Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 2733

Uchwała nr XXIV/496/16 Rady Miasta Katowice

z dnia 27 kwietnia 2016r.

w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2015r., poz. 1515 z późn. zm.), art. 6r ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016r., poz. 250) po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz po przeprowadzeniu konsultacji w trybie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016r. poz. 239)

Rada Miasta Katowice uchwala:

§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu miasta Katowice i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

§ 2. 1. Wyposaża się nieruchomości zamieszkałe w pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych, przy czym pojemność pojemników uzależniona jest od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i stanowi:

1) dla nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej przez 1-2 osoby:

a) jeden pojemnik o pojemności 120 l / 140 l,

b) po jednym worku 120 l na odpowiedni rodzaj odpadów zbieranych w sposób selektywny: papier, tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe), metal oraz po jednym worku o pojemności od 80 l na szkło,

2) dla nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej przez 3-4 osoby:

a) jeden do dwóch pojemników o łącznej pojemności nie przekraczającej 280 l,

b) dwa worki 120 l na odpowiedni rodzaj odpadów zbieranych w sposób selektywny: papier, tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe), metal oraz po dwa worki o pojemności od 80 l na szkło,

3) dla nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej przez 5-6 osób:

a) jeden do trzech pojemników o łącznej pojemności nie przekraczającej 420 l,

b) trzy worki 120 l na odpowiedni rodzaj odpadów zbieranych w sposób selektywny: papier, tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe), metal oraz po trzy worki o pojemności od 80 l na szkło,

4) dla nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej, na której zamieszkuje powyżej 6 osób:

a) jak w pkt 3 a) oraz dodatkowo pojemnik o pojemności 120 l lub 140 l na każde kolejne 2 osoby lub pojemnik o pojemności 240 l na każde kolejne 4 osoby lub inne urządzenie o pojemności nieprzekraczającej wielokrotności litrów przypadających na ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość,

b) jak w pkt 3 b) oraz dodatkowo jeden worek 120 l na odpowiedni rodzaj odpadów zbieranych w sposób selektywny (papier, tworzywa sztuczne - w tym opakowania wielomateriałowe, metal) oraz po jednym worku o pojemności od 80 l na szkło na każde kolejne 2 osoby,

5) dla każdej nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej bez względu na liczbę osób:

a) po sześć worków na odpady ulegające biodegradacji, w tym opakowaniowe ulegające biodegradacji,

b) przedsiębiorca odbierając odpady ulegające biodegradacji, w tym opakowaniowe ulegające biodegradacji zastępuje odbierane worki nowymi na zasadzie "worek za worek" lecz nie więcej niż w § 2 ust. 1 pkt 5a,

c) w przypadku zapotrzebowania na większą ilość worków - na odpady ulegające biodegradacji w tym opakowaniowych ulegających biodegradacji - niż określone w § 2 ust. 1 pkt 5a właściciel nieruchomości wyposaża się w dodatkowe worki we własnym zakresie.

6) w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych:

a) dla odpadów komunalnych zmieszanych urządzenia o objętości nie mniejszej niż krotność 60 l na lokal mieszkalny,

b) dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów (papier, tworzywa sztuczne - w tym opakowania wielomateriałowe, metal, szkło) pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego o standardowych wymiarach i pojemności od 120 l ustawionych w "gniazda". Pojemność i ilość pojemników ustalana jest indywidualnie w zależności od ilości mieszkańców. Przy czym jedno "gniazdo" może zapewniać obsługę maksymalnie 500 mieszkańców. Miejsca ustawienia pojemników do selektywnej zbiórki odpadów wyznacza właściciel nieruchomości,

c) dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów ulegających biodegradacji, w tym opakowaniowych ulegających biodegradacji pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego o standardowych wymiarach i pojemności od 120 l do 1100 l, lecz nie więcej niż 1 pojemnik na nieruchomość.

2. Odpady selektywnie zbierane w transparentnych (przeźroczyste lub półprzeźroczyste) workach ponad limit określony w § 2 ust. 1 pkt 1b, 2b, 3b, 4b, 5a właściciele nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać przedsiębiorcy odbierającemu te odpady w dniu ich odbioru, ustalonym w harmonogramie.

