Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3661

Uchwała nr XXVi/136/16 Rady Gminy Lipowa

z dnia 22 czerwca 2016r.

w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lipowa

Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15, art. 40 ust.1, art.42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 446,.) oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 250), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żywcu.

Rada Gminy Lipowa
uchwala co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lipowa, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc uchwała Nr XXXII/172/12 Rady Gminy Lipowa z dnia 12 grudnia 2012 r. (Dz.Urz.Woj. Śl.
z 2013 r. poz.967)

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Lipowa.

§ 4. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Gminy Lipowa


Andrzej Binda


Załącznik do Uchwały Nr XXVI/136/16
Rady Gminy Lipowa
z dnia 22 czerwca 2016 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lipowa

Rozdział 1.
Przepisy ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Lipowa dotyczące wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:

1) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne, oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych,

2) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego;

3) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;

4) rodzaj i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:

a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,

b) liczby osób korzystających z tych pojemników;

5) częstość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;

6) innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;

7) obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;

8) wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;

9) wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.

§ 2. 1. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 13 września 1996r o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 250);

2) Planie gospodarki odpadami -należy przez to rozumieć Uchwałę Nr IV/25/1/2012 z dnia 24 sierpnia 2012 roku Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie "Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Śląskiego";

3) Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Lipowa;

4) PSZOK - rozumie się przez to selektywnego zbierania odpadów komunalnych, o którym mowa w art.3 ust 2 pkt 6 ustawy, z tym że punkty te mogą być stacjonarne i mobilne;

5) Harmonogramie wywozu - rozumie się przez to terminarz odbioru odpadów komunalnych gromadzonych na terenie nieruchomości przez uprawnionego przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 6f ust. 1 ustawy;

6) uprawnionym przedsiębiorcy - rozumie się przez to podmiot realizujący zadania w zakresie odbioru lub odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na podstawie umowy, o której mowa w art. 6f ust. 1 ustawy,

7) zwierzętach domowych - rozumie się przez to zwierzęta, o których mowa w art. 4 ust.17 ustawy z 21 sierpnia 1997 r o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U.z 2013 poz.856 z późn. zm.);

8) zwierzętach bezdomnych - rozumie się przez to zwierzęta o których mowa w art.4 ust.16 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o ochronie zwierząt (tekst jednolity Dz.U.z 2013 poz.856 z późn. zm.);

2. W sprawach dotyczących utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lipowa nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy ustawy.

3. W sprawach dotyczących zasad postępowania z odpadami, a w szczególności zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczenia ilości odpadów, negatywnego oddziaływania na środowisko, a także odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r o odpadach (tekst jednolity Dz.U.z 2013 poz.21 z późn. zm).

§ 3. Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na terenie Gminy Lipowa.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 4. 1. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do zbierania powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w odpowiednich pojemnikach oraz workach, w sposób określony w niniejszym Regulaminie.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów takich jak: szkło, papier i tektura, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, metale, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i chemikalia, odpady ulegające biodegradacji w tym odpady zielone, odpady niebezpieczne pochodzące ze strumienia odpadów komunalnych, odpady budowlano-remontowe, tkaniny, popiół.

3. Właściciele nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, spełnią wymóg selektywnego zbierania odpadów w roku kalendarzowym, o ile średnio na jeden pojemnik o poj.120 litrów zmieszanych odpadów komunalnych przypadną co najmniej dwa worki surowców wtórnych.

4. Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne, w tym powstające w gospodarstwach domowych, przed ich zgromadzeniem w pojemnikach lub workach na odpady na terenie nieruchomości należy poddać segregacji, z zastrzeżeniem zasad określonych w § 9 niniejszego Regulaminu. Przyjmuje się kontynuację sposobu selektywnego zbierania odpadów komunalnych poprzez:

1) zbieranie selektywne u źródła w zabudowie jednorodzinnej;

2) zbieranie selektywne w PSZOK oraz w miejscach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

5. Wyselekcjonowane frakcje odpadów komunalnych, nadające się do odzysku i dalszego wykorzystania (np. surowce wtórne typu papier, tektura, metale, tworzywa sztuczne, szkło bezbarwne i kolorowe) należy umieszczać odrębnie w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych workach lub pojemnikach.

