Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 2958

Uchwała nr XXV/260/16 Rady Miasta Zabrze

z dnia 16 maja 2016r.

w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizycznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w budynkach mieszkalnych na terenie Miasta Zabrze

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 446 ze zm.) oraz art. 400a ust. 1 pkt 21 i art. 403 ust. 4 pkt 1a i 1b oraz ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1232, ze zm.), na wniosek Prezydenta Miasta Zabrze uchwala się co następuje:

§ 1. Przyjęcie do realizacji Regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizycznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w budynkach mieszkalnych na terenie Miasta Zabrze, w brzmieniu określonym w załączniku stanowiącym integralną część niniejszej uchwały.

§ 2. Środki finansowe niezbędne do realizacji przedmiotowej Uchwały, zostaną zabezpieczone w budżecie Miasta Zabrze.

§ 3. Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała Nr VIII/67/11 Rady Miejskiej w Zabrzu z dnia 11 kwietnia 2011 roku w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizycznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w budynkach mieszkalnych na terenie Miasta Zabrze z zastrzeżeniem § 2 ust.16 regulaminu będącego załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 4. Wykonanie Uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Zabrze.

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Zabrze


mgr Marian Czochara


Załącznik do Uchwały Nr XXV/260/16
Rady Miasta Zabrze
z dnia 16 maja 2016 r.

REGULAMIN OKREŚLAJĄCY ZASADY UDZIELANIA DOTACJI CELOWEJ NA DOFINANSOWANIE OSOBOM FIZYCZNYM KOSZTÓW INWESTYCJI ZWIĄZANYCH ZE ZMIANĄ SYSTEMU OGRZEWANIA NA OGRZEWANIE PROEKOLOGICZNE W BUDYNKACH MIESZKALNYCH NA TERENIE MIASTA ZABRZE

Rozdział 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. 1. Regulamin określa zasady przyznawania dofinansowania w formie jednorazowej dotacji, przedsięwzięć związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych położonych na terenie Miasta Zabrze.

2. System ogrzewania proekologicznego obejmuje:

a) ogrzewanie gazem, olejem opałowym, energią elektryczną,

b) ogrzewanie paliwem stałym przy użyciu kotła bezrusztowego, bez możliwości montażu dodatkowego rusztu, z automatycznym załadunkiem paliwa, spełniającego wymagania klasy 5 w zakresie emisji i sprawności cieplnej według normy PN-EN 303 - 5:2012,

c) przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

3. Dofinansowaniem objęte są nakłady finansowe poniesione na:

a) zakup urządzeń grzewczych opalanych paliwem gazowym, olejowym, paliwem stałym oraz innych urządzeń grzewczych wykorzystujących energię elektryczną,

b) zakup węzła cieplnego - w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej,

4. O dofinansowanie mogą się ubiegać:

a) osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych,

b) osoby fizyczne będące najemcami, właścicielami lub współwłaścicielami lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

c) wspólnoty mieszkaniowe.

5. Nie przyznaje się dofinansowania na:

a) zakup przenośnych urządzeń grzewczych,

b) wymianę istniejącego proekologicznego systemu ogrzewania.

6. Dofinansowanie udzielane jest jednorazowo na dany adres budynku mieszkalnego lub mieszkanie w budynku wielorodzinnym.

7. Dofinansowaniu podlegają urządzenia grzewcze i węzły cieplne fabrycznie nowe, zamontowane po raz pierwszy.

8. Urządzenia i węzły cieplne winny być trwale związane z obiektem budowlanym, w którym zostały zainstalowane.

9. Dofinansowaniu podlegają urządzenia grzewcze i węzły cieplne zakupione i zamontowane w roku bieżącym lub poprzedzającym złożenie wniosku.

10. Warunkiem niezbędnym uzyskania dofinansowania jest likwidacja wszystkich dotychczasowych urządzeń grzewczych. Likwidacja nie dotyczy kominków, pieców kaflowych wykorzystanych jako piece akumulacyjne oraz pieców objętych opieką konserwatora zabytków pod warunkiem, że piece te nie będą połączone z przewodem kominowym.

11. W przypadku zmiany systemu ogrzewania dofinansowaniu nie podlega: koszt wykonania prac projektowych, wykonania podłączenia do zewnętrznej sieci gazowej i elektrycznej, odbiorów kominiarskich, montażu urządzeń grzewczych, zakup dodatkowego wyposażenia, koszt zakupu i montażu instalacji wewnętrznej oraz koszt eksploatacji urządzenia.

12. W przypadku powrotu do poprzedniego systemu ogrzewania w okresie pięciu lat od uzyskania dofinansowania, kwota dofinansowania podlega zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami.

13. Dotacja na zmianę systemu ogrzewania może być udzielona w części, która nie obejmowała dofinansowania z innych źródeł.

Rozdział 2
POSTANOWIENIA SZCZEGÓŁOWE

§ 2. 1. Kwotę dofinansowania ustala się w wysokości do 60% poniesionych nakładów finansowych określonych w § 1.3 lecz nie więcej niż 2 000,00 zł dla jednego lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub budynku jednorodzinnym.

2. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie kompletnego wniosku o udzielenie dofinansowania. Wniosek niekompletny nie będzie rozpatrywany.

