Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 3087

Uchwała nr 14.132.2016 Rady Gminy Panki

z dnia 18 maja 2016r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Panki

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz art. 4 ust. 1, 2 i 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 250) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłobucku Rada Gminy Panki uchwala:

§ 1. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Panki, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Panki.

§ 3. Traci moc Uchwała Nr 25.200.2013 Rady Gminy Panki z dnia 28 stycznia 2013 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Panki.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodnicząca Rady Gminy Panki


Urszula Bujak


Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 14.132.2016
Rady Gminy Panki
z dnia 18 maja 2016 r.

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Panki

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Panki.

§ 2. 1. Treść Regulaminu pozostaje w ścisłym związku z pojęciami i definicjami zawartymi w ustawie o:

1) utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r.,

2) odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

2. Ilekroć w Regulaminie mowa o:

1) meblach i innych odpadach wielkogabarytowych - rozumie się przez to odpady komunalne, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości np. stare meble, materace, wózki dziecięce, wanny itp.,

2) odpadach budowlanych i rozbiórkowych - rozumie się przez to odpady powstające w gospodarstwach domowych pochodzące z remontów, budów i rozbiórek nie wymagających pozwolenia lub zgłoszenia w Starostwie Powiatowym,

3) Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - rozumie się przez to stacjonarny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych tj. szkło, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, papier i tektura, meble, odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone i odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji, meble i odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady niebezpieczne powstające w strumieniu odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych zlokalizowanych na terenie Gminy Panki.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 3. 1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do:

1) zbierania odpadów komunalnych zmieszanych powstających w związku z bytowaniem ludzi i prowadzeniem działalności gospodarczej wyłącznie w pojemnikach lub kontenerach,

2) utrzymywania czystości wokół miejsca, gdzie ustawione są pojemniki, kontenery lub worki na odpady,

3) wydzielania odpadów ulegających biodegradacji ze strumienia odpadów komunalnych,

4) niezwłocznego uprzątnięcia terenu w przypadku rozbiórki budynku,

5) selektywnego zbierania następującego rodzaju odpadów komunalnych:

a) szkło,

b) tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe,

c) papier i tektura,

d) opakowania ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone i odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,

e) odzież,

f) odpady niebezpieczne (baterie, akumulatory, przeterminowane leki, urządzenia zawierające freony, świetlówki, opakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach, tusze, detergenty, opakowania po nawozach chemicznych i środkach ochrony roślin i inne),

g) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

h) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

i) odpady z remontów i rozbiórek,

j) zużyte opony,

k) metale.

2. Przy wykonywaniu obowiązku selektywnego zbierania odpadów dopuszcza się następujące metody jego prowadzenia:

1) zbiórka w pojemnikach, kontenerach lub workach określonych w §7,

2) indywidualne kompostowanie przydomowe w pryzmach, w sposób i miejscu niepowodującym uciążliwości dla otoczenia odpadów kuchennych ulegających biodegradacji i odpadów zielonych powstających w domach jednorodzinnych i na działkach,

3) odrębne składowanie odpadów z remontów, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od pozostałych odpadów komunalnych w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości, w sposób nieutrudniający korzystanie z nieruchomości i usuwanie ich możliwie jak najszybciej, poprzez:

a) przekazanie przedsiębiorstwu wywozowemu w uzgodnionym terminie,

b) przekazanie podmiotom prowadzącym zakład utylizacji lub samodzielne dostarczenie do miejsc zbiórki organizowanych cyklicznie na terenie Gminy Panki,

c) samodzielne dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,

d) przekazywanie odzieży podmiotom lub organizacjom humanitarnym prowadzącym zorganizowaną zbiórkę zużytej odzieży na terenie gminy lub samodzielne dostarczenie do specjalnych pojemników na odzież ustawionych na terenie gminy,

4) odrębne składowanie odpadów niebezpiecznych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 5 powstających w gospodarstwach domowych w strumieniu odpadów komunalnych oraz zużytych opon w sposób nie powodujący zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi i usuwanie ich możliwie jak najszybciej poprzez:

a) przekazanie do punktu sprzedaży, w którym produkt został zakupiony,

b) samodzielne dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów lub przekazanie podmiotom prowadzącym zakład utylizacji.

