Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2015 poz. 4537

Uchwała nr PR.0007.144.2015 Rady Miasta Ruda Śląska

z dnia 27 sierpnia 2015r.

w sprawie przekształcenia jednostki budżetowej pod nazwą Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej w jednostkę budżetową Dzienny Dom "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej i nadania statutu w oparciu o uchwałę nr 34 Rady Ministrów z dnia 17 marca 2015r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Senior-WIGOR" na lata 2015-2020

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 2 pkt. 2, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 594 z późniejszymi zmianami), art. 17 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej ( Dz.U. z 2015r. poz. 163 z późniejszymi zmianami)

na wniosek Prezydenta Miasta
Rada Miasta Ruda Śląska
uchwala:

§ 1. Wskazać dzień 01 października 2015 r. jako datę rozpoczęcia działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej pod nazwą "Dzienny Dom "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej" z siedzibą w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20a.

§ 2. Dziennemu Domowi "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej nadaje się nowy Statut w brzmieniu jak w załączniku do uchwały.

§ 3. Traci moc uchwała nr 465/XXVI/2004 Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej z dnia 27.05.2004 r. w sprawie nadania Statutu Dziennemu Domowi Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej oraz uchwały zmieniające: uchwała nr 550/XXVIII/2008 Rady Miasta z dnia 26.06.2008 r. oraz uchwała nr 742/XXXIX/2009 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 26.02.2009 r.

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Ruda Śląska.

§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska


Kazimierz Myszur


Załącznik do Uchwały Nr PR.0007.144.2015
Rady Miasta Ruda Śląska
z dnia 27 sierpnia 2015 r.

S T A T U T
Dziennego Domu "Senior - WIGOR"
w Rudzie Śląskiej
I. Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Dzienny Dom "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej zwany dalej "Dziennym Domem" jest jednostką budżetową działającą jako jednostka organizacyjna pomocy społecznej Miasta Ruda Śląska.

2. Siedziba Dziennego Domu znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 20a.

§ 2. Dzienny Dom prowadzi swoją działalność na podstawie obowiązujących przepisów, a w szczególności:

1) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,

2) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,

3) ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

4) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ,

5) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych,

6) niniejszego statutu.

§ 3. Dzienny Dom nosi nazwę: Dzienny Dom "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej.

§ 4. Obszarem działania Dziennego Domu "Senior -WIGOR" jest teren Miasta Ruda Śląska.

§ 5. Dzienny Dom "Senior- WIGOR" używa pieczęci zgodnie z nazwą Dziennego Domu w pełnym brzmieniu:

Dzienny Dom "Senior - WIGOR" w Rudzie Śląskiej ul. Markowej 20a, 41-709 Ruda Śląska.

II. Cele i zadania

§ 6. 1. Celem działalności Dziennego Domu jest zapewnienie wsparcia Seniorom oraz kompensowanie skutków samotności, niesamodzielności i niepełnosprawności poprzez propagowanie modelu godnego życia w wieku senioralnym poprzez:

1) przeciwdziałanie izolacji i marginalizacji osób starszych,

2) ograniczanie skutków niepełnosprawności fizycznej,

3) opiekę i pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie,

4) aktywizowanie osób starszych do dalszego podejmowania wysiłku w codziennym życiu i koordynowanie tych przejawów aktywności w zależności od kondycji psychologiczno - fizycznej,

5) organizowanie programów działań poświęconych rozwojowi Seniorów poprzez popularyzację interesujących ich zagadnień,

6) stworzenie warunków sprzyjających samorealizacji, wykorzystania tkwiących w uczestnikach potencjałów wiedzy i umiejętności wpływających korzystnie na wzrost poczucia własnej wartości oraz utrzymywanie i rozwijanie sprawności psychofizycznej, oraz zapewnienie co najmniej 8 godzinnej oferty usług w dniach od poniedziałku do piątku,

7) podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom "Senior - WIGOR":

- socjalne, w tym 2 posiłki,

- edukacyjne,

- kulturalno - oświatowe,

- aktywności ruchowej lub kinezyterapii,

- sportowo- rekreacyjne,

- terapii zajęciowej.

8) placówka "Senior-WIGOR" we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami może rozszerzyć ofertę na usługi świadczone poza swoją siedzibą.

§ 7. W celu realizacji zadań wymienionych w § 6 Dzienny Dom może prowadzić działalność w formie klubów.

III. Zasady działania i organizacji

§ 8. Pracą Dziennego Domu kieruje Dyrektor, którego zatrudnia i zwalnia Prezydent Miasta.