6. Zabrania się umieszczania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych w workach lub pojemnikach przeznaczonych do selektywnej zbiórki surowców wtórnych oraz odpadów innych niż rodzaj frakcji opisanej na worku lub pojemniku.

7. Na terenach nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej właściciel nieruchomości możne poddać odpady ulegające biodegradacji (np. odpady kuchenne, odpady zielone) procesowi kompostowania na własnej nieruchomości z przeznaczeniem do wykorzystania powstałego kompostu na potrzeby własne.

8. Odpady ulegające biodegradacji (np. odpady kuchenne, odpady zielone), co do których nie ma możliwości poddania ich procesowi kompostowania na terenie nieruchomości, na której powstały, podlegają segregacji z zastrzeżeniem zasad postępowania z tymi odpadami określonymi w § 8 niniejszego Regulaminu.

9. Odpady niebezpieczne znajdujące się w odpadach komunalnych gospodarstw domowych (np. baterie, akumulatory, lakiery, farby, świetlówki, przeterminowane leki) należy wydzielić z powstałych odpadów komunalnych z zachowaniem zasad postępowania z tymi odpadami określonych w § 9 niniejszego Regulaminu.

10. Odpady wielkogabarytowe (np. meble, wymienione drzwi, okna itp.) należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych z zastrzeżeniem zasad postępowania z tymi odpadami określonych w § 9 niniejszego Regulaminu.

11. Odpady z remontów nieruchomości należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych z zastrzeżeniem zasad postępowania z tymi odpadami określonych w § 9 niniejszego Regulaminu.

12. Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego powinno nastąpić w sposób nie powodujący zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów, a także uciążliwości i zagrożeń dla innych użytkowników.

13. Uprzątnięcie błota , śniegu , lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego nie może powodować uszkodzeń nawierzchni utwardzonych części nieruchomości.

14. Właściciele nieruchomości, na których dopuszczone jest utrzymywanie zwierząt gospodarskich zobowiązani są do gromadzenia obornika oraz innych odchodów zwierzęcych w sposób nie powodujący uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich oraz pod warunkiem przestrzegania przepisów odrębnych w tym zakresie.

15. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do przekazywania zebranych selektywnie surowców wtórnych i zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych uprawnionemu przedsiębiorcy , w terminach wyznaczonych harmonogramem wywozu , zgodnie z zasadami określonymi w § 9 niniejszego Regulaminu.

16. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do pozbywania się pozostałych wytworzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z zasadami określonymi w § 9 niniejszego Regulaminu.

17. Jeżeli miejscem opróżniania pojemników na odpady stałe nie jest miejsce ich ustawienia, to zachowanie porządku i czystości w takim miejscu należy do uprawnionego przedsiębiorcy odbierającego odpady stałe.

18. W przypadku nieterminowego wywozu odpadów, co spowodowało nadmierne ich nagromadzenie również poza pojemnikami, uprzątnięcie miejsca ustawienie pojemników należy do uprawnionego przedsiębiorcy odbierającego odpady.

§ 5. 1. Mycie pojazdów samochodowych powinno odbywać się na przystosowanych do tego celu myjniach, przy czym dopuszcza się mycie pojazdów samochodowych na terenie nieruchomości pod warunkiem dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji oraz z zastrzeżeniem, iż powstające ścieki gromadzone będą w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodne z wymogami niniejszego Regulaminu. Ścieki powstałe w wyniku mycia nadwozi pojazdów samochodowych nie mogą być odprowadzane bezpośrednio do zbiorników i cieków wodnych lub do ziemi.