3. Wyposaża się nieruchomości zamieszkałe w worki dla odpadów komunalnych selektywnie zbieranych w ilości określone w § 2 ust. 1 pkt 1b, 2b, 3b, 4b, 5a w przypadku m.in. nowej nieruchomości, nieruchomości dla której została złożona pierwsza deklaracja, przy zmianie operatora odbierającego odpady.

4. Przedsiębiorca odbierając odpady selektywnie zbierane (papier, tworzywa sztuczne - w tym opakowania wielomateriałowe, metal, szkło) zastępuje odbierane worki nowymi na zasadzie "worek za worek".

5. W ramach usług, o których mowa w § 1 mieści się wyposażenie nieruchomości w pojemniki lub worki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

6. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zobowiązany jest dokonywać mycia i dezynfekcji pojemnika co najmniej raz w roku w okresie od kwietnia do października.

7. Wymiana pojemnika, wynikająca ze zmiany liczby osób zamieszkujących nieruchomość, następuje na pisemne zgłoszenie właściciela w zakresie określonym w § 2.

8. W uzasadnionych przypadkach liczba i rodzaj pojemników, o których mowa w § 2, może zostać zmieniona poza zakres ustalony w § 2 ust. 1.

9. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne, odbierze wyłącznie te odpady, które będą umieszczone w odpowiednich pojemnikach i workach za wyjątkiem odpadów wielkogabarytowych.

10. Odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) odbierane są tylko z przeznaczonych na nie pojemników z zastrzeżeniem § 2 ust. 11.

11. W przypadku okazjonalnego (jednorazowego) zwiększenia ilości wytworzonych odpadów komunalnych zmieszanych (niesegregowanych), a nie mieszczących się w pojemniku na odpady, dopuszcza się ich wystawienie w dniu odbioru w workach. Worki takie nie mogą mieć pojemności większej niż 60 litrów, muszą posiadać odpowiednią wytrzymałość umożliwiającą ich przemieszczanie bez rozerwania. Worki na odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) nie są dostarczane przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne, ani wymieniane na nowe na zasadzie "worek za worek".

12. W dniu odbioru odpadów danego rodzaju, zgodnie z harmonogramem, przedsiębiorca odbiera odpady w workach zgromadzone wokół pojemnika oraz sprząta zanieczyszczenia powstałe w związku z odbiorem odpadów. Jeżeli nagromadzenie odpadów wynika z nieterminowego odbioru przez przedsiębiorcę ma on obowiązek odebrać również odpady zgromadzone wokół pojemnika.

§ 3. Odpady komunalne zmieszane odbierane są od właścicieli nieruchomości zamieszkałych:

1) nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu - dla budynków wielorodzinnych,

2) dopuszcza się odbiór nie rzadziej niż raz w tygodniu - dla budynków wielorodzinnych na których zamieszkuje do 25 mieszkańców - w takim przypadku przedsiębiorca dostosowuje ilość pojemników zapewniającą ich nieprzepełnienie pomiędzy odbiorami,

3) nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie dla budynków jednorodzinnych.

§ 4. Odpady zbierane w sposób selektywny: papier, tworzywa sztuczne - w tym opakowanie wielomateriałowe, szkło, metal odbierane będą:

1) z nieruchomości zamieszkałych (budynki jednorodzinne) - nie rzadziej niż raz w miesiącu,

2) z nieruchomości zamieszkałych (budynki wielorodzinne) - po wypełnieniu poszczególnych pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych lecz nie rzadziej niż raz w tygodniu.

§ 5. Odpady ulegające biodegradacji, w tym opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz zielone odbierane będą:

1) z nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych:

- raz w miesiącu - w styczniu, lutym, grudniu,

- cztery razy w miesiącu - w październiku, listopadzie,

- dwa razy w miesiącu - pozostałe miesiące,

2) z nieruchomości zamieszkałych wielorodzinnych:

- raz w tygodniu dla odpadów biodegradowalnych, zgodnie z harmonogramem,

3) W przypadku odpadów zielonych, powstających w wyniku pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej w związku ze świadczeniem usług przez przedsiębiorcę/podmiot gospodarczy lub inny podmiot działający na zlecenie/umowę, zagospodarowanie odpadów należy do obowiązków tego podmiotu/przedsiębiorcy.

