Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3508

Uchwała nr XVIII/171/16 Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych

z dnia 21 czerwca 2016r.

w sprawie udzielenia dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji w ramach zakupu i montażu przydomowych przepompowni ścieków lub przydomowych oczyszczalni ścieków

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 446), art. 400a ust. 1 pkt 2 oraz pkt 5, art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016r. poz. 672), art. 221 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013r. poz. 885 z późn. zm.)

Rada Miejska w Łaziskach Górnych uchwala:

§ 1.

Regulamin stanowiący załącznik do uchwały określający zasady udzielenia dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji w ramach zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.

§ 2.

Traci moc Uchwała Nr VI/46/11 Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych z dnia 22 marca 2011r. w sprawie udzielania dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji w ramach zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków, zmieniona Uchwałą Nr VIII/75/11 Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych z dnia 24 maja 2011r., zmieniona Uchwałą Nr XIV/151/11 Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych z dnia 22 listopada 2011r. pozostają bez zmian.

§ 3.

Wykonanie niniejszej Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 4.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2017r.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Tadeusz Król


Załącznik do Uchwały Nr XVIII/171/16
Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych
z dnia 21 czerwca 2016 r.

Załącznik 1
REGULAMIN
OKREŚLAJĄCY ZASADY UDZIELANIA DOTACJI CELOWEJ
Z BUDŻETU GMINY NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW INWESTYCJI
W RAMACH ZAKUPU I MONTAŻU PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW LUB ZAKUPU I MONTAŻU PRZYDOMOWYCH PRZEPOMPOWNI ŚCIEKÓW

1. Regulamin określa:

a) zasady wspierania przedsięwzięć zmierzających do poprawy środowiska gruntowo - wodnego, poprzez zakup i montaż przydomowych przepompowni ścieków, a w rezultacie poprzez włączenie nieruchomości do istniejącego systemu kanalizacji sanitarnej.

b) zasady wspierania przedsięwzięć zmierzających do poprawy środowiska gruntowo - wodnego, poprzez zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków, które zapewnią oczyszczanie ścieków bytowych w stopniu umożliwiającym odprowadzenie ich w stanie oczyszczonym do wód lub do ziemi, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

I. PRZYDOMOWE PRZEPOMPOWNIE ŚCIEKÓW

§ 1.

Kryteria wyboru inwestycji do wsparcia w formie dotacji celowej na realizację zadania związanego z zakupem i montażem kompletnej przydomowej przepompowni ścieków

1. Udzielenie dotacji celowej obejmuje przydomowe przepompownie ścieków posadowione na nieruchomościach, na których ze względów technicznych i ekonomicznych możliwe jest posadowienie tego typu instalacji oraz istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do istniejącej kanalizacji sanitarnej.

2. Dotacja celowa obejmuje pokrycie części kosztów inwestycji związanej z zakupem
i montażem kompletnej przydomowej przepompowni ścieków (pompa, automatyka, sterowanie, montaż). Wysokość jednorazowej dotacji celowej wynosi 70%poniesionych przez wnioskodawcę kosztów na zakup i montaż kompletnej przydomowej przepompowni ścieków, nie więcej jednak niż 6 000zł.

3. Warunkiem udzielenia dotacji celowej jest zlikwidowanie zanieczyszczeń wprowadzanych do gruntu, przez włączenie nieruchomości do zbiorczej kanalizacji sanitarnej po uprzednim uzyskaniu warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o. w Łaziskach Górnych.

§ 2.

Tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji celowej

1. Do wsparcia w formie dotacji celowej uprawnione są osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków/lokali o funkcji mieszkalnej (oddanych do użytkowania najpóźniej w dniu złożenia wniosku), na terenie których posadowiona została przydomowa przepompownia ścieków.

2. Udzielenie dotacji celowej odbywa się na podstawie wniosku stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu.

3. Do wniosku o dotację należy załączyć:

a. dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości,

b. oryginał faktury potwierdzający poniesione koszty,

c. protokół odbioru sporządzony przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia,

d. pismo PGKiM Sp. z o. o. w sprawie zapewnienia odbioru ścieków sanitarnych
i warunków technicznych przyłączenia do kanalizacji, wraz z protokołem przyłączenia do kanalizacji sanitarnej.

4. Wnioskodawca składając wniosek o dotację oświadcza jednocześnie o likwidacji zbiornika bezodpływowego (szamba) w przypadku jego występowania.

5. Dotacja przekazywana jest w formie częściowego zwrotu udokumentowanych kosztów realizacji zadania po jego zakończeniu.

II. PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW

§ 3.

Kryteria wyboru inwestycji do wsparcia w formie dotacji celowej na realizację zadania związanego z zakupem i montażem kompletnej przydomowej oczyszczalni ścieków

1. Dotacja celowa obejmuje pokrycie części kosztów inwestycji związanej z zakupem
i montażem przydomowej oczyszczalni ścieków. Wysokość jednorazowej dotacji celowej wynosi 70%poniesionych kosztów przez właściciela bądź współwłaścicieli nieruchomości zlokalizowanej na terenie Gminy Łaziska Górne, na zakup i montaż kompletnej przydomowej oczyszczalni ścieków, nie więcej jednak niż 6 000zł.

2. Warunkiem udzielenia dotacji celowej jest rzeczywiste ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych do gruntu lub urządzeń wodnych przez zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków oraz zlikwidowanie zbiornika bezodpływowego (szamba) w przypadku jego występowania.

3. Udzielenie dotacji celowej obejmuje wyłącznie przydomowe oczyszczalnie ścieków posadowione na obszarach, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona.

4. Udzielenie dotacji celowej nie obejmuje przydomowych oczyszczalni ścieków posadowionych na obszarach, gdzie istnieje możliwość przyłączenia posesji do miejskiej sieci kanalizacyjnej, bądź taka możliwość planowana jest w okresie 5 lat, licząc od dnia złożenia wniosku.

§ 4.

Tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji celowej

1. Do wsparcia w formie dotacji celowej uprawnione są osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków o funkcji mieszkalnej (oddanych do użytkowania najpóźniej w dniu złożenia wniosku).

2. Dofinansowanie kosztów zakupu i montażu przydomowych oczyszczalni ścieków obejmuje instalacje wyposażone w osad biologiczny (przydomowe oczyszczalnie ścieków typu biologicznego, zgodne z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 lub nowszą jeżeli istnieje), z dofinansowania wyłącza się instalacje wyposażone w osadnik gnilny i układ rozsączający (tzw. drenaż).

3. Udzielenie dotacji celowej odbywa się na podstawie wniosku stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu.

4. Do wniosku o dotację należy załączyć:

a) dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości,

b) oryginał faktury potwierdzający poniesione koszty, z zastrzeżeniem że data wystawienia faktury nie może być starsza niż 36 miesięcy od daty złożenia wniosku,

c) deklaracja o zgodności zainstalowanej przydomowej oczyszczalni ścieków z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 lub nowszą jeżeli istnieje.

d) protokół odbioru sporządzony przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, potwierdzający, że roboty montażowe zostały przeprowadzone prawidłowo i gwarantują prawidłową pracę instalacji,

e) pismo PGKiM Sp. z o. o. w sprawie zapewnienia odbioru ścieków sanitarnych i warunków technicznych przyłączenia do kanalizacji, określające brak możliwości przyłączenia posesji do miejskiej sieci kanalizacyjnej w okresie 5 lat, licząc od daty złożenia wniosku.

f) kserokopię, potwierdzona za zgodność z oryginałem pozwoleń lub zgłoszeń, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane oraz Prawo wodne (jeżeli są wymagane).

5. Wnioskodawca składając wniosek o dotację oświadcza jednocześnie o likwidacji zbiornika bezodpływowego (szamba) w przypadku jego występowania.

6. Dotacja przekazywana jest w formie częściowego zwrotu udokumentowanych kosztów realizacji zadania po jego zakończeniu.

III POSTANOWIENIA WSPÓLNE

§ 5.

Sposób rozliczania dotacji celowej

1. Udzielenie i rozliczenie dotacji celowej odbywa się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy wnioskodawcą a Gminą Łaziska Górne.

2. Umowa określa w szczególności:

a) strony umowy,

b) nazwę zadania inwestycyjnego wraz z lokalizacją,

c) wysokość udzielonej dotacji i sposób jej wypłaty,

d) zgodę na przeprowadzenie kontroli na posesji w ciągu 3 lat od daty udzielenia dotacji, przez upoważnioną Komisję powołaną Zarządzeniem Burmistrza Miasta Łaziska Górne,

e) zwrot dotacji celowej w całości wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w ciągu 15 dni od dnia stwierdzenia przez Komisję wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem.

3. W terminie do 30 stycznia po upływie każdego roku udzielenie dotacji celowej i jej rozliczenie podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie:

- imienia i nazwiska osoby fizycznej,

- nazwy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej i adresu siedziby,

- nazwy zadania inwestycyjnego,

- wysokości udzielonej dotacji,

w Biuletynie Informacji Publicznej ( http://www.bip.laziska.pl) oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych.

