Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 czerwca 2020 r., sygn. I SA/Gd 1959/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w z dnia 12 sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień i lipiec 2015 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej w skrócie zwany Naczelnikiem lub organem pierwszej instancji) wszczął wobec "A" Sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej w skrócie zwanej Spółką) kontrolę podatkową w zakresie sprawdzenia prawidłowości rozliczenia z budżetem m.in. z tytułu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2015 roku.

W dniu 23 listopada 2018 r. Naczelnik wydał decyzję, którą dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące luty oraz od kwietnia do grudnia 2015 r. w sposób odmienny od deklarowanego przez Spółkę.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że Spółka nieprawidłowo uznała, iż faktury wystawione na rzecz "B" S.P.A (dalej w skrócie zwanej spółką "B") za dostawę Hydrofobowej linii opryskująco - suszącej elementów szklanych, dokumentują wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (dalej w skrócie WDT), opodatkowaną według stawki 0%. Zdaniem organu, była to dostawa krajowa, którą Spółka winna opodatkować podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Organ stwierdził ponadto, że dostawa linii lakierniczej wystawiona na rzecz "C" Sp. z o.o. (dalej w skrócie zwana spółką "C") nastąpiła w sierpniu 2015 r., a tym samym faktura końcowa z dnia 31 sierpnia 2015 r. wywołuje skutki prawne w podatku VAT. W konsekwencji brak było podstaw do wystawienia faktury korygującej. Wobec tego organ skorygował wykazaną przez Spółkę kwotę podatku należnego, stwierdzając że rozliczając fakturę zaniżyła podatek należny o kwotę 57.500 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00