3. Zaleca się oczyszczanie silnie zabrudzonych tworzyw sztucznych i opakowań.

4. Opróżnione opakowania należy, jeśli rodzaj materiału na to pozwala, trwale zgnieść lub złożyć na płasko przed włożeniem do worka lub pojemnika.

§ 4. 1. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny lub obiekty służące do użytku publicznego mają obowiązek ustawienia na tych terenach lub obiektach koszy na śmieci i systematycznego ich opróżniania, w sposób niedopuszczający do ich przepełnienia.

2. Odpady komunalne powstające na terenie nieruchomości, o których mowa w ust. 1 muszą być gromadzone w urządzeniach odpowiadających wymaganiom określonym w niniejszym Regulaminie.

3. Właściciele nieruchomości, na której odbywała się impreza masowa lub inna impreza zorganizowana mają obowiązek usunięcia odpadów i uporządkowania nieruchomości oraz nieruchomości do niej przyległych, jeżeli uczestnicy spowodowali zanieczyszczenie tego terenu.

4. Organizatorzy akcji promocyjnych, dystrybucyjnych, informacyjnych, reklamowych prowadzonych na części nieruchomości służących do użytku publicznego zobowiązani są do usuwania pozostawionych w wyniku prowadzonej akcji odpadów papierowych, ulotek i innych.

§ 5. 1. Do obowiązku właścicieli nieruchomości w zakresie uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego i z chodników położonych wzdłuż nieruchomości bezpośrednio przy jej granicy należy:

1) gromadzenie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z przystanków komunikacyjnych poza terenem przystanku komunikacyjnego w sposób nieutrudniający zatrzymywanie się pojazdów oraz wsiadanie i wysiadanie pasażerów,

2) usuwanie sopli i nawisów śnieżnych z dachów i gzymsów budynków niezwłocznie po ich pojawieniu się,

3) pryzmowanie odgarniętego śniegu i lodu na części powierzchni chodnika położonej przy krawędzi jezdni w sposób niepowodujący zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów oraz podjęcie działań mających na celu likwidację śliskości chodnika; zakazuje się zgarniania śniegu i lodu z chodnika na jezdnię, zakaz ten nie obowiązuje w przypadku chodników o szerokości poniżej 1m,

4) usuwanie materiału użytego do likwidacji śliskości niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania.

§ 6. 1. Mycie pojazdów samochodowych oraz wszelkich innych pojazdów poza myjniami może być dokonywane na terenie nieruchomości pod warunkiem, że będzie się odbywać na utwardzonej powierzchni, a powstające ścieki odprowadzone będą do kanalizacji sanitarnej lub gromadzone w zbiorniku bezodpływowym.

2. Zabrania się odprowadzania powstających ścieków bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, ziemi oraz cieków i zbiorników wodnych.

3. Dopuszcza się naprawę pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi w obrębie nieruchomości wyłącznie pod warunkiem, że czynności te nie powodują zanieczyszczenia wód i gleby, a powstałe odpady będą gromadzone w urządzeniach do tego przeznaczonych, a poza terenem nieruchomości - w przypadku uzasadnionych napraw spowodowanych awarią pojazdu uniemożliwiającą kontynuowanie jazdy.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 7. 1. Zmieszane odpady komunalne należy gromadzić w pojemnikach lub kontenerach przystosowanych do ręcznego jak i automatycznego opróżniania.

2. Urządzenia, o których mowa w ust. 1 mogą stanowić własność właściciela nieruchomości lub być dzierżawione od przedsiębiorstwa wywozowego.