2. Naprawy pojazdów samochodowych powinny odbywać się w uprawnionych warsztatach naprawczych, przy czym dopuszcza się przeprowadzenie drobnych napraw pojazdów samochodowych poza warsztatami, na terenie nieruchomości, pod warunkiem, że wykonywane naprawy nie będą uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości, a powstające odpady będą gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 6. W zakresie prowadzenia właściwej gospodarki nieczystościami ciekłymi właściciel nieruchomości zobowiązany jest do:

1. Przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.

2. W przypadku wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy - do opróżniania zbiornika
z częstotliwością gwarantującą zabezpieczenie go przed przepełnieniem, wylewaniem się nieczystości, zanieczyszczeniem i skażeniem powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

3. W przypadku wyposażenia nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków - do eksploatowania
jej zgodnie z posiadanymi zezwoleniami oraz wymaganiami określonymi w przepisach odrębnych.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

§ 7. 1. Właściciel nieruchomości lub części nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemniki szczelnie zamykane o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, odpowiadające obowiązującym normom , o pojemnościach zapewniających zbieranie wszystkich odpadów
z terenu nieruchomości przez okres między kolejnymi wywozami, jednak nie mniejsze niż 110 litrów.

2. Pojemniki, o których mowa w ust. 1 zapewnia właściciel nieruchomości we własnym zakresie, chyba
że Gmina dostarcza takie pojemniki w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

3. W dniu wywozu odpadów właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wystawienia odpadów przed nieruchomość, w miejscu łatwo dostępnym, w sposób umożliwiający ich odbiór poprzez uprawnionego przedsiębiorcę.

4. Dopuszcza się wjazd na teren nieruchomości pojazdów uprawnionego przedsiębiorcy pod warunkiem wyrażenia pisemnej zgody właściciela nieruchomości.

§ 8. 1. Określa się rodzaje i minimalną wielkość pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych.

2. Przyjmuje się, że do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych w obrębie Gminy Lipowa stosować należy:

1) worki foliowe o pojemności 60l, 100l, 240l;

2) pojemniki z tworzywa sztucznego lub metalowe odpowiadające polskim normom PN-EN 840-1 o pojemności 110l, 120l, 240l, 1100l;

3) kontenery odpowiadające polskim normom PN-EN 840 pojemności 5m3, 7m3;

4) kosze uliczne odpowiadające polskim normom o pojemności od 25 litrów do 60 litrów

- przy zachowaniu zasad określonych poniżej.

3. Ustala się, że do zbierania zmieszanych (niesegregowanych) odpadów komunalnych powinno się stosować pojemniki o pojemności 110l, 120l, 240l lub 1100l, kontenery o pojemności 5m3,7m3, lub worki o pojemności 60l, 100l, 240l.

4. Ustala się, że do zbierania surowców wtórnych powinno się stosować pojemniki o pojemności 1100l, kontenery o pojemności 5m3,7m3 lub worki o pojemności 60l, 100l, 240l,

5. Ustala się, że do zbierania odpadów ulegających biodegradacji (np. odpady kuchenne, odpady zielone) powinno się stosować pojemniki o pojemności 110l, 120l, 140l, 240l, 1100l

6. Ustala się, że do zbierania żużlu i popiołów pochodzących z kotłów c.o. powinno się stosować pojemniki
o pojemności 110l, 120l, 240l, 1100l, kontenery o pojemności 5m3, 7m3 lub worki o pojemności 110l.

7. Worki do zbierania odpadów komunalnych muszą spełniać następujące wymagania:

1) być wykonane z tworzywa o wytrzymałości nie mniejszej niż dla tworzyw LDPE o grubości minimum 0,02 mm,

2) wyglądać estetycznie, być trwale i czytelnie oznakowane rodzajem odpadów, jakie mają być do nich zbierane.

8. Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych powinny wyglądać estetycznie, być trwale
i czytelnie oznakowane rodzajem odpadów, jakie mają być w nich zbierane, powinny być szczelne
i posiadać szczelnie zamykające się klapy oraz być przystosowane do odbioru mechanicznego odpadów (wyposażone w grzebieniowe mechanizmy załadowcze).

9. Kontenery do zbierania odpadów komunalnych powinny wyglądać estetycznie, być trwale
i czytelnie oznakowane rodzajem odpadów, jakie mają być w nich zbierane, powinny byś szczelne i posiadać szczelnie zamykające klapy oraz być przystosowane do odbioru mechanicznego odpadów (załadunku hakowego, bramowego).

