Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1866/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Protokolant Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi A Spółka Akcyjna we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie przepisów o wpłatach z zysków przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A SA we W. kwotę 217 (słownie: dwieście siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu była interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...].08.2009 r. (nr [...]) w przedmiocie przepisów o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, wydana na wniosek spółki akcyjnej A we Wrocławiu, złożony organowi w dniu 22.05.2009 r.

We wniosku A przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa (której przedmiotem działalności jest dystrybucja energii elektrycznej) dokonywała do budżetu wpłat z zysku, a w tym za poszczególne lata okresu 2004-2006. W roku 2007 spółka zweryfikowała niektóre koszty i przychody bilansowe. Korekta kosztów dotyczyła odpisów amortyzacyjnych od prawa użytkowania wieczystego, stosownie do przepisów art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a), art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Odpisy amortyzacyjne nie były pierwotnie dokonywane. Z kolei w zakresie przychodów, należności z tytułu opłaty przyłączeniowej były rozpoznawane w momencie ich otrzymania jako "Pozostałe przychody operacyjne". Ponieważ jednak opłatę przyłączeniową wnoszą podmioty za przyłączenie ich do sieci energetycznej w celu świadczenia usług (dostawy energii), uzasadnione było ich ujęcie w ramach "Rozliczeń międzyokresowych przychodów", zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o rachunkowości, a w konsekwencji rozliczenie w czasie (proporcjonalnie do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00