3. Ustala się następujące rodzaje pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych:

1) pojemnik o pojemności 80 litrów,

2) pojemnik o pojemności 120 litrów,

3) pojemnik o pojemności 140 litrów,

4) pojemnik o pojemności 240 litrów,

5) pojemnik o pojemności 1100 litrów,

6) worki z foli LDPE lub HDPE o grubości dostosowanej do ilości i rodzaju odpadów o pojemności 120 l do zbierania określonych rodzajów segregowanych odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oznaczone odpowiednimi kolorami i posiadające opis określający frakcję odpadów:

a) szkło - kolor zielony,

b) tworzywa sztuczne i opakowanie wielomateriałowe - kolor żółty,

c) papier i tektura - kolor niebieski,

d) metale - kolor różowy,

e) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone i odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji - kolor brązowy.

7) kosze uliczne o pojemności od 30 do 70 litrów.

8) kontenery na odpady wielkogabarytowe i budowlane o pojemności min. 550 l.

4. Podmioty gospodarcze prowadzące działalność gastronomiczną lub handlową w branży spożywczej zobowiązane są do zapewnienia wystarczającej ilości koszy lub pojemników do gromadzenia odpadów wytworzonych w wyniku prowadzonej działalności, a także do ustawienia koszy na odpady przy wejściu do lokalu na potrzeby klientów oraz opróżniania tych urządzeń z częstotliwością dostosowaną do potrzeb. Dopuszcza się wspólne ustawienie jednego kosza przez nie więcej niż dwóch sąsiadujących przedsiębiorców.

§ 8. 1. Liczba oraz minimalna pojemność pojemników i worków na odpady komunalne, stanowiących wyposażenie nieruchomości musi gwarantować ciągłość zbierania odpadów powstających na terenie nieruchomości przez okres pomiędzy kolejnymi wywozami.

2. W sytuacjach wyjątkowego krótkotrwałego zwiększenia ilości zmieszanych odpadów komunalnych dozwolone jest gromadzenie ich w szczelnych workach z tworzywa.

§ 9. 1. Za podstawę ustalenia minimalnej, łącznej pojemności pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych niesegregowanych na danej nieruchomości przyjmuje się następującą normatywną ilość produkowanych w skali miesiąca odpadów komunalnych:

1) 30 litrów - dla jednej z osób zamieszkałych na nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności:

a) 80 litrów - nieruchomość zamieszkała przez 1 osobę,

b) 120 litrów - nieruchomość zamieszkała od 2 do 4 osób,

c) 240 litrów - nieruchomość zamieszkała od 5 do 8 osób,

d) 240 litrów + 120 litrów - nieruchomość zamieszkała od 9 do 12 osób,

e) 240 litrów + 240 litrów - nieruchomość zamieszkała przez 13 i więcej osób.

2) 10 litrów - na każdą osobę zatrudnioną w biurach, urzędach, zakładach pracy, przychodniach i innych miejscach pracy, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności:

a) 120 litrów - do 3 zatrudnionych osób,

b) 240 litrów - powyżej 3 zatrudnionych osób.

3) 10 litrów - na jedno łóżko dla hoteli, pensjonatów oraz innych nieruchomości o podobnej funkcji, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności 1100 litrów,

4) 2 litry - na każdego ucznia, przedszkolaka i pracownika placówki oświatowej, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności 1100 litrów,

5) 20 litrów - na każde miejsce konsumpcyjne lokalu gastronomicznego i zatrudnioną osobę, nie mniej jednak niż 240 litrów na lokal czy punkt gastronomiczny,

6) 20 litrów - na każde 10m2 powierzchni użytkowej lokalu handlowego, jednak co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 litrów na lokal.