10. Kosze uliczne powinny być estetyczne, trwałe, szczelne, usytuowane w centralnych rejonach miejscowości, ze względu na zwiększoną koncentrację ludności, w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu w danym rejonie. Powinny być posadowione w widocznych, łatwo dostępnych miejscach, w szczególności wzdłuż ciągów pieszych, przy przystankach autobusowych, placach zabaw lub przy obiektach użyteczności publicznej.

11. Właściciel nieruchomości, na której zamieszkają mieszkańcy, przy jej wyposażeniu w pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, uwzględnia indywidualne potrzeby oraz:

1) średnią ilość odpadów komunalnych zmieszanych wytworzonych w gospodarstwach domowych przypadającą na jednego mieszkańca na poziomie 30l tygodniowo przy selektywnym zbieraniu odpadów komunalnych oraz 50l tygodniowo przy braku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów,

2) liczbę osób korzystających z pojemników, stanowiących wyposażenie nieruchomości,

3) częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości.

12. Właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne przy jej wyposażeniu w pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, uwzględnia średnią tygodniową ilość odpadów komunalnych wytworzonych w innych źródłach wynoszącą

1) w szkołach wszelkiego typu - 3l na każdego ucznia, studenta i pracownika,

2) w żłobkach i przedszkolach - 3l na każde dziecko i pracownika,

3) w lokalach handlowych - 50l na każde rozpoczęte 10m2 powierzchni całkowitej lokalu,

4) w lokalach gastronomicznych - 20l na każde miejsce konsumpcyjne,

5) zakładach rzemieślniczych, produkcyjnych i usługowych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych
i socjalnych - 120l na każde rozpoczęte 10 pracowników,

6) dla cmentarzy - 10l na każde rozpoczęte 10 miejsc pochówku, nie mniej jednak niż jeden pojemnik 1100l,

7) w miejscu organizowania imprez masowych - co najmniej jeden pojemnik120l na każde rozpoczęte 50 m2 powierzchni,

8) na terenie nieruchomości letniskowych lub budynków wykorzystywanych w celach rekreacyjno-wypoczynkowych - co najmniej jeden pojemnik 120l na każdą nieruchomość.

13. Utrzymywanie pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym właściciel nieruchomości realizuje poprzez:

1) wrzucanie odpadów do pojemników o określonym przeznaczeniu zgodnie z ich przeznaczeniem,

2) domykanie pojemników wyposażonych w klapy w celu zabezpieczenia przed dostępem wód opadowych,

3) prowadzenie okresowych dezynfekcji pojemników,

4) niedopuszczenie do przeciążenia pojemników,

5) utrzymywanie pojemników w należytym stanie technicznym, zapewniającym prawidłowe gromadzenie oraz odbiór odpadów komunalnych.

14. Na drogach i w miejscach publicznych odpady gromadzi się w koszach ulicznych. Zabrania się wrzucania do koszy ulicznych odpadów pochodzących z gospodarstw domowych oraz będących wynikiem prowadzenia działalności handlowej, produkcyjnej bądź usługowej.

§ 9. 1. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w następujący sposób:.

1) odpady komunalne zbierane w sposób selektywny:

a) worek w kolorze żółtym - papier i tektura, tworzywa sztuczne, metale,

b) worek w kolorze białym - szkło bezbarwne i kolorowe;

2) niesegregowane odpady komunalne (odpady zmieszane) należy zbierać do oznakowanych worków
w kolorze czarnym (zakupionym przez właściciela nieruchomości) lub do pojemników zakupionych przez właściciela nieruchomości lub dostarczonych przez Gminę;

3) odpady ulegające biodegradacji (np. kuchenne, odpady zielone) - zaleca się aby były kompostowane
we własnym zakresie przez mieszkańców lub przekazane uprawnionemu przedsiębiorcy lub dostarczone przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie do wskazanego PSZOK;

4) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien być przekazywany uprawnionemu przedsiębiorcy,
w ramach akcji wspomagającej system odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego następuje dwa razy w roku) lub dostarczony przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK lub przekazany uprawnionemu podmiotowi zbierającemu sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący
z gospodarstw domowych, o których mowa w przepisach odrębnych;

