Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3272

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach

z dnia 8 czerwca 2016r.

o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.)

Na podstawie art. 56 a ust.1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651, z późn. zm.1)), zarządza się, co następuje:

§ 1. W Zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 4 września 2015 r. w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.) w załączniku nr 1 pkt 2 tabela "Cieki będące w zarządzie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu" otrzymuje brzmienie:

LP

NAZWA CIEKU

KILOMETRAŻ

1

Warta

763+000 ÷ 795+100

2

Zapora czołowa i zapory boczne Zbiornika Wodnego Poraj

3

Warta w obrębie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Częstochowy

725+640 ÷ 742+440

§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach


mgr Bernard Błaszczyk


Uzasadnienie

do Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 8 czerwca 2016 r. o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.).

I. Uzasadnienie merytoryczne.

Na podstawie art. 56 a ust.1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zarządzeniem z dnia 4 września 2015 r., Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zezwolił na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.). Minister Środowiska w oparciu o § 5 ust. 2 i 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie trybu kontroli aktów prawa miejscowego ustanowionych przez wojewodę i organy niezespolonej administracji rządowej (Dz. U. Nr 222, poz. 1754) przeprowadził kontrolę ww. zarządzenia, w wyniku której stwierdzono uchybienia uzasadniające zmianę we własnym zakresie przedmiotowego aktu prawa miejscowego. Uchybienia dotyczyły zapisu w załączniku nr 1 do zarządzenia w punkcie 2 (Cieki będące w zarządzie RZGW w Poznaniu), polegające na dokonaniu korekty kilometraży w poz 1 tabeli (Warta) i w poz. 3 (Warta w obrębie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Częstochowy). W zarządzeniu podano w poz. 1 (Warta) kilometraż: km 781+300 ÷ 808+200, a według Ministra Środowiska powinno być km 771+300 ÷ 808+200, natomiast w poz. 3 (Warta w obrębie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Częstochowy) podano kilometraż: km 728+900 ÷ 841+920, a według Ministra Środowiska powinno być km 729+000 ÷ 748+900.

W celu dokonania zmian w zarządzeniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach pismem znak: WPN.600.36.2015.DC.3 z 18 lutego 2016 r. wystąpił do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, zarządzającego ww. odcinkami Warty o przekazanie uwag w zakresie kilometrażu. Pismem ZZP.425.1.2016 z 7 marca 2016 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformował, że zgodnie z zobowiązującymi mapami zagrożenia powodziowego i mapami ryzyka powodziowego opracowanymi przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i opublikowanymi w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w zarządzeniu należy podać kilometraż według ww. map. Właściwy, podany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu kilometraż przedstawia się następująco: poz. 1 (Warta) kilometraż: km 763+000 ÷ 795+100, poz. 3 (Warta w obrębie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Częstochowy) kilometraż: km 725+640 ÷ 742+440.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska na podstawie art. 56a ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody może zezwolić na obszarze swojego działania na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat, w drodze aktu prawa miejscowego w formie zarządzenia, m.in. w stosunku do bobra europejskiego (Castor fiber), na czynności podlegające zakazom określonym w art. 52 ust. 1. Zarządzenie to może być wydane w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli czynności, których dotyczy, nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji gatunków objętych zarządzeniem oraz leżą w interesie zdrowia lub bezpieczeństwa powszechnego lub w przypadku bobra - wynika to z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innego rodzaju mienia. Cieki i obiekty stawowe wymienione w niniejszym zarządzeniu (wykaz cieków i obrębów hodowlanych zawiera załącznik nr 1 i 2 do zarządzenia) zostały ustalone na podstawie informacji uzyskanych od Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz w Warszawie, Spółek Wodnych, a także od właścicieli i władających stawami, stanowiącymi obręby hodowlane. Ww. podmioty wskazały miejsca najbardziej zagrożone pod względem możliwości wystąpienia realnego zagrożenia powodziowego oraz wystąpienia szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innego rodzaju mienia. Realizacja działań zawartych w zarządzeniu dotyczy przypadków, gdy wybudowane tamy oraz wykopane przez bobry nory, spowodują wystąpienie realnego zagrożenia powodziowego, w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innego rodzaju mienia. Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie, niniejszym zarządzeniem wprowadzono zmiany do obecnie obowiązującego zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach z dnia 4 września 2015 r.).

