Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2015 poz. 4828

Uchwała nr XI/89/15 Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim

z dnia 18 września 2015r.

w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu

Rada Miejska w Miasteczku Śląskim
u c h w a l a:

§ 1.

Przyjąć "Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2.

Traci moc Uchwała Nr XXV/211/2012 Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie.

§ 3.

Traci moc Uchwala Nr XXXIII/289/13 Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim z dnia 16 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie.

§ 4.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady


Józef Jendruś


Załącznik do Uchwały Nr XI/89/15
Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim
z dnia 18 września 2015 r.

REGULAMIN UTRZYAMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY MIASTECZKO ŚLĄSKIE

Postanowienia ogólne

§ 1.

W celu utrzymania czystości i porządku na nieruchomościach położonych w obszarze Gminy Miasteczko Śląskie, jak również dla zapewnienia ochrony jej terenów i środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem odpadami komunalnymi wprowadza się do stosowania niniejszy Regulamin.

§ 2.

Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania czystości, porządku oraz należytego stanu

sanitarno - higienicznego na terenie nieruchomości.

2. Właściciele nieruchomości mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych poprzez:

1) zbierania w przeznaczonych do tego celu pojemnikach i workach następujących frakcji odpadów komunalnych:

a) papier,

b) metal,

c) tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,

d) szkło,

e) odpady ulegające biodegradacji, jeżeli nie są kompostowane, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji;

2) zagospodarowanie odpadów zielonych i odpadów ulegających biodegradacji w miarę możliwości w kompostownikach poprzez ich kompostowanie;

3) zbieranie na terenie nieruchomości następujących odpadów komunalnych:

a) przeterminowane leki i chemikalia,

b) zużyte baterie i akumulatory,

c) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

d) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

e) odpady budowlane i rozbiórkowe,

f) zużyte opony;

4) gromadzenie odpadów niebezpiecznych tj. przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii, zużytych akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i przygotowanie ich do dostarczenia w terminie określonym w harmonogramie odbioru odpadów komunalnych do punktu mobilnego zorganizowanego przez Gminę Miasteczko Śląskie bądź do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;

5) gromadzenie odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon odrębnie od pozostałych odpadów komunalnych w wydzielonym miejscu na terenie nieruchomości i przygotowanie ich do dostarczenia w terminie określonym w harmonogramie odbioru odpadów komunalnych do punktu mobilnego zorganizowanego przez Gminę Miasteczko Śląskie bądź do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

§ 3.

Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tereny służące do użytku publicznego, są zobowiązani do ustawienia na tych terenach pojemników na odpady.

§ 4.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego, poprzez odgarnięcie i spryzmowanie zgarniętego śniegu i lodu w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.

§ 5.

1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dozwolone jest pod warunkiem nieuciążliwości dla środowiska i odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego. Zabranie się takie ścieki odprowadzać bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.

2. Dopuszcza się naprawy i regulacji związanych z bieżącą eksploatacją pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi jeśli nie powodują uciążliwości dla środowiska, a powstałe odpady są gromadzone selektywnie w odpowiednich pojemnikach.

Rodzaje i minimalne pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 6.

1. Za wyposażenie nieruchomości niezamieszkałych w pojemniki służące do gromadzenia odpadów komunalnych (kontenery, pojemniki, worki) oraz utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym odpowiedzialny jest właściciel nieruchomości.

2. Gmina zapewnia wyposażenie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w pojemniki służące do gromadzenia odpadów komunalnych o pojemności uwzględniającej częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych z nieruchomości oraz utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

3. Odpady komunalne należy gromadzić w pojemnikach, workach lub kontenerach o minimalnej pojemności:

a) dla nieruchomości jednorodzinnych:

· pojemniki o pojemności 120 litrów dla nieruchomości, którą zamieszkują do 4 osób włącznie,

· pojemniki o pojemności 240 litrów dla nieruchomości, którą zamieszkują od 5 do 10 osób,

· pojemniki o pojemności 1100 litrów od 11 osób wzwyż;

b) dla szkół wszelkiego typu i przedszkoli - 3 litry na każdego ucznia, dziecko i pracownika, nie mniej niż 240 litrów;

c) dla lokali handlowych - 50 litrów na każde 10 m2 powierzchni całkowitej, jednak nie mniej niż jeden pojemnik 120 litów na lokal;

d) dla lokali gastronomicznych - 20 litrów na jedno miejsce konsumpcyjne, nie mniej niż 240 litrów;

e) dla ulicznych punktów szybkiej obsługi - 120 litrów na jeden punkt;

f) dla zakładów rzemieślniczych, usługowych i produkcyjnych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych - pojemnik 120 litrów na każdych 10 pracowników;

