Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3140

Uchwała nr XIX/208/2016 Rady Miejskiej Skoczowa

z dnia 24 maja 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skoczów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 446), art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 250) oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Cieszynie

Rada Miejska Skoczowa
uchwala:
regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Skoczów

Rozdział 1.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 1. 1. Przed zgromadzeniem odpadów komunalnych w pojemnikach lub w wydzielonych miejscach na terenie nieruchomości należy je poddać segregacji mającej na celu oddzielne gromadzenie:

1) przeterminowanych leków i chemikaliów,

2) zużytych baterii i akumulatorów,

3) zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

4) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

5) zużytych opon,

6) odpadów zielonych,

7) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji,

8) papieru,

9) metalu,

10) tworzyw sztucznych,

11) szkła,

12) opakowań wielomateriałowych,

13) popiołu,

14) odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

2. Przeterminowane leki i chemikalia należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości. Przeterminowane leki należy dostarczać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, zwanym dalej "PSZOK"lub do wskazanych odrębnie przez Gminę aptek, zaś chemikalia wyłącznie do PSZOK.

3. Zużyte baterie i akumulatory należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości. Zużyte baterie i akumulatory należy przekazywać właściwemu sprzedawcy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach albo dostarczać do PSZOK.

4. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy dostarczać do PSZOK lub do wskazanych odrębnie przez Gminę miejsc.

5. Meble i inne odpady wielkogabarytowe należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i dostarczać do PSZOK albo przygotować do usunięcia w ramach tzw. zbiórki odpadów wielkogabarytowych, przy czym szczegóły tej zbiórki zostaną określone odrębnie.

6. Odpady budowlane i rozbiórkowe, powstałe w wyniku robót samodzielnie prowadzonych przez
właścicieli nieruchomości, na które nie jest wymagane stosowne zezwolenie, niezawierające azbestu i innych materiałów niebezpiecznych, należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości.

7. Zużyte opony należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i dostarczać do PSZOK.

8. Odpady zielone oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji należy gromadzić następująco:

1) odpady zielone:

a) kompostować we własnym zakresie, lub

b) gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i dostarczać do PSZOK, lub

c) gromadzić w workach, które odbierze firma wybrana przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy

2) odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji, należy gromadzić w pojemnikach, które odbierze firma wybrana przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy.

9. Odpady, o których mowa w ust. 1 pkt 6-12 odbierze firma wybrana przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy.

10. Odpady, o których mowa w ust. 1 pkt 6-12 właściciel nieruchomości przekazuje do odbioru firmie wybranej przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy wykorzystując worki foliowe dostarczone przez tą firmę, przy czym:

a) w worku w kolorze niebieskim gromadzi papier,

b) w worku w kolorze żółtym gromadzi tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metal,

c) w worku w kolorze zielonym gromadzi szkło,

d) w worku w kolorze brązowym gromadzi odpady zielone, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

11. Popiół należy gromadzić w workach. Popiół odbierze firma wybrana przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy.

12. Właściciel nieruchomości przekazuje popiół do odbioru firmie wybranej przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy wykorzystując worek w kolorze szarym, dostarczony przez tą firmę.

§ 2. 1. Właściciele nieruchomości, zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego, poprzez ich niezwłoczne uprzątnięcie w miejsce niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.

2. Przez niezwłoczne uprzątnięcie należy rozumieć uprzątniecie w dniu powstania zanieczyszczeń, o których mowa w ust. 1.

§ 3. 1. Mycie i naprawa pojazdów samochodowych na terenach publicznych są dozwolone wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

2. Zezwala się na mycie pojazdów samochodowych na terenie nieruchomości nie służących do użytku publicznego, pod warunkiem odprowadzenia powstałych ścieków do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych, po uprzednim ich przejściu przez łapacz oleju i odstojnik.

3. Naprawa pojazdów samochodowych związana z ich bieżącą eksploatacją jest dozwolona pod warunkiem, że nie spowoduje to zanieczyszczenia wód lub gleby oraz uciążliwości dla otoczenia.

4. Wykonywanie czynności wyszczególnionych w ust. 1, 2 i 3 nie może naruszać praw określonych w innych powszechnie obowiązujących przepisach, a w szczególności nie może utrudniać komunikacji, zagrażać bezpieczeństwu i zakłócać spokoju.