2. Za podstawę do ustalenia minimalnej pojemności worków na poszczególne frakcje odpadów tj. szkło, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, papier i tektura, metale, odpady ulegające biodegradacji zbieranych selektywnie na danej nieruchomości przyjmuje się następującą normatywną ilość produkowanych w skali miesiąca odpadów:

1) 30 litrów - dla każdej z osób zamieszkałych na nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej, jednak co najmniej jeden worek o pojemności 120 litrów na daną frakcje odpadów,

2) 2 litry - na każdą osobę zatrudnioną w biurach, urzędach, zakładach pracy, przychodniach i innych miejscach pracy, jednak co najmniej jeden worek o pojemności 120 litrów na daną frakcję odpadów,

3) 10 litrów - na jedno łóżko dla hoteli, pensjonatów oraz innych nieruchomości o podobnej funkcji, jednak co najmniej dwa worki o pojemności 120 litrów na daną frakcję odpadów,

4) 2 litry - na każdego ucznia, przedszkolaka i pracownika placówki oświatowej, jednak co najmniej dwa worki o pojemności 120 litrów na daną frakcję odpadów,

5) 5 litrów - na każde miejsce konsumpcyjne lokalu gastronomicznego i zatrudnioną osobę, nie mniej jednak niż worek o pojemności 120 litrów na lokal czy punkt gastronomiczny na daną frakcję odpadów,

6) 10 litrów - na każde 10 m2 powierzchni użytkowej lokalu handlowego, jednak co najmniej jeden worek o pojemności 120 litrów na lokal na daną frakcję odpadów,

7) dopuszcza się stosowanie pojemników do gromadzenia odpadów selektywnie zbieranych, innych niż worki określone w pkt 3-4 przy zachowaniu minimalnej pojemności określonej w tych punktach i spełniających wymagania określone w niniejszym Regulaminie,

8) dopuszcza się stosowanie pojemników do gromadzenia selektywnie zbieranych odpadów ulegających biodegradacji o minimalnej pojemności 120 litrów i spełniających wymagania określone w niniejszym Regulaminie.

§ 10. 1. Ustala się dla właścicieli nieruchomości wielolokalowych minimalną pojemność pojemnika przeznaczonego do zbierania na terenie niesegregowanych odpadów komunalnych i odbieranych:

1) do 10 osób - 600 litrów,

2) od 11 do 35 osób - 2 x 1100 litrów,

3) od 36 do 50 osób - 3 x 1100 litrów,

4) powyżej 50 osób - 4 x 1100 litrów.

2. Ustala się dla właścicieli nieruchomości wielolokalowych minimalną pojemność pojemników na poszczególne frakcje odpadów tj. szkło, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, papier i tektura, metale, odpady ulegające biodegradacji, zbieranych selektywnie na danej nieruchomości i odbieranych:

1) do 10 osób - 240 litrów,

2) od 11 do 50 osób - 1 x 1100 litrów,

3) powyżej 50 osób - 2 x 1100 litrów.

3. Dopuszcza się stosowanie innych pojemników do gromadzenia odpadów, innych niż określone w ust.1-2 przy zachowaniu minimalnej pojemności określonej w tych ustępach i spełniających wymagania określone w niniejszym Regulaminie.

§ 11. 1. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania w sposób nieselektywny odpadów komunalnych na drogach publicznych:

1) w terenie zabudowanym - 40 litrów,

2) w terenie niezabudowanym - 30 litrów.

§ 12. 1. Pojemniki i worki powinny być ustawione w obrębie nieruchomości, w miejscach łatwo dostępnych dla użytkowników.

2. Pojemniki należy ustawić tak, aby nie powodowały uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości oraz osób trzecich.

3. Nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza oraz obiekty użyteczności publicznej powinny być wyposażone w co najmniej jeden pojemnik do gromadzenia odpadów komunalnych stale dostępny dla użytkowników.

4. Urządzenia do gromadzenia odpadów w miejscach publicznych (kosze uliczne) powinny być rozmieszczane w miejscach i przy obiektach szczególnie uczęszczanych - tereny użytku publicznego np. parkingi, place zabaw, tereny użytku publicznego, wzdłuż dróg publicznych i chodników, na przystankach komunikacji publicznej itp. w ilości uzależnionej od intensywności ruchu pieszego oraz liczby potencjalnych użytkowników - nie mniej jednak niż 1 kosz na 100 m.

§ 13. 1. Pojemniki, kontenery i worki powinny być ustawione w obrębie nieruchomości na równej, utwardzonej nawierzchni, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota, w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla użytkowników, jak i pracowników przedsiębiorstwa wywozowego, w sposób nie powodujący uciążliwości dla mieszkańców nieruchomości oraz osób trzecich.