g) dla ogrodów działkowych 20 litrów na każdą działkę w okresie od 1 marca do 31 października każdego roku, i według potrzeb poza tym okresem;

h) dla szpitali, internatów, sanatoriów, hoteli, pensjonatów, domów opieki, itp. - 10 litrów na jedno łóżko, lecz nie mniej niż 240 litrów;

i) dla cmentarzy - w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada każdego roku - 3 litry na jedno miejsce pochówku, a poza tym okresem - 1 litr na jedno miejsce pochówku, nie mniej niż 1100 litrów;

j) w miejscach publicznych tj. chodniki, place, parki, zieleńce, przystanki autobusowe odpady komunalne należy gromadzić w koszach ulicznych o minimalnej pojemności 35 litrów.

4. W przypadkach określonych w ust. 3 pkt d i e, jeżeli prowadzona jest działalność gastronomiczna, należy dodatkowo na zewnątrz poza lokalem ustawić dostateczną liczbę koszy na odpady.

5. W drodze selektywnej zbiórki wydzieleniu z wytworzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych podlegają następujące frakcje:

a) ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji,

b) szkło,

c) tworzywa sztuczne,

d) metale,

e) papier,

f) opakowania wielomateriałowe,

g) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

h) odpady niebezpieczne zawarte w odpadach komunalnych,

i) przeterminowane leki i chemikalia,

j) zużyte baterie i akumulatory,

k) meble i inne odpady wielkogabarytowe,

l) odpady budowlane i rozbiórkowe,

m) zużyte opony.

6. Do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych na nieruchomościach wielolokalowych i wielorodzinnych należy stosować pojemniki o ujednoliconych kolorach i pojemności nie mniejszej niż 1100 litrów:

a) niebieski na papier,

b) żółty na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe,

c) zielony na szkło.

Pojemniki powinny posiadać oznaczenie określające rodzaj gromadzonego odpadu.

7. Do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych na nieruchomościach jednorodzinnych należy stosować przeźroczyste worki polietylenowe o pojemności 120 litrów wraz z napisami określającymi sposób ich przeznaczenia:

a) worek niebieski z napisem "Papier",

b) worek żółty z napisem "Tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe",

c) worek zielony z napisem "Szkło".

8. Przeterminowane leki należy wydzielać ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać je do specjalistycznych pojemników znajdujących się w aptekach na terenie Gminy Miasteczko Śląskie.

9. Zużyte baterie należy wydzielać ze strumienia odpadów komunalnych i przekazywać je do specjalistycznych pojemników, które znajdują się w budynku Urzędu Miejskiego w Miasteczku Śląskim oraz w przedszkolach, szkołach i gimnazjum na terenie Gminy.

10. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z terenu nieruchomości odbierany będzie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy, bądź przez punkt mobilny zorganizowany przez Gminę.

11. Odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z samodzielnych remontów należy oddawać do specjalistycznego pojemnika uniemożliwiającego pylenie znajdującego się w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

12. Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych powinny być ustawione w miejscach łatwo dostępnych dla pracowników podmiotu uprawnionego do ich odbioru w sposób nie powodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości, jak i osób trzecich.

Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego.

§ 7.

1. Odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) oraz odpady pozostałe po wydzieleniu w drodze selektywnej zbiórki należy usuwać z terenu nieruchomości w przypadku:

a) nieruchomości jednorodzinnych :

· odpady zmieszane - nie rzadziej niż co 2 tygodnie,

· worki niebieskie (papier) - 1 raz na cztery tygodnie,

· worki żółte (tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe) - 1 raz na cztery tygodnie,

· worki zielone (szkło) - 1 raz na cztery tygodnie;

b) nieruchomości wielolokalowe :

· odpady zmieszane - nie żadziej niż 3 razy w tygodniu,

· pojemnik niebieski (papier) - nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu,

· pojemnik żółty (tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe) - nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu,

· pojemnik zielony (szkło) - nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu;

c) nieruchomości wielorodzinne :

· odpady zmieszane - nie rzadziej niż co 2 tygodnie,

· pojemnik niebieski (papier) - nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie,

· pojemnik żółty (tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe) - nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie

· pojemnik zielony (szkło) - nie rzadziej niż 1 raz na dwa tygodnie;

d) nieruchomości niezamieszkałe (hotele i budynki zakwaterowania turystycznego, budynki biurowe, budynki handlowo - usługowe, budynki transportu i łączności, budynki przemysłowe i magazynowe, ogólnodostępne obiekty kulturalne, budynki o charakterze edukacyjnym, budynki zakładów opieki medycznej oraz budynki kultury fizycznej, pozostałe budynki niemieszkalne, domki letniskowe na terenie ogródków działkowych) - nie rzadziej niż 1 raz na 2 tygodnie.