§ 6. Odbiór naturalnych choinek świątecznych następować będzie:

1) z nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych:

- przy pierwszym terminie odbioru odpadów ulegających biodegradacji przypadającym w miesiącu lutym zgodnie z harmonogramem

2) z nieruchomości zamieszkałych wielorodzinnych:

- przy pierwszym terminie odbioru odpadów wielkogabarytowych przypadającym w miesiącu lutym zgodnie z harmonogramem, z miejsc wyznaczonych przez właściciela nieruchomości w uzgodnieniu z przedsiębiorcą odbierającym odpady.

§ 7. Odpady wielkogabarytowe odbierane będą:

1) z nieruchomości zamieszkałych jednorodzinnych - odbiór raz na kwartał w systemie wystawek. Odpady wielkogabarytowe należy wystawić przed posesję do godziny 6:00 w dniu wywozu odpadów, który określi harmonogram.

2) z nieruchomości zamieszkałych wielorodzinnych - odbiór dwa razy w miesiącu z określonych punktów, w których mogą stać kontenery na te odpady lub z wyznaczonych placyków gospodarczych. Odbiór następować będzie zgodnie z ustalonym harmonogramem.

3) z miejsc zwyczajowo przyjętych, gdzie gromadzone są te odpady - z częstotliwością jak dla nieruchomości zamieszkałych wielorodzinnych.

§ 8. 1. Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne z remontów prowadzonych samodzielnie przez mieszkańców, odbierane będą na indywidualne zgłoszenie.

2. Indywidualne zgłoszenie składane będzie przez:

a) właściciela nieruchomości - w przypadku nieruchomości zamieszkałej jednorodzinnej,

b) posiadacza/użytkownika lokalu mieszkalnego - w przypadku lokalu mieszkalnego w zabudowie zamieszkałej wielorodzinnej.

3. Zgłoszenie składane będzie do przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne świadczącego usługę odbioru odpadów dla miasta.

4. Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne z danego lokalu mieszkalnego bądź budynku jednorodzinnego odbierane będą nieodpłatnie jeden raz w roku kalendarzowym, w ilości nie większej niż 2m3.

5. Zgłoszenie winno zawierać informację na temat adresu lokalu mieszkalnego bądź budynku jednorodzinnego, w którym wykonuje się remont, miejsce podstawienia worka na odpady budowlane i rozbiórkowe, imię i nazwisko wytwórcy odpadów.

6. Worek (typu big-bag) do zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z gospodarstw domowych udostępniany jest przez przedsiębiorcę w jego biurze obsługi klienta. W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami odbierane są tylko worki wydane przez przedsiębiorcę świadczącego usługę odbioru odpadów dla miasta.

7. Worki muszą być wypełnione i przygotowane do odbioru maksymalnie w ciągu 14 dni kalendarzowych od ich pobrania od przedsiębiorcy.

8. Przedsiębiorca odbierze zgromadzony w workach odpad z miejsca ustalonego z pobierającym worki

9. Worki zostaną odebrane maksymalnie w ciągu 5 dni roboczych od zgłoszenia ich zapełnienia.

10. W worku na odpady budowlane i rozbiórkowe nie należy umieszczać materiałów niebezpiecznych np. azbest, papa.

11. Odpady budowlane i rozbiórkowe (odpady remontowo - budowlane), z samodzielnie prowadzonych remontów w gospodarstwach domowych nie zawierające materiałów izolacyjnych, azbestu, papy oraz innych materiałów niebezpiecznych mieszkaniec może również oddać bezpłatnie do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów na terenie Miasta.

12. W przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpadów remontowo - budowlanych) powstałych w związku ze świadczeniem usług przez przedsiębiorcę/podmiot gospodarczy lub inny podmiot działający na zlecenie/umowę w gospodarstwach domowych, zagospodarowanie odpadów należy do obowiązków tego podmiotu/przedsiębiorcy.

