Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 663/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Miliczek - Ciszewska, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi D. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczeń wychowawczych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] roku nr [...].

Uzasadnienie

W dniu 1 kwietnia 2016 r. obywatelka W. N.D. (dalej w skrócie" "skarżąca") złożyła w siedzibie Terenowego Punktu Pomocy Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na córki: A. D. (obywatelstwo polskie, ur. [...]r.) i L.W. (obywatelstwo [...], ur. [...]r.), oraz syna L. A. (obywatelstwo [...], ur. [...]r.).

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta K., odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia wychowawczego na dzieci. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 2 pkt 11, art. 4, art. 5, art. 10 i art. 18 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 195, zwanej dalej: "u.p.p.w.d."), oraz rozporządzenie Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia wychowawcze (Dz. U. z 2016 r. poz. 214) w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm., dalej: "k.p.a."). W jego uzasadnieniu wskazał, że skarżąca nie spełnia wymogów formalno-prawnych do przyznania wnioskowanego świadczenia, bowiem jest obywatelką W. a nie państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jak też Polska nie podpisała z W. umowy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia społecznego i udzielono jej zgody na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względów humanitarnych, tak więc nie posiada statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, a przedstawiona przez nią karta pobytu nie posiada adnotacji "dostęp do rynku pracy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00