Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 lipca 2019 r., sygn. I SA/Wr 392/19

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie: Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 lipca 2019 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w J. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 11 grudnia 2018 r. "A" sp. z o.o. ( Wnioskodawca, Strona) zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanych we wniosku wydatków.

We wniosku podał, że jest producentem artykułów gospodarstwa domowego. Oferowane przez Spółkę produkty sprzedawane są na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Jednym z podmiotów konkurencyjnych względem Spółki jest spółka prawa włoskiego (dalej: "Sp. X"). Na pewnym etapie swojej działalności Sp. X uznała, że jeden z wyrobów (dalej: "Wyrób") produkowanych oraz wprowadzanych do obrotu przez Spółkę, narusza wyłączne prawa ochronne przyznane w tym zakresie Sp. X przez włoski urząd patentowy.

W efekcie powyższego Sp. X wniosła do włoskiego sądu powództwo przeciwko Spółce.

Po otrzymaniu odpisu pozwu Spółka zwróciła się z prośbą o wsparcie adwokata, który w tej materii jest powszechnie uznanym we Włoszech autorytetem (dalej: "Prawnik ds. Własności Przemysłowej"). Wskazany przez kancelarię Prawnik ds. Własności Przemysłowej jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Własności Intelektualnej (AIPPI - Association Internationale pous la Protection de la Propriete IntellectueNe). Zarekomendowanie dla Spółki Prawnika ds. Własności Przemysłowej, fakt pozostawania przez Prawnika ds. Własności Przemysłowej członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów w zakresie prawa własności intelektualnej oraz autorytet jakim Prawnik ds. Własności Przemysłowej cieszył się we Włoszech utwierdziły Spółkę w przekonaniu, że podjęła wszelkie możliwe kroki i środki prawne służące zabezpieczeniu jej interesów. W szczególności ww. okoliczności pozwalały Spółce sądzić, że dołożyła należytej staranności w przedmiotowym zakresie. Po zapoznaniu się przez Prawnika ds. Własności Przemysłowej z stanem faktycznym i całokształtem materiału dowodowego Prawnik ds. Własności Przemysłowej podjął w imieniu Spółki stosowne kroki zmierzające do obrony interesów Spółki i oddalenia przez sąd powództwa wniesionego przez Sp. X.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00