Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3601

Uchwała nr XXIII/449/16 Rady Miasta Chorzów

z dnia 23 czerwca 2016r.

w sprawie trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Chorzowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U z 2016 r., poz.446), art.12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2016 r., poz.814) oraz art. 41g ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U z 2016 r., poz. 239)

Rada Miasta Chorzów
uchwala

§ 1.

Określić tryb powoływania członków oraz organizację i tryb działania Chorzowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Chorzów.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Chorzów


Krzysztof Hornik


Załącznik do Uchwały Nr XXIII/449/16
Rady Miasta Chorzów
z dnia 23 czerwca 2016 r.

Tryb powoływania członków oraz organizacja i tryb działania Chorzowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

§ 1.

Ilekroć w niniejszym Trybie jest mowa o:

1) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

2) Prezydencie - należy przez to rozumieć Prezydenta Miasta Chorzów;

3) Radzie Miasta - należy przez to rozumieć Radę Miasta Chorzów;

4) Radzie Pożytku - należy przez to rozumieć Chorzowską Radę Działalności Pożytku Publicznego w Chorzowie;

5) organizacjach pozarządowych - należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność statutową na terenie Miasta Chorzów.

§ 2.

Rada Pożytku jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym powołanym przez Prezydenta na wniosek organizacji pozarządowych.

§ 3.

1. Do zadań Rady Pożytku należy w szczególności:

1) opiniowanie projektów strategii rozwoju Miasta;

2) opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ustawy oraz programów współpracy z organizacjami pozarządowymi;

3) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych;

4) udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi;

5) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe;

6) występowanie do Prezydenta z inicjatywami w zakresie działań w sferze pożytku publicznego.

2. Rada Pożytku, po zasięgnięciu opinii Prezydenta, określa w drodze uchwały sposób realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.

§ 4.

Rada Pożytku składa się z 12 członków, w tym:

1) 3 przedstawicieli Rady Miasta

2) 3 przedstawicieli Prezydenta

3) 6 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

§ 5.

1. Przedstawicieli Rady Miasta wybiera Rada Miasta.

2. Przedstawicieli Prezydenta wskazuje Prezydent.

3. Kandydatów do Rady Pożytku z ramienia organizacji pozarządowych zgłaszają pisemnie organizacje pozarządowe.

4. Każda organizacja pozarządowa może zgłosić jednego kandydata.

5. Zgłoszenie podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania danej organizacji pozarządowej powinno zawierać:

1) nazwę i siedzibę organizacji zgłaszającej z dokładnymi danymi teleadresowymi, nr KRS lub ewidencji (rejestru);

2) imię i nazwisko kandydata, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail;

3) pisemną zgodę kandydata na kandydowanie na członka Rady Pożytku;

4) pisemną zgodę kandydata na przetwarzanie jego danych osobowych w celach związanych z procedurą wyboru do Rady Pożytku i z pracą Rady Pożytku;

5) datę zgłoszenia.

6. Termin zgłaszania kandydatów z ramienia organizacji pozarządowych wynosi 14 dni od daty ogłoszenia Prezydenta o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów - poprzez zamieszczenie informacji w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Chorzów.

7. Zgłoszenia należy dokonać:

1) osobiście, w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Chorzów (pok. 226);

2) listownie, na adres: Urząd Miasta, Wydział Polityki Społecznej, 41-500 Chorzów, ul. Rynek 1 (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta).

8. Wyłonienie kandydatów na członków Rady Pożytku reprezentujących organizacje pozarządowe następuje na zasadach określonych w § 6 niniejszej uchwały.

§ 6.

1. W przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów wybór członków Rady Pożytku, o których mowa §4 pkt.3, następuje spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe na zebraniu upoważnionych delegatów (wzór upoważnienia stanowi załącznik do niniejszego Trybu).

2. Zebranie, o którym mowa w ust. 1 zwołuje Prezydent. Odbywa się ono w terminie i miejscu wyznaczonym przez Prezydenta, pod przewodnictwem wskazanej przez niego osoby.

3. W zebraniu może wziąć udział jeden delegat z organizacji pozarządowej zgłaszającej kandydata.

4. Delegat uprawniony jest do wskazania wyłącznie 6 osób na karcie zawierającej imienną listę kandydatów, której wzór określi Prezydent.

5. Na członków Rady Pożytku wyłonieni zostają kandydaci, którzy zdobyli największą ilość głosów.

6. W przypadku równej liczby głosów o tym, który z kandydatów otrzyma mandat członka Rady Pożytku, decyduje ponowne głosowanie, ale tylko na tych kandydatów, którzy otrzymali równą liczbę głosów.

7. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych kandydatów, o których mowa § 5 ust.6 wynosi mniej niż 6 nazwisk, Prezydent ponawia procedurę wyboru brakujących kandydatów na członków Rady Pożytku.

8. Komisję skrutacyjną powołuje Prezydent.

§ 7.

Powołanie Rady Pożytku następuje w terminie nie później niż w ciągu 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia, o którym mowa w § 5 ust.6.

§ 8.

Kadencja Rady Pożytku trwa trzy lata. Każdy kandydat, przed powołaniem na członka Rady Pożytku powinien złożyć pisemną zgodę na pracę w Radzie Pożytku.