2. Pojemniki i kontenery na odpady komunalne powinny spełniać techniczne wymogi bezpieczeństwa i higieny sanitarnej, a w szczególności:

1) powinny być estetyczne i wyposażone w szczelną pokrywę, zabezpieczającą przed wysypywaniem się zgromadzonych w nich odpadów,

2) powinny być okresowo oczyszczane i dezynfekowane, nie rzadziej jednak niż raz na pół roku.

3. Przepisy ust.1 i 2 stosuje się odpowiednio do koszy ustawianych przy drogach publicznych, wzdłuż chodników, na przystankach komunikacji zbiorowej, na parkingach, na placach zabaw oraz na terenach użytku publicznego.

§ 14. 1. Zbiorniki bezodpływowe służące do gromadzenia nieczystości ciekłych oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków, spełniające wymagania prawa budowlanego powinny być zlokalizowane w miejscu umożliwiającym dojazd do nich pojazdu asenizacyjnego w celu ich opróżniania.

2. Pojemność zbiornika bezodpływowego powinna być dostosowana do ilości mieszkańców w taki sposób, aby jego opróżnianie nie było konieczne częściej niż raz w tygodniu. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków należy dostosować jej przepustowość do ilości mieszkańców w sposób zapewniający uzyskanie wymaganego stopnia oczyszczania ścieków, określonego odrębnymi przepisami.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 15. 1. Częstotliwość wywozu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych powinna gwarantować właściwy stan higieniczno - sanitarny oraz estetykę nieruchomości, a w szczególności powinna być tak dobrana, aby nie następował rozkład biologiczny zgromadzonych odpadów komunalnych, nadmierne przepełnienie pojemników (kontenerów) lub wypływ nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego.

2. Ustala się następujące minimalne częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości:

1) odpady komunalne niesegregowane - co najmniej 1 raz w miesiącu, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej co najmniej 1 raz w tygodniu,

2) odpady zbierane selektywnie tj. tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, papier i tektura, metal, szkło - co najmniej 1 raz w miesiącu,

3) odpady ulegające biodegradacji zbierane selektywnie w gospodarstwach domowych w pojemnikach lub workach z tworzywa sztucznego - co najmniej 1 raz w miesiącu, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej - 1 raz w tygodniu,

4) odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony - w terminach organizowanej zbiórki w systemie objazdowym, jednak nie rzadziej niż 1 raz w roku,

5) odpady z remontów - nie później niż w ciągu miesiąca od momentu zapełnienia kontenera lub zakończenia prac remontowych,

6) odpady niebezpieczne - nie później niż w ciągu 48 godzin od momentu zapełnienia pojemnika,

7) z nieruchomości, na których organizowano imprezę masową - niezwłoczne po zakończeniu imprezy,

8) z terenów przeznaczonych do użytku publicznego oraz cmentarzy - należy dostosować do szybkości zapełniania się koszy (kontenerów) w taki sposób, aby nie dopuścić do ich przepełnienia i wysypywania się odpadów - nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu,

9) nieczystości ciekłe - z częstotliwością wynikającą z ilości zużytej wody określonej według wskazań licznika poboru wody lub norm zużycia wody określonych we właściwych przepisach i pojemności zbiornika bezodpływowego, w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ ze zbiornika na skutek jego nadmiernego przepełnienia - nie rzadziej jednak niż 1 raz na dwa miesiące,

10) w przypadku nieruchomosci wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków usuwanie osadów ściekowych powinno być dokonywane przez uprawniony podmiot zgodnie z instrukcją eksploatacyjną oczyszczalni i powinno zostać udokumentowane.

§ 16. 1. Właściciele nieruchomości pozbywają się niesegregowanych odpadów komunalnych poprzez ich gromadzenie w odpowiednich pojemnikach i przekazanie przedsiębiorcy odbierającemu odpady.