§ 9. Dyrektor Dziennego Domu, w szczególności:

1) zarządza Dziennym Domem, kieruje jego działalnością oraz ustala jego organizację wewnętrzną i reprezentuje go na zewnątrz,

2) sprawuje nadzór nad majątkiem Dziennego Domu,

3) tworzy warunki do realizacji przez Dzienny Dom zadań statutowych poprzez właściwe gospodarowanie środkami określonymi w planie finansowym Dziennego Domu, ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,

4) organizuje w sposób właściwy pracę pracowników Dziennego Domu,

5) współpracuje z samorządem osób korzystających z pobytu w Dziennym Domu.

§ 10. Dyrektor działa zgodnie z przepisami prawa, podejmuje decyzja samodzielnie i ponosi za nie pełną odpowiedzialność.

§ 11. 1. Dyrektor Dziennego Domu wykonuje czynności pracodawcy, w rozumieniu przepisów prawa pracy wobec zatrudnionych w nim pracowników, w szczególności zatrudnia ich i zwalnia oraz jest ich przełożonym służbowym.

2. W sprawach pracowniczych i socjalnych Dyrektor Dziennego Domu współdziała ze związkami zawodowymi w zakresie przewidzianym w przepisach prawa pracy i ustawie o związkach zawodowych.

§ 12. 1. Dyrektor Dziennego Domu jednoosobowo podejmuje czynności prawne z zakresu zarządu powierzonej mu części mienia komunalnego na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Prezydenta Miasta.

2. Dla realizacji zadań statutowych Dyrektor Dziennego Domu jest upoważniony do podejmowania decyzji w formie zarządzeń, regulaminów i instrukcji.

§ 13. Podział na wewnętrzne komórki organizacyjne i ich szczegółowy rodzaj działania określa Dyrektor Dziennego Domu w Regulaminie Organizacyjnym, zatwierdzonym przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska.

§ 14. Łączenia, przekształcenia i likwidacji Dziennego Domu dokonuje Rada Miasta w drodze uchwały.

§ 15. 1. Osoby korzystające z Dziennego Domu mają prawo do samorządnego organizowania się, w celu reprezentowania swoich interesów i podtrzymania właściwych form współpracy z Dyrektorem oraz personelem dziennego Domu, zapewniającego realizację ich praw.

2. Samorząd tworzą wszystkie osoby korzystające ze świadczeń Dziennego Domu.

3. Organem samorządowym jest Rada Domu wybierana spośród osób korzystających z Dziennego Domu w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych, w głosowaniu tajnym.

4. Zasady wybierania Rady Domu i jej tryb działania określa Regulamin uchwalony przez ogół osób korzystających z Dziennego Domu.

5. Rada Domu może przedstawić Dyrektorowi Dziennego Domu wnioski i opinie w sprawach Dziennego Domu, a w szczególności dotyczących realizacji praw osób z niego korzystających.

§ 16. 1. Dzienny Dom funkcjonuje przez cały rok w dniach od poniedziałku do piątku.

2. Godziny funkcjonowania określa Dyrektor Dziennego Domu.

3. Godziny funkcjonowania Dziennego Domu mogą być zmienione w zależności od potrzeb podopiecznych.

§ 17. Kryteria odpłatności przez seniora ustala Rada Miasta. Dodatkowo Rada Miasta określa zasady uczestnictwa seniorów w zajęciach oferowanych przez Dzienny Dom.

§ 18. Ze świadczeń Dziennego Domu mogą korzystać osoby skierowane na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

IV. Pracownicy Dziennego Domu

§ 19. 1. W Dziennym Domu zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracyjnej i obsługi.

2. Kwalifikacje niezbędne do zajmowania stanowisk, zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników Dziennego Domu określają odrębne przepisy.

3. Podział czynności, uprawnień i odpowiedzialności pracowników określają indywidualne zakresy czynności ustalone przez Dyrektora Dziennego Domu.

V. Zasady gospodarki finansowej

§ 20. 1. Dzienny Dom prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych dla jednostek budżetowych w ustawie o finansach publicznych.

2. Dzienny Dom pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu miasta, a pobrane dochody odprowadza na rachunek dochodów budżetu miasta z zastrzeżeniem ust.3.

3. Dzienny Dom może tworzyć środki specjalne z dochodów na zasadach określonych w art. 114 ustawy o pomocy społecznej z przeznaczeniem na poprawę standardu usług w placówce.

§ 21. Podstawą gospodarki finansowej Dziennego Domu jest roczny plan finansowy dochodów i wydatków zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska, w oparciu o uchwalony budżet Miasta.

§ 22. Dzienny Dom prowadzi rachunkowość na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami.

VI. Postanowienia końcowe

§ 23. 1. Nadzór nad działalnością Dziennego Domu sprawuje Prezydent Miasta Ruda Śląska przy pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

2. Statut Dziennemu Domowi nadaje Rada Miasta.

3. Zmiany w statucie mogą być dokonywane w trybie przewidzianym dla jego nadania.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00