Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 października 2022 r., sygn. I SA/Kr 805/22

Podatek akcyzowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Zięba Sędziowie WSA Michał Niedźwiedź WSA Grzegorz Klimek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 października 2022 r. sprawy ze skargi H. sp. z o.o. w K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2022 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.7.2022.2.PK w przedmiocie podatku akcyzowego skargę oddala.

Uzasadnienie

1. W dniu 5 stycznia 2022r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej również jako: Dyrektor, Organ) wpłynął wniosek H. sp. z o. o w K. (dalej też: Skarżąca, Spółka, Wnioskodawca) o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący braku zastosowania sankcyjnej stawki akcyzy na papierosy, w związku z brakiem umieszczenia na opakowaniach jednostkowych maksymalnej ceny detalicznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. H. sp. z o. o. planuje działalność w zakresie produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych na terytorium kraju. Działalność ta ma objąć również produkcję wyrobów tytoniowych na bazie suszu z konopi siewnych. Surowiec do produkcji, tj. susz konopny jest zgodny z obowiązującymi przepisami pozaakcyzowymi, tj. m.in. z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii (w zakresie zawartości substancji psychoaktywnych, które bądź w ogóle w surowcu nie występują bądź mieszczą się w dopuszczalnych prawem limitach). W związku z powyższymi właściwościami surowiec jest dopuszczony na europejskim rynku jako legalny, niepowodujący uzależnienia produkt, który nie wywołuje reakcji psychoaktywnej. Oczywiście działalność Spółki będzie prowadzona w pełnym reżimie akcyzowym, przy dopełnieniu obowiązujących przepisów zarówno ustawy akcyzowej jak i aktów do niej wykonawczych, jak również przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. W szczególności Spółka: dokona formalnego zarejestrowania się na potrzeby podatku akcyzowego; złoży wymagane przepisami akcyzowymi zabezpieczenie akcyzowe oraz uzyska zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego; będzie terminowo rozliczała podatek akcyzowych od wytwarzanych produktów (wyrobów tytoniowych) oraz będzie składała miesięczne deklaracje dla podatku akcyzowego (AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4f); będzie prowadziła ewidencje akcyzowe oraz rejestry (w przewidzianej formie elektronicznej); będzie prowadziła gospodarkę znakami akcyzy, zgodnie z przepisami akcyzowymi (w zakresie ich zamawiania, odbioru, przechowywania oraz oczywiście w zakresie oznaczania gotowych wyrobów akcyzowych właściwymi znakami akcyzy); będzie prowadziła ewidencję znaków akcyzy; będzie realizowała pozostałe obowiązki formalne i techniczne związane z prowadzaniem składu podatkowego. Sam proces produkcji wyrobów akcyzowych będzie obejmował wytwarzanie z surowca (suszu konopnego) gotowych wyrobów w postaci tzw. pre-rollsów (skrętów/jointów) tj. suszu konopnego zrolowanego, owiniętego dedykowaną bibułą, który w tej postaci będzie nadawał się do palenia. Powyższe wyroby będą, w ocenie Spółki, stanowiły papierosy w rozumieniu art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz.U. z 2020r. poz. 722 z późn. zm.; dalej jako u.p.a.), pomimo iż surowcem do ich produkcji będzie susz konopny, a nie susz tytoniowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00