5) zużyte opony, odpady wielkogabarytowe powinny być przekazane uprawnionemu przedsiębiorcy, w ramach akcji wspomagającej system odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego następuje dwa razy w roku) lub dostarczony przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie do wskazanego PSZOK;

6) zużyte baterie i akumulatory można zwrócić bezpłatnie do punktów ich zbierania lub należy je gromadzić
w oddzielnych workach lub pojemnikach w celu dostarczenia przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK;

7) zużyte świetlówki należy przechowywać w szczelnych opakowaniach kartonowych a następnie dostarczyć, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK;

8) chemikalia, środki ochrony roślin, opakowania po substancjach niebezpiecznych, farbach itp. należy gromadzić oddzielnie w szczelnych pojemnikach, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia tymi odpadami wód powierzchniowych i podziemnych oraz ziemi - odpady te powinny zostać dostarczone przez właściciela nieruchomości we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK;

9) przeterminowane leki należy oddać do specjalnych konfiskatorów, znajdujących się na terenie Gminy Lipowa (tj. Apteka św. Bartłomieja Lipowa 1071 ) lub dostarczyć, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK ;

10) tekstylia tj. zużyta odzież, obuwie, dywaniki, kołdry itp. powinny być dostarczone przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK;

11) żużle i popioły pochodzące z kotłów c.o. należy gromadzić w odpowiednich pojemnikach lub workach
i przekazać w terminach wyznaczonych harmonogramem wywozu uprawnionemu przedsiębiorcy;

12) odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z gospodarstwa domowego powinny być dostarczone przez właściciela nieruchomości, we własnym zakresie, do wskazanego PSZOK.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia swojej nieruchomości w dostateczną ilość pojemników, służących do zbierania odpadów komunalnych, w taki sposób, aby zabezpieczyć właściwe gromadzenie odpadów komunalnych na nieruchomości pomiędzy kolejnymi terminami odbioru, określonymi w harmonogramie wywozu.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 10. 1. Ustala się następującą częstość odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości i terenów przeznaczonych do użytku publicznego na terenie Gminy Lipowa:

1) nieruchomości zamieszkałe - odpady komunalne będą odbierane od właścicieli nieruchomości nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, zgodnie z harmonogramem wywozu podanym do publicznej wiadomości,

2) nieruchomości nie zamieszkałe - odpady komunalne będą odbierane od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne - nie rzadziej niż raz w miejscu, zgodnie z harmonogramem wywozu,

3) tereny użytku publicznego (kosze uliczne) - odpady odbierane będą nie rzadziej niż raz w tygodniu lub w miarę potrzeb,

4) odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierane będą z maksymalną częstotliwością dwa razy w roku (wiosna, jesień) w ramach dodatkowej akcji wspomagającej system odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. O dokładnym terminie odbioru tych odpadów właściciele nieruchomości będą informowani w harmonogramie wywozu oraz w inny sposób zwyczajowy przyjęty,

5) żużle i popioły pochodzące z kotłów c.o. będą odbierane nie rzadziej niż raz w miesiącu, zgodnie
z harmonogramem wywozu,

6) do PSZOK właściciel nieruchomości jest obowiązany dostarczyć następujące rodzaje odpadów komunalnych:

a) odpady budowlane i remontowe (gruz budowlany w ilości do 1m3 - bezpłatnie na rok, styropiany, wiadra, puszki po materiałach budowlanych, ondulina itp.)

b) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

c) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

d) zużyte opony,

e) przeterminowane leki,

f) chemikalia (opakowania po chemikaliach, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, detergentów itp.),

g) zużyte baterie i akumulatory,

h) zużyte świetlówki, lampy fluorescencyjne,

i) odpady ulegające biodegradacji (np. odpady kuchenne i odpady zielone),

k) zużytą odzież, tekstylia,

l) papa do 1m3 na rok

2. Miejsce i szczegółowy zakres świadczenia usług przez PSZOK:

1) dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, budynków letniskowych lub budynków wykorzystywanych
w celach rekreacyjno-wypoczynkowych z terenu Gminy Lipowa informacje o lokalizacji punktu PSZOK oraz
o godzinach jego funkcjonowania dostępne będą na stronie internetowej gminy http://www.lipowa.pl,

