Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2015 poz. 4788

Uchwała nr XVI/260/15 Rady Miasta Katowice

z dnia 16 września 2015r.

w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r., poz. 594 z późn. zm.), art. 4 ust. 1 pkt 3a, art. 92 ust. 2, ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013r. poz. 595 z z późn. zm oraz art. 194 ust. 2 w zw. z art.193 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015r. poz 332 z późn. zm.), po przeprowadzeniu konsultacji w trybie art. 5 ust. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego o wolontariacie.

Rada Miasta Katowice
uchwala:

§ 1. Ilekroć w niniejszej uchwale mowa jest o:

1) placówce - rozumie się przez to placówkę opiekuńczo - wychowawczą typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego, regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjny ośrodek preadopcyjny, placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego,

2) rodzinie zastępczej - rozumie się przez to rodzinę spokrewnioną, niezawodową lub zawodową,

3) opłacie - rozumie się przez to opłatę, o której mowa w art. 193 ust. 1 ustawy z dnia 19 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 332 z późn. zm.),

4) dochodzie - rozumie się przez to dochód ustalony na podstawie art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.),

5) kryterium - rozumie się 150% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.),

§ 2. 1. Odstąpić w całości od ustalenia opłaty od rodziców za pobyt dziecka w placówce lub rodzinie zastępczej po analizie i ocenie sytuacji rodziców, jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza kryterium, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Odstąpić w całości od ustalenia opłaty od rodziców dziecka przyjętego do placówki w trybie interwencyjnym, jeżeli jednorazowy pobyt w tej placówce nie przekroczył 30 dni.

3. Odstąpienie w całości od ustalenia opłaty od rodziców dziecka przebywającego w placówce nie dotyczy przypadków, gdy rodzice dysponują dochodem dziecka.

§ 3. 1. Odstąpić w części od ustalenia opłaty od rodziców za pobyt dziecka w placówce lub rodzinie zastępczej po analizie i ocenie sytuacji rodziców, jeżeli dochód w rodzinie przekracza kryterium lecz przemawia za tym sytuacja rodzinna i majątkowa oraz występuje dodatkowo jedna z poniższych okoliczności:

a) ponoszenie udokumentowanej odpłatności za pobyt innych dzieci w rodzinie zastępczej, placówce, domu pomocy społecznej lub innej placówce.

b) niepełnosprawność lub długotrwała choroba, powodująca udokumentowany wzrost kosztów utrzymania,

c) ciąża lub samotne wychowywanie dziecka,

d) zdarzenie losowe, gdy jego skutki bezpośrednio dotknęły członka rodziny,

e) inne, szczególnie uzasadnione okoliczności dot. sytuacji rodzinnej.

2. W przypadku, gdy rodzice dziecka przebywającego w placówce dysponują jego dochodem odstąpić w części od ustalenia opłaty po analizie i ocenie sytuacji rodzica z zastrzeżeniem, że opłata nie może być niższa niż dochód dziecka.

§ 4. 1. W przypadku powstania zaległości z tytułu nieuiszczania przez rodzica/rodziców, opłaty ustalonej decyzją administracyjną w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem rodzica/rodziców lub interesem społecznym na wniosek rodzica/rodziców oraz po analizie i ocenie sytuacji rodzica/rodziców można rozłożyć na raty lub odroczyć termin płatności należności łącznie z odsetkami, gdy dochód w rodzinie przekracza kryterium, uwzględniając sytuację rodzinną i majątkową oraz występuje dodatkowo jedna z poniższych okoliczności:

a) ponoszenie udokumentowanej odpłatności za pobyt innych dzieci w rodzinie zastępczej, placówce, domu pomocy społecznej lub innej placówce.

b) niepełnosprawność lub długotrwała choroby, powodująca udokumentowany wzrost kosztów utrzymania,

c) ciąża lub samotne wychowywanie dziecka,

d) zdarzenie losowe, gdy jego skutki bezpośrednio dotknęły członka rodziny,

e) inne szczególnie uzasadnione okoliczności dot. sytuacji rodzinnej.

2. Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub którą rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od wydania decyzji do upływu terminu spłaty.

3. Jeżeli rodzic/rodzice nie spłaci/cą w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi ustawowymi odsetkami za zwłokę obliczonymi od pierwotnych terminów płatności. Przez spełnienie terminu spłaty uważa się datę faktycznego wpływu należności na konto wierzyciela.

§ 5. 1. W przypadku powstania zaległości z tytułu nieuiszczania przez rodzica/rodziców opłaty ustalonej decyzją administracyjną w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem rodzica/rodziców lub interesem społecznym oraz po analizie i ocenie sytuacji rodzica/rodziców można umorzyć w całości lub części należność, łącznie z odsetkami:

a) jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza kryterium,

b) jeżeli ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom rodzica/rodziców, a w szczególności jego/ich egzystencji,

c) jeżeli postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne lub zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności,

d) jeżeli osoba, która był zobowiązana do opłaty zmarła.
2. Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jedna osoba, nie zwalnia z długu pozostałych osób.

§ 6. Wykonanie Uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Katowice.

§ 7. Traci moc uchwała nr XX/446/12 Rady Miasta Katowice z dnia 28 marca 2012 roku w określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami,o droczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka lubosoby pełnoletniej, która osiągnęła pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, w placówce opiekuńczo - wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, w spokrewnionej rodzinie zastępczej, niezawodowej rodziniezastępczej, zawodowej rodzinie zastępczej oraz rodzinnym domu dziecka.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodnicząca Rady Miasta Katowice


Krystyna Siejna

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00