II. Ocena Skutków Regulacji.

1. Wskazanie podmiotów, na które oddziałuje akt normatywny.

Akt prawny oddziałuje na właścicieli i zarządców gruntów niestanowiących własność Skarbu Państwa oraz zlokalizowanych poza rezerwatami przyrody i siecią obszarów Natura 2000 wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody w powiatach częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim oraz zawierciańskim, którzy sąsiadują z ciekami i obiektami stawowymi znajdującymi się w zarządzie Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, Regionalnego Związku Gospodarki Wodnej w Warszawie i Regionalnego Związku Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz właściwych miejscowo spółek wodnych na ciekach wymienionych w załączniku nr 1 zarządzenia oraz władającym terenami stawów hodowlanych w groblach i innych urządzeniach wodnych związanych z prowadzeniem gospodarki rybackiej na stawach hodowlanych ustanowionych jako obręby hodowlane, wymienionych w załączniku nr 2 zarządzenia.

2. Wyniki przeprowadzonych konsultacji.

Zmiana zarządzenia wynikała bezpośrednio ze wskazań Ministra Środowiska, który pismem z 22 stycznia 2016r. znak: DP-I.074-50.2015.PMI poinformował, że na podstawie § 5 ust. 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie trybu kontroli aktów prawa miejscowego ustanowionych przez wojewodę i organy niezespolonej administracji rządowej (Dz. U. Nr 222, poz. 1754) przeprowadził kontrolę ww. zarządzenia, w wyniku której stwierdzono uchybienia uzasadniające zmianę we własnym zakresie przedmiotowego aktu prawa miejscowego. W związku z tym, że stwierdzone uchybienie dotyczyło nieprawidłowego podania kilometrażu na rzece Warta w dwóch pozycjach zarządzenia, uwagi przekazane przez Ministra Środowiska przekazano do konsultacji zarządzającemu wymienionymi w zarządzeniu odcinkami Warty, Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Poznaniu, z prośbą o przekazanie uwag w zakresie kilometrażu. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformował, że podając w zarządzeniu kilometraż, należy opierać się na obowiązujących mapach zagrożenia powodziowego i mapach ryzyka powodziowego opracowanych przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Proponowany do wprowadzenia do zmian przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu kilometraż przedstawia się następująco: poz. 1 (Warta) kilometraż: km 763+000 ÷ 795+100, poz. 3 (Warta w obrębie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta Częstochowy) kilometraż: km 725+640 ÷ 742+440. W związku z art. 59 ust. 2 ustawy z 23 stycznia 2009r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2015 r. poz. 525, 1960 z późn. zm.) przedmiotowe zarządzenie, jako akt prawa miejscowego zostało uzgodnione przez Wojewodę Śląskiego pismem z 6 maja 2016 r. znak: IFIII.710.18.2016.

3. Przewidywane skutki finansowe związane z wejściem w życie aktu normatywnego.

Wejście w życie uregulowań zawartych w zarządzeniu o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.), będzie się wiązało z ponoszeniem kosztów realizacji zadań związanych z usuwaniem tam zbudowanych przez bobry, przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu, jak również przez inne podmioty zainteresowane, którym ww. zlecą wykonanie prac.

4. Wpływ wejścia w życie aktu normatywnego na rynek pracy.

Wejście w życie zarządzenia o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.), nie będzie miało wpływu na rynek pracy.

5. Wpływ wejścia w życie aktu normatywnego na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczości, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Wejście w życie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.) umożliwia podmiotom działającym na terenie objętym zarządzeniem na podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu szkód na śródlądowych wodach powierzchniowych. Zatem zaradzenie może skutkować pozytywnym wpływem na poprawę konkurencyjności gospodarki i przedsiębiorczości, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

6. Wpływ wejścia w życie aktu normatywnego na sytuację i rozwój regionalny.

Wejście w życie zarządzenia o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.), w swoich zapisach może skutkować pozytywnym wpływem na sytuację i rozwój regionalny, poprzez ułatwienie wykonywania działań związanych z usuwaniem zagrożeń i szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innego rodzaju mienia, w północnej części województwa śląskiego.

7. Wskazanie źródeł finansowania.

W związku z tym, że wejście w życie uregulowań zawartych w zarządzeniu o zmianie zarządzenia w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego Castor fiber (L.), nie będzie się wiązało z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów, nie określa się źródeł finansowania.

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2014 r. poz. 926, z 2015 r. poz. 1045 i 1936 oraz z 2016 r. poz. 422.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00