Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Gl 439/19

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie WSA Adam Nita (spr.), Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant st. sekretarz sądowy Arkadiusz Kmiotek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2019 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) stwierdził, że nieprawidłowe jest własne stanowisko w sprawie, jakie we wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego zaprezentował A S.A. w K. (w dalszej części uzasadnienia określany jako Wnioskodawca, Strona lub Skarżący). Interpretacja została wydana w następującym stanie faktycznym, dotyczącym zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca wystąpił do Organu Interpretacyjnego o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Dotyczyła ona kwestii zwolnienia z podatku od towarów i usług, świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz B S.A. (zwany dalej B lub Spółką - Córką), z wyłączeniem pozostałych czynności, które nie stanowią elementu usług finansowych.

Strona wskazała, że Komisja Nadzoru Finansowego wydała jej zezwolenie na utworzenie B i objęcie jego wszystkich akcji w kapitale zakładowym. Utworzony B, w ramach swojej statutowej działalności, miał świadczyć usługi finansowe zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie m.in. art. 43 ust. 1 pkt 38, 39, 40 i 41 ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności nabywania wierzytelności innych banków z tytułu udzielonych przez nie kredytów zabezpieczonych hipoteką w celu emisji hipotecznych listów zastawnych, w tym usługi obejmujące ustalanie bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości oraz uzgodnienia, zmiany i realizowanie warunków spłaty i zabezpieczeń wierzytelności z tytułu takich kredytów, a także usługi emisji listów zastawnych w celu refinansowania kredytów udzielonych przez B lub inne banki. Ponadto, w początkowym okresie działalności B zasadniczo nie miał udzielać nowych kredytów, natomiast w ramach wykonywanych usług finansowych miał renegocjować z kredytobiorcami warunki nabytych od innych banków, w tym od Wnioskodawcy, wierzytelności kredytowych i zabezpieczeń ich spłaty, monitorować ich spłatę, badać zdolność kredytową dłużników i wartość bankowo-hipoteczną nieruchomości oraz wykonywać inne podobne czynności w charakterze wierzyciela wobec kredytobiorców, a także podejmować czynności związane z emisją listów zastawnych, których podstawę stanowić miały wierzytelności nabyte od innych banków z tytułu udzielonych przez nie kredytów zabezpieczonych hipotekami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00