Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Po 209/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędzia WSA Karol Pawlicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 27 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi [...] SA w [...] na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...], nr [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpoznania oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2017 r. spółka akcyjna [...] (dalej w skrócie: "spółka", "wnioskodawczyni" lub "skarżąca") i uczestnik postępowania [...] Sp. z o. o. (dalej zwany "uczestnikiem postępowania") wystąpiła do Inne o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych między innymi w zakresie:

- opodatkowania sprzedaży nieruchomości 1, 4, 6, 7, 14, 15, 21, 22, 23, 24, 25, 26,

- prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury wystawionej przez Zbywającego Nieruchomości (pytanie nr [...]),

- ustalenia czy sprzedaż nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pytanie nr [...]).

W związku z tym, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.- dalej zwanej "O.p.") pismem z dnia [...] czerwca 2017 r., na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h O.p. wezwano wnioskodawcę do usunięcia stwierdzonych braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W wezwaniu tym szczegółowo opisano w jakim zakresie wniosek winien zostać uzupełniony (punkt I pisma). Ponadto w punkcie II tego pisma organ wezwał skarżącą o uiszczenie dodatkowej opłaty od każdego dodatkowego zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie organ wskazał, że z treści wniosku nie wynika ile nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych będzie przedmiotem sprzedaży. Przy czym, każda odrębna działka ewidencyjna będąca przedmiotem planowanej sprzedaży dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi odrębne zdarzenie przyszłe (lub zaistniały stan faktyczny) wymagające oceny pod względem jej opodatkowania, co wymaga odrębnej opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00