Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 lipca 2007 r., sygn. I SA/Kr 1509/06

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1509/06 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 lipca 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna (spr), Sędziowie: NSA Józef Gach, WSA Beata Cieloch, Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, , sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno - Handlowo - Usługowego "H." Spółka z o.o. w S. ( obecnie "D." Spółka z o.o. z/s w Ł.), na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 11 lipca 2006r nr [...], w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu I instancji II. Zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie [...] zł ([...] złotych ).

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] lutego 2006r. pełnomocnik H. Sp. z o.o. ( obecnie "D." Sp. z o.o.) nazywanej dalej Skarżącą złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący wypłaconej rekompensaty za odstąpienie od umowy dostawy zbóż celem zawarcia korzystniejszej umowy z innym kontrahentem w związku ze wzrostem cen zbóż.

Opisując stan faktyczny, pełnomocnik Skarżącej wskazał, że Skarżąca jako dostawca podpisała umowę na dostawę określonych rodzajów zbóż, przy czym treść umowy przewidywała możliwość odstąpienia przez Skarżącą od umowy. W takiej sytuacji, Skarżąca zobligowana byłaby do zapłaty pieniężnej rekompensaty na rzecz drugiej strony. Zgodnie z wyjaśnieniami pełnomocnika Skarżącej, celem wprowadzenia zapisu umownego o rekompensacie, była ochrona Skarżącej przed ekonomicznie negatywnymi skutkami wzrostu cen rynkowych surowca - gdyby bowiem ceny wzrosły to Spółka odstąpiłaby od umowy, zapłaciła rekompensatę i sprzedała surowiec innemu podmiotowi, osiągając wyższy przychód. Dodatkowo, zdaniem pełnomocnika Skarżącej, umowny sposób uregulowania odstąpienia od umowy, pozwalał Skarżącej na podjęcie późniejszych kontaktów handlowych z dotychczasowym partnerem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00