znakiem plus, stratę ze znakiem minus). Ustalenie tej pozycji jest proste, gdyż zarówno w bilansie, jak i w rachunku zysków i strat ujęty jest wynik netto. Jednak wynik finansowy jest ustalany według zasady memoriałowej. W związku z tym należy dokonać korekt wyniku w celu wyznaczenia wyniku ustalanego według zasady kasowej. Zasada ta polega na ujmowaniu elementów wyniku w momencie wpływu lub wydatku środków pieniężnych.

A.II.1. Amortyzacja

Korekta ze znakiem plus kwoty amortyzacji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji w nieruchomości i wartości niematerialne i prawne.

A.II.2. Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych

Zakres tej korekty obejmuje:

1. Wyłączenie zrealizowanych różnic kursowych niedotyczących działalności operacyjnej i przesunięcie ich do tych działalności, których dotyczą (różnice dodatnie ujmuje się ze znakiem minus w przepływach działalności operacyjnej i jednocześnie ze znakiem plus działalności, której dotyczą; w wypadku różnic ujemnych działalność operacyjna jest powiększana, a są pomniejszane przepływy działalności, której różnica dotyczy). Warto zapamiętać, że różnice kursowe ujmowane są w działalności inwestycyjnej lub finansowej w tej pozycji, której dotyczą. Niniejsze różnice są wykazywane łącznie z kwotą operacji, która je spowodowała. Przykładowo spłata kredytu zaciągniętego w walucie obcej jest przeliczana według kursu spłaty zobowiązania i wykazywana w przepływach z działalności finansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00