2. Właściciele nieruchomości pozbywają się z nieruchomości selektywnie zgromadzonych odpadów komunalnych w następujący sposób:

1) tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, szkło, metale, papier i tekturę należy gromadzić w workach foliowych na terenie nieruchomości, na której powstały, w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi w oznaczonych pojemnikach ustawionych na terenie nieruchomości, a następnie przekazywać przedsiębiorcyodbierającemu odpady,

2) odpady ulegające biodegradacji (odpady kuchenne, odpady zielone z ogrodów oraz odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji) należy gromadzić i kompostować w przydomowych pryzmach na terenie nieruchomości, w miejscu i w sposób, który nie będzie powodować uciążliwości dla otoczenia, w przypadku braku możliwości gromadzenia tego rodzaju odpadów w przydomowych kompostownikach, należy je zbierać w workach foliowych lub pojemnikach przeznaczonych do tego celu i przekazywać przedsiębiorcy odbierającemu odpady,

3) odpady zbierane selektywnie prawidłowo segregowane tj. tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, szkło, metale, papier i tekturę, odpady ulegające biodegradacji powstające w gospodarstwach domowych można również poza wyznaczonymi terminami zbiórki we własnym zakresie przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych,

4) odzież należy umieszczać w specjalnych pojemnikach przeznaczonych do tego celu ustawionych na terenie gminy; dopuszcza się przekazywanie odzieży podmiotom lub organizacjom humanitarnym prowadzącym zorganizowaną zbiórkę zużytej odzieży na terenie gminy,

5) meble i inne odpady wielkogabarytowe (tj. materace, wózki dziecięce, wanny itp.) należy oddzielnie składować od pozostałych odpadów komunalnych w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości i przekazywać przedsiębiorcy odbierającemu odpady w tzw. systemie objazdowym w wyznaczonym terminie. Odpady te można również poza wyznaczonymi terminami zbiórki we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych,

6) odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych w strumieniu odpadów komunalnych, w tym:

a) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony należy oddzielnie składować od pozostałych odpadów komunalnych w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości i we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych,

b) przeterminowane leki należy umieszczać w przeznaczonych do tego celu oznakowanych pojemnikach znajdujących się w aptekach oraz można we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych,

c) zużyte baterie i akumulatory inne niż samochodowe należy umieszczać w oznakowanym pojemniku znajdującym się w Urzędzie Gminy oraz można we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych,

7) odpady budowlane i rozbiórkowe należy oddzielnie składować w kontenerach lub workach w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości i we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w godzinach podanych na stronie internetowej http://www.bip.panki.akcessnet.netoraz znajdujących się w harmonogramach wywozu odpadów komunalnych. Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe w wyniku prac remontowo - budowlanych świadczonych przez firmę na rzecz właściciela nieruchomości muszą zostać zagospodarowane przez przedsiębiorcę zgodnie z wymaganiami ustawy o odpadach.

§ 17. 1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany udostępnić pojemniki i worki z odpadami w dniu wyznaczonego odbioru odpadów poprzez ich wystawienie do godz. 600 rano przed posesją w miejscu widocznym, w sposób nie powodujący utrudnień w ruchu drogowym.

2. W przypadku braku możliwości wystawienia pojemnika lub worków poza teren nieruchomości, pojemniki i worki powinny być ustawione w miejscu umożliwiającym bezpośredni dojazd pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów. W opisanym przypadku konieczne jest pisemne upoważnienie dla pracowników przedsiębiorstwa wywozowego zezwalające na wejście bądź wjazd na teren nieruchomości.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 18. 1. Powstające w gospodarstwach domowych odpady ulegające biodegradacji powinny być w miarę istniejących możliwości w pierwszej kolejności wykorzystywane przez mieszkańców we własnym zakresie np. przez kompostowanie w przydomowych kompostowniach. Należy unikać mieszania odpadów ulegających biodegradacji z pozostałymi odpadami.