§ 9.

1. Prezydent odwołuje członka Rady Pożytku przed upływem kadencji:

1) na jego wniosek;

2) w przypadku skazania członka Rady Pożytku prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie;

3) z własnej inicjatywy w przypadku swoich przedstawicieli;

4) na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta w przypadku przedstawicieli Rady Miasta;

5) na wniosek organizacji pozarządowej w przypadku przedstawiciela reprezentującego ten podmiot;

6) jeżeli stał się trwale niezdolny do pełnienia obowiązków członka Rady Pożytku z powodu choroby stwierdzonej orzeczeniem lekarskim;

7) w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych posiedzeniach Rady Pożytku.

2. W razie śmierci lub odwołania członka, Prezydent uzupełnia skład Rady Pożytku na okres do końca kadencji zgodnie z § 4, w trybie określonym niniejszą uchwałą.

§ 10.

1. Rada Pożytku wybiera ze swojego grona, w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 3/4 członków Rady Pożytku, przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, sporządzając z wyborów protokół.

2. Kandydatów na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Pożytku zgłasza co najmniej 1/3 członków Rady Pożytku.

3. Odwołanie przewodniczącego bądź wiceprzewodniczącego następuje w takim samym trybie, co ich powołanie. Ponadto, odwołanie może nastąpić na pisemny wniosek przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego o odwołanie ich z pełnienia w/w funkcji.

§ 11.

1. Rada Pożytku pracuje na posiedzeniach.

2. Posiedzenia Rady Pożytku zwoływane są przez przewodniczącego lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady Pożytku, z tym że pierwsze posiedzenie Rady Pożytku zwołuje Prezydent.

3. Posiedzenia Rady Pożytku odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.

4. Pracami Rady Pożytku kieruje przewodniczący, a w czasie jego nieobecności wiceprzewodniczący.

5. Na wniosek przewodniczącego Rady Pożytku, w posiedzeniu mogą brać udział zaproszeni goście, w tym eksperci w danych dziedzinach, z prawem głosu doradczego.

6. Z każdego posiedzenia Rady Pożytku sporządzany jest protokół. Protokół sporządzany jest przez Wydział Polityki Społecznej lub Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.

7. Protokół podpisuje Przewodniczący Rady Pożytku.

8. Protokół z posiedzenia Rady Pożytku przyjmuje się na następnym posiedzeniu Rady Pożytku.

§ 12.

1. Rada Pożytku podejmuje uchwały, wydaje opinie i przyjmuje stanowiska zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków. W przypadku równej liczby głosów "za" i "przeciw" w stosunku do danej uchwały, wyrażenia opinii lub stanowiska, decyduje głos przewodniczącego Rady Pożytku.

2. Termin wyrażania opinii i stanowisk przez Radę Pożytku wynosi 14 dni od dnia doręczenia odpowiednio: projektu programu współpracy oraz projektu strategii rozwoju Miasta.

3. Termin wyrażania opinii i stanowisk przez Radę Pożytku w przypadku projektów uchwał i aktów prawa miejscowego wynosi 14 dni od ogłoszenia konsultacji.

4. Termin wyrażania opinii i stanowisk przez Radę Pożytku w pozostałych sprawach wynosi maksymalnie 30 dni od dnia doręczenia.

5. Nieprzedstawienie opinii w terminach, o których mowa w ust. 2,3 i 4 oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażania.

6. W sytuacji wymagającej wydania opinii lub zajęcia stanowiska przez Radę Pożytku w okresie pomiędzy jej posiedzeniami, przewodniczący zamiast zwoływać posiedzenie może zwrócić się do jej członków w formie: korespondencyjnej, faxowej lub mailowej o wyrażenie opinii w danej sprawie. Za wyrażoną opinię będzie uważana opinia przesłana we wskazanym przez przewodniczącego terminie. Za ważne będą uznane głosy za lub przeciw przedłożone na piśmie w przewidzianym terminie.

7. Stanowisko/opinia wyrażona przez Radę Pożytku przedkładana jest Prezydentowi.

8. Stanowisko/opinia wyrażona przez Radę Pożytku nie ma charakteru wiążącego.

§ 13.

Każdy członek Rady Pożytku, przed rozpoczęciem w niej działalności, jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o niekaralności za przestępstwa umyślne.

§ 14.

Członkowie Rady Pożytku pełnią funkcje społecznie. Za pracę w Radzie Pożytku nie przysługuje wynagrodzenie.

§ 15.

Obsługę administracyjno - biurową Rady Pożytku zapewnia Urząd Miasta Chorzów.


Załącznik do

Trybu powoływania członków oraz organizacji i trybu działania

Chorzowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

…………..……..………………

(pieczęć organizacji/podmiotu)

UPOWAŻNIENIE

Upoważniam Panią/Pana ……………………………………………………………...........................………

(imię i nazwisko)

Do reprezentowania ………………..……………………………………………..................…………………..

(nazwa organizacji/podmiotu)

W głosowaniu na kandydatów z ramienia organizacji pozarządowych do Chorzowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

………………..……………………………….…………………..

(data i podpis osoby upoważnionej do reprezentowania

organizacji/podmiotu)

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00