Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2004 r., sygn. III SA 2864/02

Tzw. opinie klasyfikacyjne organów statystycznych nie są wiążące zarówno dla organu podatkowego, jak i podatnika. Stanowią jedynie dowód w postępowaniu dotyczącym ewentualnego wymiaru podatku VAT i jak każdy dowód podlegają swobodnej ocenie organu podatkowego, a w razie skargi - ocenie sądu administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2004 r. sprawy ze skargi Spółki z o.o. "MP" w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 24 września 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego W.-B. z dnia 22 lipca 2002 r.; (...).

 

UZASADNIENIE

Izba Skarbowa w W. na mocy art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej i art. 19 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 51 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W.-B. z dnia 22 lipca 2002 r. określającą "MP" Spółka z o.o. w W. wysokość zwrotu podatku za okresy: styczeń-lipiec, wrzesień-październik i grudzień 2000 r., wysokość zobowiązania podatkowego za sierpień i listopad 2000 r., zaległość podatkową za poszczególne miesiące 2000 r., odsetki za zwłokę oraz ustalającą podatkowe zobowiązanie.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Izba Skarbowa stwierdziła, iż w kontrolowanym okresie podatnik błędnie stosował stawkę 7 procent zamiast 22 procent przy sprzedaży towarów magrufol podając w fakturach symbol SWW 1365-9 oraz top-roll podając w fakturach symbol SWW 1461-59. Zdaniem Izby Skarbowej, podatnik winien przed rozpoczęciem sprzedaży zwrócić się do urzędu statystycznego o zakwalifikowanie sprzedawanych towarów. Natomiast z uzyskanej przez organ podatkowy klasyfikacji wydanej przez Urząd Statystyczny w W. wynika, że oba produkty, tj. magrufol i top-roll /zaklasyfikowane do grup SWW 1361-24 i SWW 2074-99/ nie zostały wymienione w ustawie, ani w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług jako towary, których sprzedaż jest objęta preferencyjną stawką podatku 7 procent. Wobec tego sprzedawany przez Spółkę towar podlegał opodatkowaniu stawką 22 procent.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00