2. Usuwanie wyrobów azbestowych z budynków i budowli może być wykonywane tylko przez wyspecjalizowaną firmę, posiadającą zezwolenie odpowiedniego organu. Odpady zawierające azbest należy deponować na składowiskach (lub wydzielonych kwaterach) przyjmujących odpady zawierające azbest.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku

§ 19. 1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, zobowiązane są trzymać je na terenie swojej nieruchomości na uwięzi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 856). Właściciel psa może zwolnić zwierzę z uwięzi na terenie swojej nieruchomości jedynie w przypadku, gdy nieruchomość jest ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich. Teren powinien być oznaczony tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.

3. Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1) właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, a psy ras dużych i olbrzymich bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny - na smyczy i w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe,

2) zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. Nie dotyczy to psów ras uznawanych za agresywne.

4. Zabronione jest:

1) pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli nie jest on należycie uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się psa na zewnątrz,

2) wpuszczanie psów i kotów do piaskownic i na place zabaw dla dzieci,

3) wprowadzanie psów do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły ten zakaz (z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych).

5. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

6. Padlinę zwierząt należy usuwać niezwłocznie, dostarczając ją do najbliżej położonego grzebowiska zwłok zwierzęcych i ich części lub najbliższej położonej spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

7. Obowiązek usunięcia padłych zwierząt należy do:

1) właściciela padłego zwierzęcia,

2) właściciela nieruchomości - w przypadku, gdy zwierzę padło na jego nieruchomości i było bezdomne,

3) gminy - w odniesieniu do pozostałych terenów.

8. Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt domowych w budynkach wielorodzinnych pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa, odpowiedniego stanu sanitarnego, o ile nie powoduje to nadmiernej uciążliwości dla współlokatorów. Wskazane jest przy tym zamieszczenie stosownego zapisu w regulaminie porządku domowego zatwierdzonego przez zarządcę lub właściciela budynku.

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 20. 1. Na terenach wyłączonych z produkcji rolnej, dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich w odpowiednio przystosowanych obiektach zagrodowych, położonych w odległości nie mniejszej niż 50 m od budynków oświatowych, placówek kulturalnych, zakładów opieki zdrowotnej i urzędów organów administracji.

2. Prowadzący hodowlę zwierząt gospodarskich jest zobowiązany do:

1) zapewnienia porządku wokół budynku inwentarskiego, zwalczania much i gryzoni,

2) gromadzenia i usuwania powstających w wyniku hodowli odpadów i nieczystości zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie powodując zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,

3) prowadzenia hodowli w sposób nie powodujący uciążliwości, w szczególności zapachowych i hałasu dla współużytkowników oraz użytkowników nieruchomości sąsiednich,

4) przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno - epidemiologicznych.

3. Zabrania się chowu zwierząt gospodarskich w pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego celu, w szczególności takich jak strychy, piwnice, komórki, garaże, balkony itp.

4. Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10m od granicy nieruchomości w taki sposób, aby wylatujące i przylatujące pszczoły nie zakłócały korzystania z sąsiednich nieruchomości i ciągów pieszych. W przypadku, gdy umieszczenie ula w/w odległości jest niemożliwe, pomiędzy wylotem ula, a sąsiadującą nieruchomością należy umieścić przeszkodę (parkan) o wysokości co najmniej 3m.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 21. 1. Wyznacza się cały teren gminy jako obszar podlegający obowiązkowej deratyzacji polegającej na jednoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, zakładach pracy, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych,obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych, przy czym zaleca się stosowanie dwóch różnych rodzajów trutek w ciągu roku.

2. Deratyzacja winna być prowadzona dwa razy w roku w następujących terminach:

1) w miesiącu kwietniu,

2) w miesiącu październiku.

3. O terminach przeprowadzenia deratyzacji Gmina informuje mieszkańców za pośrednictwem obwieszczenia wywieszonego na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy w Pankach http://www.bip.panki.akcessnet.net.

4. Deratyzację należy zakończyć zebraniem pozostałej trutki i padłych gryzoni, które należy przekazać do utylizacji.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00