Rozdział 2.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości i na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 4. 1. Ustala się następujące rodzaje i minimalne pojemności pojemników, z zastrzeżeniem ust. 4 oraz §5, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych - zwanych dalej "pojemnikami":

1) pojemnik z tworzywa sztucznego lub metalowy o minimalnej pojemności 0,06 m3
(60 litrów),

2) kontener o minimalnej pojemności 1,0 m3 (1000 litrów),

3) kosz uliczny z tworzywa sztucznego lub metalowy o minimalnej pojemności 0,01 m3
(10 litrów),

4) worek foliowy o pojemności 0,12 m3 (120 litrów) do gromadzenia odpadów, o których mowa w §1 ust. 1 pkt 6-13.

2. Pojemniki rozmieszcza się na terenie nieruchomości, której służą.

3. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest dbać o stan sanitarny, porządkowy i techniczny używanych pojemników. Pojemniki o pojemności do 0,24 m3 (240 litrów) poddawać należy myciu, dezynfekcji i dezynsekcji - nie rzadziej niż dwa razy na rok kalendarzowy, a pojemniki o pojemności ponad 0,24 m3 (240 litrów) - nie rzadziej niż 1 raz na kwartał kalendarzowy. Naprawie i konserwacji pojemniki podlegają w razie potrzeby.

4. Pojemniki muszą spełniać wymagania określone odpowiednimi normami.

§ 5. 1. Nieruchomości służące do użytku publicznego należy wyposażyć w kosze uliczne, które rozmieszcza się przy ciągach komunikacyjnych, przejściach dla pieszych, w sąsiedztwie wiat przystankowych przystanków komunikacji publicznej, a w przypadku braku wiaty przystankowej, w sąsiedztwie oznaczenia przystanku. Rozmieszczenie koszy ulicznych należy dostosować do potrzeb wynikających z intensywności ruchu pieszych, przy czym odległość pomiędzy miejscami ustawienia koszy ulicznych nie może przekraczać 500 m.

2. Właściciel nieruchomości, służącej do użytku publicznego lub do wspólnego użytku mieszkańców, najemców itp. zobowiązany jest do umożliwienia pozbywania się odpadów przez jej użytkowników, w szczególności poprzez wyposażenie ciągów komunikacyjnych, parkingów itp. znajdujących się w obrębie takiej nieruchomości w kosze uliczne oraz do zapewnienia ich systematycznego opróżniania.

Rozdział 3.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 6. 1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

2. Gmina zapewni następujące sposoby pozbywania się odpadów komunalnych:

1) odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, realizowane przez firmę wybraną przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy,

2) przyjmowanie dostarczonych przez właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych do PSZOK,

3) przyjmowanie dostarczanych przez właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych do tzw. gniazd dzwonów,

4) przyjmowanie dostarczanych przez właścicieli nieruchomości przeterminowanych leków do niektórych aptek.

3. Szczegółowy zakres świadczenia usług przez PSZOK zostanie określony odrębnie.

4. Do tzw. gniazd dzwonów można dostarczać następujące rodzaje odpadów komunalnych:

1) papier,

2) szkło,

3) tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metal.

5. Tzw. gniazdo dzwonów to miejsce, w którym Gmina Skoczów ustawi pojemniki na odpady komunalne, przy czym:

1) pojemnik oznaczony kolorem niebieskim - przeznaczony do gromadzenia papieru,

2) pojemnik oznaczony kolorem zielonym - przeznaczony do gromadzenia szkła,

3) pojemnik oznaczony kolorem żółtym - przeznaczony do gromadzenia tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych i metalu.

6. Miejsca, w których Gmina Skoczów utworzy tzw. gniazda dzwonów zostaną określone odrębnie.

7. Właściciel nieruchomości udostępnia pojemniki na czas odbierania odpadów poprzez ich wystawienie poza teren nieruchomości, w miejsce umożliwiające swobodny do nich dojazd specjalistycznym pojazdom, tzn. pojazdom z zabudową bezpyłową (tzw. śmieciarkom), hakowcom itp.

8. Pojemniki należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników, jak i podmiotowi odbierającemu odpady komunalne, w sposób niepowodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości lub osób trzecich.

9. Jeżeli odbiór odpadów komunalnych następuje z tzw. altanek śmietnikowych zamykanych na klucz, to właściciel nieruchomości zobowiązany jest do udostępnienia tej altany.