§ 6.

Postanowienia końcowe

1. Wnioski spełniające warunki regulaminu będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na dany rok budżetowy.

2. W przypadku wyczerpania środków finansowych wnioski będą rozpatrywane w pierwszej kolejności w następnym roku budżetowym.

3. Wypłata kwoty dotacji dokonana będzie na wskazany rachunek bankowy wnioskodawcy lub w kasie Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i podpisaniu umowy.

4. Wnioskodawcy zobowiązani są do uregulowania w Urzędzie Skarbowym spraw podatkowych związanych z otrzymaniem dotacji.



Załącznik nr 1 do Regulaminu stanowiącego Załącznik do Uchwały Nr ........... Rady Miejskiej w Łaziskach Górnych z dnia 21 czerwca 2016r.

Łaziska Górne, dnia ............................

...........................................................................

(imię i nazwisko właściciela lub imiona i nazwiska współwłaścicieli lub nazwa wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej)

.............................................................

(adres zamieszkania lub siedziby)

.............................................................

Burmistrz Miasta

(telefon kontaktowy)

Łaziska Górne

.............................................................

(NIP)

.............................................................

(PESEL lub REGON)


Wniosek o udzielenie dotacji celowej z budżetu gminy na
dofinansowanie kosztów inwestycji
w ramach zakupu i montażu przydomowych przepompowni ścieków lub przydomowych oczyszczalni ścieków

Typ przydomowej przepompowni ścieków/przydomowej oczyszczalni ścieków*:

.................................................................................................

Miejsce przeprowadzenia inwestycji:

nr ewidencyjny działki ...................przy ul. ......................................w Łaziskach Górnych

(dokładny adres)

Numer Księgi Wieczystej (w przypadku gdy Księga Wieczysta znajduje się w Centralnej

Bazie Danych Ksiąg Wieczystych):..........................................................................

Nazwa banku/oddział:

..............................................................................................................................

i nr rachunku bankowego, na które ma być przekazana dotacja:

____ ______ ______ ______ ______ ______ ______

Oświadczam/-my, że w miejscu przeprowadzenia inwestycji zlikwidowałem/-am/-liśmy

zbiornik bezodpływowy (szambo) - tylko w przypadku jego występowania.

* podkreślić właściwe


..................................................

(podpis właściciela/współwłaścicieli)




Wymagane załączniki przydomowe przepompownie ścieków:

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu lub budynku o funkcji mieszkalnej (np. decyzja Burmistrza Miasta w sprawie łącznego wymiaru podatku od nieruchomości, odpis z Księgi Wieczystej lub numer Księgi Wieczystej w przypadku gdy nieruchomość znajduje się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych), w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych uchwała zarządu wspólnoty/spółdzielni dotycząca realizacji przedmiotowej inwestycji,

- oryginał faktury potwierdzający poniesione koszty,

- protokół odbioru sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia,

- pismo PGKiM Sp. z o. o. w sprawie zapewnienia odbioru ścieków sanitarnych i warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do kanalizacji wraz z protokołem przyłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej.

Wymagane załączniki przydomowe oczyszczalnie ścieków:

- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu lub budynku o funkcji mieszkalnej (np. decyzja Burmistrza Miasta w sprawie łącznego wymiaru podatku od nieruchomości, odpis z Księgi Wieczystej lub numer Księgi Wieczystej w przypadku gdy nieruchomość znajduje się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych),

- oryginał faktury potwierdzający poniesione koszty, z zastrzeżeniem, że data wystawienia faktury nie może być starsza niż 36 miesięcy od daty złożenia wniosku,

- deklaracja o zgodności zainstalowanej przydomowej oczyszczalni ścieków z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2003 lub nowszą jeżeli istnieje,

- protokół odbioru sporządzony przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia, potwierdzający, że roboty montażowe zostały przeprowadzone prawidłowo i gwarantują prawidłową pracę instalacji,

- pismo PGKiM Sp. z o. o. w sprawie zapewnienia odbioru ścieków sanitarnych i warunków technicznych przyłączenia do kanalizacji, określające brak możliwości przyłączenia posesji do miejskiej sieci kanalizacyjnej w okresie 5 lat, licząc od daty złożenia wniosku,

- kserokopia, potwierdzona za zgodność z oryginałem pozwoleń lub zgłoszeń, zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane oraz Prawo wodne (jeżeli są wymagane).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00