2) PSZOK jest zobowiązany do przyjmowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, budynków letniskowych lub budynków wykorzystywanych w celach rekreacyjno-wypoczynkowych z terenu Gminy Lipowa wg rodzajów określonych w § 10 ust. 1 pkt 6 niniejszego Regulaminu

3) odpady do PSZOK dostarczyć mogą tylko osoby fizyczne, będące właścicielami nieruchomości z terenu Gminy Lipowa,

4) odpady są przyjmowane bezpłatnie w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanej przez właściciela nieruchomości na rzecz gminy, za wyjątkiem odpadów budowlanych i remontowych oraz papy w ilości nie większej niż 1m3 na rok,

5) właściciel nieruchomości zobowiązany jest dostarczyć do PSZOK odpady komunalne zebrane w sposób selektywny wg frakcji określonych w § 10 ust. 2 pkt.6 Regulaminu.

3. Ustala się następującą częstotliwość i sposób pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości:

1) wywóz nieczystości ciekłych ma się odbywać z częstotliwością gwarantującą niedopuszczenie do przelania zbiornika bezodpływowego, jednak nie rzadziej niż jeden raz na kwartał,

2) wywóz osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków nakazuje się co najmniej jeden raz w roku,

3) przedsiębiorca ma obowiązek tak zorganizować odbiór i transport odpadów oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych, aby nie zagrażały one bezpieczeństwu ruchu drogowego i odbywały się według tras i w terminach wyznaczonych harmonogramem,

4) pojazdy asenizacyjne muszą spełniać wymogi zapisane w Rozporządzeniu wydanym na mocy art.2 ust.2 ustawy, określającym wymagania dla pojazdów asenizacyjnych.

§ 11. Ustala się zasady zachowania bezpieczeństwa podczas eksploatacji pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych i zbiorników bezodpływowych. Nieprzestrzeganie tych wymogów może spowodować odmowę odbioru odpadów i zgłoszenie tego faktu Gminie.

1) zabrania się gromadzenia w pojemnikach na odpady komunalne śniegu, lodu, gruzu, gorącego popiołu, żużlu, szlamów substancji toksycznych, żrących, wybuchowych, przeterminowanych leków, zużytych olejów, resztek farb, rozpuszczalników, lakierów i innych odpadów niebezpiecznych oraz odpadów innych aniżeli komunalne pochodzących z działalności gospodarczej;

2) zabrania się spalania jakichkolwiek odpadów w pojemnikach i koszach na odpady ;

3) do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru, tektury opakowaniowej i nie opakowaniowej, tworzyw sztucznych, metali nie wolno wrzucać:

a) opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem,

b) kalki technicznej,

c) prospektów, foliowanych i lakierowanych katalogów,

d) tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego, mokrych folii,

e) nieumytych opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach,

f) opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych,

g) metali łączonych z innymi materiałami, np. gumą;

4) do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego nie wolno wrzucać:

a) ceramiki (np. porcelana, )

b) luster,

c) szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałościami zawartości,

d) szkła budowlanego (np. szyby okienne, szkło zbrojone),

e) szyb samochodowych;

5) zabrania się odprowadzania płynnych odchodów zwierzęcych oraz odsiąków z obornika do zbiorników bezodpływowych, w których gromadzone są nieczystości płynne pochodzenia bytowego;

6) zabrania się składowania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także wynoszenia ich na do koszy ulicznych i podrzucania do pojemników stanowiących cudzą własność.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 12. 1. Objęcie wszystkich mieszkańców zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych oraz systemem selektywnego zbierania odpadów.

2. Z zastrzeżeniem przepisów odrębnych dopuszcza się gromadzenie przez właścicieli nieruchomości
i kompostowanie odpadów zielonych w obrębie tej nieruchomości, na której powstają odpady.