§ 7. 1. Odpady komunalne z nieruchomości zamieszkałych odbierane są zgodnie z harmonogramem wywozu podanym przez firmę wybraną przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy, nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu, nie dopuszczając do przepełnienia pojemników, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Z innych nieruchomości odbieranie zmieszanych odpadów komunalnych odbywa się nie rzadziej niż:

1) z miejsc ustawienia koszy ulicznych - trzy razy na tydzień,

2) z obiektów oraz terenów handlowo-usługowych - dwa razy w miesiącu,

3) z terenu cmentarzy - jeden raz w miesiącu,

4) z pozostałych - dwa razy w miesiącu, nie dopuszczając do przepełnienia pojemników.

3. Z nieruchomości zamieszkałych odbiór niżej wymienionych odpadów komunalnych odbywa się:

1) zmieszanych odpadów komunalnych oraz bioodpadów:

a) w okresie od kwietnia do października - nie rzadziej niż jeden raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej,

b) w okresie od listopada do marca - nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie z budynków wielolokalowych i nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie z zabudowy jednorodzinnej,

2) odpadów segregowanych tj. papieru, metalu, tworzyw sztucznych, szkła, opakowań wielomateriałowych, popiołu - nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu,

3) mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz zużytych opon - nie rzadziej niż jeden raz w roku.

§ 8. Właściciel nieruchomości, korzystając z usług uprawnionego podmiotu pozbywa się nieczystości ciekłych z częstotliwością dostosowaną do ilości zużytej wody oraz w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika wskutek jego przepełnienia oraz wykluczający zanieczyszczenie gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, przy czym nie rzadziej niż 2 raz w roku kalendarzowym.

Rozdział 4.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 9. Kompostowanie odpadów zielonych w obrębie nieruchomości, na której powstały należy prowadzić zgodnie z przepisami odrębnymi.

§ 10. Firma wybrana przez Gminę Skoczów w przetargu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy jest zobowiązana informować właścicieli nieruchomości o obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

§ 11. Miejscami przetwarzania odpadów komunalnych, wytworzonych w Gminie Skoczów są regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych położone w III Regionie gospodarowania odpadami komunalnymi województwa śląskiego (wskazanym w Planie gospodarki odpadami województwa Śląskiego).

Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 12. 1. Osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

2. W szczególności - w celu zapewnienia otoczeniu porządku i bezpieczeństwa - do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy:

1) zapewnienie dozoru nad psami i innymi zwierzętami domowymi,

2) prowadzenie psów na uwięzi; psy niebezpieczne dla otoczenia muszą mieć nałożony kaganiec,

3) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psy i inne zwierzęta domowe w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych, w windach lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach, parkingach, parkach, zieleńcach itp. (postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów przewodników); odchody zwierząt należy umieszczać w oznaczonych pojemnikach lub koszach ulicznych.

3. Zwolnienie osób utrzymujących zwierzęta domowe z obowiązku stałego nad nimi dozoru jest dozwolone wyłącznie w przypadkach, gdy zwierzęta te znajdują się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie należycie ogrodzonym i w widocznym miejscu oznaczonym tablicą ostrzegawczą.

Rozdział 6.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 13. 1. Wprowadza się całkowity zakaz hodowli zwierząt gospodarskich na terenach budownictwa wielorodzinnego.

2. Prowadzenie hodowli zwierząt gospodarskich na terenie wyłączonym z produkcji rolniczej jest dopuszczalne, o ile spełnione zostaną następujące wymagania:

1) posiadanie budynków gospodarskich przeznaczonych do hodowli tych zwierząt, spełniających wymogi przepisów prawa budowlanego,

2) przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych,

3) wytwarzane podczas prowadzenia hodowli odpady i nieczystości będą gromadzone i usuwane według zasad i wymagań określonych w odrębnych przepisach i nie będą zanieczyszczać ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

3. Postanowienia ust. 2 nie naruszają zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rozdział 7.
Wyznaczenie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzenia

§ 14. 1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary:

1) zabudowane budynkami wielorodzinnymi,

2) zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa bądź przechowywania produktów rolno-spożywczych.

2. Deratyzację na obszarach wymienionych w ust. 1 należy przeprowadzić w terminach:

1) wiosennym - od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia, lub

2) jesiennym - od dnia 1 października do dnia 31 października.

Rozdział 8.
Postanowienia końcowe

§ 15. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Skoczowa.

§ 16. Traci moc uchwała nr XVI/165/2016 Rady Miejskiej Skoczowa z dnia 16 lutego 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Skoczów (Dz. U. Woj. Śl. z dnia 26 lutego 2016 r., poz. 1285).

§ 17. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej Skoczowa


Rajmund Dedio

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00