3. W celu ubiegania się o dotację należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o udzielenie dotacji, który zawiera imię i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL, adres zameldowania, numer telefonu oraz adres modernizacji. W przypadku wspólnot mieszkaniowych: adres, regon, NIP. Wniosek powinien być czytelnie podpisany przez Wnioskodawcę. Do wniosku powinny być dołączone następujące dokumenty:

a) kopia tytułu prawnego do nieruchomości,

b) kopia pisemnej zgody właściciela budynku na wykonanie modernizacji ogrzewania,

c) kopia uchwały wspólnoty - w przypadku gdy Wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa,

d) kopia pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę - jeżeli jest wymagane,

e) kopia opinii kominiarskiej - w przypadku ogrzewania gazem, olejem lub paliwem stałym,

f) kopia protokołów odbioru instalacji gazowej lub elektrycznej przez uprawnione jednostki lub osoby - w przypadku zmiany systemu ogrzewania związanego z montażem urządzeń grzewczych opalanych paliwem gazowym lub wykorzystujących energię elektryczną,

g) kopia protokołu odbioru węzła cieplnego podpisanego przez dostawcę ciepła w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej,

h) kopia protokołu odbioru robót montażowych kotłów olejowych i na paliwo stałe,

i) kopia umowy o dostawę gazu do celów grzewczych - w przypadku kotłów gazowych,

j) kopia umowy z operatorem sieci energetycznej - w przypadku instalacji ogrzewania elektrycznego,

k) kopia umowy przyłączeniowej, kopia umowy sprzedaży energii cieplnej - w przypadku przyłączenia do sieci ciepłowniczej,

l) kopia certyfikatu emisyjno-energetycznego wydanego przez akredytowaną jednostkę oraz kopia dokumentacji techniczno-ruchowej kotła - w przypadku zakupu kotła opalanego paliwem stałym,

ł) oświadczenie o likwidacji dotychczasowych urządzeń grzewczych,

m) kopia dowodu zakupu urządzenia grzewczego (rachunku, faktury) lub węzła cieplnego wystawionego na Wnioskodawcę, a w przypadku, gdy zakup urządzenia stanowił część modernizacji systemu grzewczego - dodatkowo kopia specyfikacji do rachunku lub faktury wystawionej przez sprzedawcę z wyszczególnieniem kosztów,

n) oświadczenie o wysokości otrzymanej dotacji z innych źródeł finansujących zmianę systemu ogrzewania.

4. Udzielający dofinansowania może wystąpić do Wnioskodawcy o przedstawienie oryginałów dokumentów stanowiących załączniki do wniosku oraz dodatkowych dokumentów potwierdzających zlikwidowanie dotychczas używanych urządzeń grzewczych.

5. Wnioski o przyznanie dofinansowania będą przyjmowane na bieżąco do ostatniego dnia roboczego października każdego roku i będą rozpatrzone do końca każdego roku. Wnioski rozpatrzone w danym roku na które nie udzielono dofinansowania będą dofinansowane w pierwszej kolejności w roku następnym. Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków finansowych zapisanych w budżecie gminy na dany rok.

6. Wnioski rozpatrywane będą w kolejności ich wpływu.

7. Wnioski o dofinansowanie będą weryfikowane przez Komisję powołaną przez Prezydenta Miasta Zabrze, wg kolejności ich złożenia.

8. W skład Komisji, o której mowa w pkt 7, wchodzi przedstawiciel:

Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Zabrze (poprzez wyrażenie woli uczestnictwa),

oraz pracownicy Urzędu Miasta w Zabrzu:

a) Wydziału Ekologii,

b) Wydziału Infrastruktury Komunalnej,

c) Wydziału Inwestycji i Remontów.

9. Pracami Komisji kieruje Przewodniczący wybrany przez Prezydenta Miasta Zabrze.

10. Komisja sporządza ze swoich czynności protokół i przedkłada go do zatwierdzenia Zastępcy Prezydenta Miasta nadzorującego Wydział Ekologii.

11. Na podstawie zatwierdzonego protokołu następuje zawarcie umowy cywilnoprawnej o udzielenie dotacji w przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku przez Komisję lub odmowa udzielenia dotacji w przypadku negatywnej weryfikacji wniosku.

12. Przed podpisaniem umowy Wnioskodawca zobowiązany jest do okazania:

a) dowodu osobistego,

b) oryginału faktury lub rachunku za zakup urządzenia grzewczego.

13. Przekazanie dotacji nastąpi w terminie do 30 dni po podpisaniu umowy.

14. W okresie pięciu lat od uzyskania dotacji upoważnieni przedstawiciele Urzędu Miasta w Zabrzu mają prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie wszelkich danych objętych wnioskiem jak i korzystania z dofinansowanego systemu ogrzewania.

15. Dotacja podlega zwrotowi w całości wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku niedotrzymania warunków umowy.

16. Wnioski złożone do dnia wejścia w życie niniejszego regulaminu będą rozpatrywane na zasadach określonych w uchwale Nr VIII/67/11 Rady Miejskiej w Zabrzu z dnia 11 kwietnia 2011 roku w sprawie przyjęcia regulaminu określającego zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizycznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na ogrzewanie proekologiczne w budynkach mieszkalnych na terenie Miasta Zabrze.

17. Wzory wniosków są dostępne w siedzibie Urzędu Miasta w Zabrzu przy ul. Wolności 286, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronach Internetowych Urzędu Miasta w Zabrzu.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00