3. Przygotowanie do ponownego wykorzystania i recykling materiałów odpadowych, przynajmniej takich jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło z gospodarstw domowych oraz w miarę możliwości odpadów innego pochodzenia podobnych do odpadów z gospodarstw domowych na poziomie 50% ich masy do 2020r.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przez zagrożeniem

lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do

wspólnego użytku.

§ 13. 1. Obowiązkiem właścicieli zwierząt domowych jest :

1) właściciele lub opiekunowie psów i innych zwierząt domowych są zobowiązani do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się z niego;

2) właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do utrzymania tych zwierząt w sposób nie stwarzający uciążliwości (hałas lub odory) dla osób znajdujących się w sąsiednich lokalach lub na sąsiednich nieruchomościach;

3) właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania tabliczką ostrzegawczą bramy lub furtki wejściowej na teren ogrodzonej posesji na której utrzymywane jest zwierzę mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia
i życia ludzkiego;

4) na terenach użytku publicznego psy mogą być wyprowadzone tylko na smyczy, natomiast psy ras uznawanych za agresywne oraz inne psy mogące stanowić zagrożenie dla ludzi, mogą być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu;

5) w przypadku zastosowania odpowiedniego oznakowania nieruchomości przez właściciela nieruchomości zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, placówek handlowych lub gastronomicznych,

6) właściciele psów mają obowiązek poddawania ich szczepieniu przeciw wściekliźnie;

7) właściciele lub opiekunowie psów są zobowiązani do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez psy;

8) zakazuje się wprowadzenia psów i innych zwierząt domowych na tereny placów zabaw dla dzieci;

9) właściciele, którzy w nienależyty sposób sprawują opiekę nad swymi psami ponoszą koszty ich schwytania, dowozu do schroniska, utrzymania i ewentualnego leczenia.

2. Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie Gminy Lipowa reguluje odrębna Uchwała Rady Gminy Lipowa w sprawie przyjęcia "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Lipowa".

3. Obowiązek unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych należy do:

1) osób posiadających zwierzęta,

2) zarządcy drogi, gdy padłe zwierzę znajduje się na jezdni lub w obrębie pasa drogowego,

3) gminy w odniesieniu do pozostałych terenów.

Rozdział 7.
Wymagania utrzymania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach

§ 14. 1. Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt na terenach wyłączonych z produkcji rolnej jedynie
w budynkach do tego typu przeznaczonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Utrzymywanie zwierząt gospodarskich powinno być prowadzone w taki sposób, aby nie pogarszało warunków otoczenia, nie powodowało zanieczyszczenia powietrza, ziemi, wody oraz nie spowodowało innych uciążliwości dla nieruchomości sąsiedzkich i osób trzecich

3. Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany:

1) zapewnić gromadzenie i usuwanie powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości w sposób zgodny z prawem,

2) nie dopuszczać do zanieczyszczenia terenu nieruchomości,

3) nie dopuszczać do powstawania wobec innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich uciążliwości takich jak: hałas, odór.

4. Zabrania się utrzymywania zwierząt gospodarskich, za wyjątkiem drobiu i zwierząt futerkowych,
w ścisłej zabudowie mieszkaniowej oraz na terenach ogródków działkowych.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 15. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji na terenie swojej nieruchomości w każdym przypadku wystąpienia gryzoni.

2. Obowiązkowej deratyzacji podlegają:

a) obiekty użyteczności publicznej,

b) zakłady produkujące żywność,

c) zabudowania gospodarcze,

3. Deratyzację przeprowadza się dwa razy w roku, w okresie wiosennym i jesiennym oraz w miarę potrzeb.

4. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni stwarzającej zagrożenie sanitarne Wójt Gminy Lipowa określi, w uzgodnieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym, obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji poprzez zarządzenie terminu jej przeprowadzenia.

Rozdział 9.
Postanowienie końcowe

§ 16. 1. Nadzór nad realizacją obowiązków wynikających z niniejszego Regulaminu, sprawuje Wójt Gminy Lipowa poprzez działania uprawnionych pracowników Urzędu Gminy Lipowa.

2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy ustawy oraz przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia dotyczące obowiązków właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców odbierających odpady komunalne i nieczystości ciekłe.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00