§ 9. Sposób świadczenia usług przez Gminne Punkty Zbierania Odpadów odbywa się według następujących zasad:

1. Do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów mieszkaniec może przekazywać bezpłatnie odpady komunalne wytwarzane w gospodarstwach domowych zebrane w sposób selektywny, w tym:

1) odpady ulegające biodegradacji, w tym opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz zielone i ogrodowe,

2) papier i tektura, opakowania wielomateriałowe,

3) tworzywa sztuczne,

4) metale,

5) szkło,

6) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

7) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

8) zużyte baterie i akumulatory,

9) zużyte opony,

10) przeterminowane leki i chemikalia,

11) odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne - z remontów prowadzonych samodzielnie,

12) inne odpady niebezpieczne wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych.

2. Odpady przyjmowane do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów muszą być posegregowane.

3. W Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów przyjmowane są ilości odpadów wskazujące na ich pochodzenie z gospodarstwa domowego.

4. Jednorazowo (w ciągu jednego dnia) w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów z danej nieruchomości mieszkaniec może dostarczyć maksymalnie 500 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych (gruz) stanowiących odpady komunalne.

5. Jednorazowo (w ciągu jednego dnia) w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów z danej nieruchomości mieszkaniec może dostarczyć maksymalnie 1 m3 odpadów ulegających biodegradacji, w tym opakowaniowych ulegających biodegradacji oraz zielonych i ogrodowych.

6. Transport odpadów do Gminnych Punktów Zbierania Odpadów mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt. Jeżeli transport wykonywany jest na zlecenie mieszkańca - transportujący musi posiadać oświadczenie mieszkańca określające, że odpady pochodzą z nieruchomości zamieszkałej z remontu prowadzonego samodzielnie wraz z podaniem danych punktu adresowego.

7. Gminny Punkt Zbierania Odpadów może odmówić nieodpłatnego przyjęcia odpadów, jeżeli ich skład i ilość wskazują na to, że nie zostały wytworzone w gospodarstwie domowym.

8. Gminne Punkty Zbierania Odpadów nie przyjmują nieodpłatnie odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów zielonych (trawa, liście), mebli i odpadów wielkogabarytowych wytworzonych w związku ze świadczeniem usług remontowo-budowlanych, pielęgnacji terenów zieleni, sprzątania przez przedsiębiorców/podmioty gospodarcze.

9. Informacja o lokalizacji oraz dniach i godzinach otwarcia Gminnych Punktów Zbierania Odpadów podana jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej Miasta.

§ 10. 1. Określa się następujący tryb i sposób zgłaszania przez właścicieli nieruchomości przypadków niewłaściwego świadczenia usług przez przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub przez prowadzącego Gminny Punkt Zbierania Odpadów:

1) Właściciel nieruchomości w przypadku niewłaściwego świadczenia usługi zgłasza ten fakt w terminie 5 dni roboczych licząc od dnia w którym wystąpiła nieprawidłowość, jednak nie wcześniej niż w dzień po dacie odbioru wynikającego z harmonogramu odbioru odpadów komunalnych dla danej frakcji odpadów.

2) Właściciel nieruchomości w przypadku odmowy przyjęcia odpadów do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów zgłasza ten fakt w terminie nie później niż 5 dni roboczych po odmowie przyjęcia odpadów komunalnych.

3) Wniesienie zgłoszenia po upływie terminu określonego w pkt. 1 i 2 może nie być uwzględnione.

4) Zgłoszenie należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice w formie pisemnej lub za pomocą poczty elektronicznej na adres ks@katowice.eu.

5) W zgłoszeniu należy zawrzeć następujące informacje:

- adres nieruchomości, której dotyczy zgłoszenie

- forma władania nieruchomością

- zakres niewłaściwego świadczenia usługi

- imię i nazwisko/nazwa podmiotu dokonującego zgłoszenia

- dane kontaktowe: telefon (nieobowiązkowe)

6) Jeżeli w reklamacji nie wskazano adresu wnoszącego i rozpatrujący reklamację nie ma możliwości ustalenia adresu zgłaszającego reklamację na podstawie posiadanych danych, reklamację pozostawia się bez rozpoznania.

§ 11. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Katowice.

§ 12. Traci moc uchwała nr XLVI/1087/14 Rady Miasta Katowice z dnia 26 lutego 2014r. w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2014r. poz. 1399).

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, za wyjątkiem § 8 ust. 1 - 10 który wchodzi w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia uchwały.

Przewodnicząca Rady Miasta Katowice


Krystyna Siejna

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00