Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 maja 2015 r., sygn. II SA/Ol 306/15

 

Dnia 19 maja 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 maja 2015 roku sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 22 grudnia 2014 r., Wójt Gminy L. odmówił B.K. świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego, wnioskowanego na K.K.

W uzasadnieniu, organ pomocy społecznej podniósł, że wnioskodawca ubiegał się

o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad babcią K.K. K.K. jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, trwale niezdolną do samodzielnej egzystencji i pracy. Choruje na "[...]"i porusza się na wózku inwalidzkim. Obecnie, od dnia 1 lipca 2013 r., opiekę nad nią sprawuje wnioskodawca, pomagając we wszystkich czynnościach życia codziennego. Jak ustalono, w okresie 18 - 21 listopada 2014 r., pracował on na umowę zlecenie, jednak był zmuszony zrezygnować z pracy, gdyż jego żona nie dawała rady sama zająć się babcią. Wnioskodawca nie jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Ustalono ponadto, że K.K. jest wdową i ma czworo dzieci: "[...]", które oświadczyły, że nie mogą sprawować osobistej opieki nad matką. T.K. pracuje zawodowo i nie ma możliwości opiekować się matką. Z.K. choruje, jest po trzeciej operacji kręgosłupa, więc sama potrzebuje pomocy, a ponadto stawała na komisję lekarską w sprawie przyznania renty, a sprawa jest w toku. J.K. choruje na cukrzycę

i jaskrę, ponadto jest po udarze i pobiera rentę chorobową, gdyż jest osobą okresowo całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym, wobec czego nie jest w stanie zająć się matką. M.K. oświadczył natomiast, że posiada gospodarstwo rolne o powierzchni "[...]"ha i zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Praca w gospodarstwie zajmuje mu dużo czasu i z uwagi na to, nie jest w stanie zająć się matką. Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Stosownie natomiast do art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej, natomiast krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Uwzględniając powyższe, organ pierwszej instancji uznał, że na wnioskodawcy nie ciąży bezpośrednio obowiązek alimentacyjny względem babci, gdyż ma ona czworo dzieci, które są w stanie sprawować nad nią opiekę. Zgodnie natomiast z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00