2. Pojemniki do składania odpadów niebezpiecznych typu przeterminowane leki i baterie wydzielone z powstających odpadów komunalnych są opróżniane zaraz po ich zapełnieniu, ale nie rzadziej niż 1 raz na trzy miesiące.

3. Odpady wielkogabarytowe będą wywożone minimum raz w roku zgodnie z ustalonym przez Gminę harmonogramem na zasadzie "Akcji wielkogabarytowej", jak również jest możliwość oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

4. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z terenu nieruchomości odbierany będzie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych na terenie Gminy, bądź minimum raz w roku przez punkt mobilny zorganizowany przez Gminę.

5. Organizatorzy imprez plenerowych, masowych, festynów, pikników itp. mają obowiązek usuwania odpadów niezwłocznie po zakończeniu imprezy.

6. Kosze uliczne należy opróżniać z częstotliwością uzależnioną od miejsca usytuowania kosza, lecz nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu.

7. Nieczystości ciekłe ze zbiorników bezodpływowych winny być wywożone przez podmiot uprawniony z częstotliwością gwarantującą zabezpieczenie go przed przepełnieniem, wylewaniem się nieczystości, zanieczyszczeniem i skażeniem powierzchni ziemi i wód podziemnych. Częstotliwość wywozu winna wynikać z ilości zużytej wody na nieruchomości, każdorazowo po napełnieniu zbiornika nie dopuszczając do ich przepełnienia.

8. Osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni.

Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

§ 8.

1. Prowadzenie przez Gminę akcji proekologicznych mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza w zakresie prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

2. Promowanie kompostowania i fermentacji zbieranych selektywnie odpadów ulegających biodegradacji. Powstające w gospodarstwach domowych odpady ulegające biodegradacji powinny być w pierwszej kolejności wykorzystywane przez mieszkańców we własnym zakresie np. poprzez kompostowanie w przydomowych kompostownikach w zabudowie jednorodzinnej.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przez zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 9.

1. Utrzymanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, w szczególności psy, są zobowiązane zapewnić uniemożliwienie samowolnego opuszczania pomieszczenia lub nieruchomości, na której zwierzę przebywa.

3. Wyprowadzenie psa w miejsce publiczne jest możliwe po spełnieniu warunku prowadzenia go na smyczy i w kagańcu.

4. Zabrania się wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów zabaw, gier i piaskownic dla dzieci.

5. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolonej jest przy łącznym spełnieniu następujących warunków:

a) zwolnienie psa w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi,

b) posiadaniu przez psa założonego kagańca,

c) dysponowaniu możliwością sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

6. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone również na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich.

7. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zniszczeń i zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do użytku wspólnego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów przewodników.

Wymagania dotyczące utrzymania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolnej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach

§ 10.

1. Utrzymanie zwierząt gospodarskich winno odbywać się w sposób nie powodujący zanieczyszczenia terenu przyległego, zanieczyszczenia powietrza wyziewami, jak również w sposób nie stwarzający uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości.

2. Wprowadza się zakaz utrzymywania zwierząt gospodarskich na nieruchomościach o zabudowie wielolokalowej i obiektach im przynależnych oraz na terenach osiedli mieszkaniowych.

3. Właściciele zwierząt gospodarskich zobowiązani są:

a) niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń i odchodów zwierząt z dróg publicznych oraz innych miejsc użyteczności publicznej,

b) natychmiastowego zgłaszania potrzeby usunięcia zwłok zwierzęcych do zakładów utylizacji,

c) dbania o to, aby zwierzęta gospodarskie nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa i uciążliwości dla otoczenia, przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno - epidemiologicznych.

Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzenia

§ 11.

1. Obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary:

a) zabudowane obiektami i magazynami wykorzystywanymi odpowiednio do przetwórstwa spożywczego, bądź przechowywania produktów rolno - spożywczych,

b) obszary wielorodzinnej i wielolokalowej zabudowy mieszkalnej.

Przewodniczący Rady


Józef Jendruś


Uzasadnienie

Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013r. poz. 1399 z późn. zm.) nakłada na gminę zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 obowiązek uchwalenia przez Radę Gminy Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwanego dalej "Regulaminem". Dotychczasowy Regulamin został uchwalony w dniu 28 grudnia 2012r. Uchwałą Nr XXV/211/12 Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie oraz ujednolicony Uchwalą Nr XXXIII/289/13 z dnia 16 października 2013 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasteczko Śląskie.

W związku z powyższy ze względu na znaczną zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która została opublikowana w dniu 17 stycznia 2015r., zachodzi konieczność dostosowania regulaminu do nowo obowiązujących zapisów cytowanej ustawy.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00