Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2015 poz. 3647

Uchwała nr IX/41/2015 Rady Miasta Imielin

z dnia 24 czerwca 2015r.

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Imielin

Na podstawie art.4 ust.1, ust.2 i ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz.U.2013.1399 z późn.zm), art.18 ust.2 pkt.15, art. 40 ust.1, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U.2013.594 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach,

Rada Miasta Imielin uchwala:

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Imielin

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Imielin.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymywania czystości i porządku na terenie nieruchomości.

§ 2.

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do selektywnego zbierania odpadów, zapewniającego wydzielenie ze strumienia odpadów komunalnych:

1)przeterminowanych leków i chemikaliów,

2)zużytych baterii i akumulatorów z wyłączeniem samochodowych,

3)zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

4)mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,

5)odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

6)zużytych opon,

7)odpadów ulegających biodegradacji i zielonych,

8)papieru i tektury,

8)szkła,

10)tworzyw sztucznych i metali,

11)tekstyliów,

12)opakowań,

13)popiołu.

2. Pozostałe wytworzone na terenie nieruchomości odpady stanowią niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, które właściciel nieruchomości zobowiązany jest gromadzić w odpowiednich pojemnikach.

3. Odpady określone w ust. 1 odbierane będą przez przedsiębiorcę w sposób gwarantujący niezmieszanie poszczególnych rodzajów odpadów zbieranych selektywnie, z częstotliwością określoną w rozdziale 4.

§ 3.

1. Właściciele nieruchomości położonych wzdłuż chodników usytuowanych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, stanowiących wydzieloną część drogi publicznej służącej do ruchu pieszego, mają obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń.

2. Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń polega na usunięciu ich w miejsca niepowodujące zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów, umożliwiające pozbycie się ich przez zarząd drogi.

3. Właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem przylegającym do drogi, zobowiązany jest do usuwania sopli oraz nawisów śnieżnych w celu likwidacji zagrożenia w ruchu pieszych i pojazdów.

§ 4.

1. Mycie pojazdów samochodowych oraz wszelkich innych pojazdów na własnej nieruchomości może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1)odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego,

2)dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości,

3)mycia wyłącznie nadwozia pojazdu.

2. Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się wyłącznie pod warunkiem:

1)niezanieczyszczenia środowiska i gromadzenia powstających odpadów w pojemnikach do tego przeznaczonych,

2)wykonywania drobnych napraw, co nie stwarza uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości w postaci hałasu czy zanieczyszczenia powietrza.

§ 5.

Organizator imprez masowych zobowiązany jest wyposażyć nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych i przenośne toalety, których pojemność oraz ilość powinna być dostosowana do ilości uczestników imprez.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

§ 6.

1. W celu realizacji obowiązku utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych w gminie Imielin stosować można:

1)pojemniki na odpady o pojemności od 60 l do 770l,

2)kontenery na odpady o pojemności od 1,1m3 do 10m3,

3)kosze uliczne na odpady o pojemności od 30 l do 50 l,

4)worki z tworzyw sztucznych na odpady o pojemności 120l.

2. Pojemniki i kontenery z blachy ocynkowanej lub z tworzywa sztucznego winny spełniać wymagania Polskich Norm.

§ 7.

1. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy: 1 lub więcej pojemników o łącznej pojemności zapewniającej zachowanie normatywu 60 litrów/osobę.

2. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania popiołu : 120 l dla każdego właściciela nieruchomości wykorzystującego paliwo stałe w celach grzewczych .

§ 8.

1. Ustala się dla właścicieli nieruchomości minimalną pojemność worków z folii LDPE przeznaczonych do zbierania na terenie nieruchomości papieru i tektury, tworzyw sztucznych + metalu, szkła - 120l.

2. Ustala się kolorystykę worków przeznaczonych do selektywnego zbierania odpadów komunalnych:

1)kolor żółty - tworzywa sztuczne + metal,

2)kolor niebieski - papier i makulatura,

3)kolor zielony - szkło.

§ 9.

1. Ustala się minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania w sposób nieselektywny odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, jeżeli z takiego pojemnika korzystają osoby ( w szczególności pracownicy oraz klienci korzystający z usług tych instytucji) w liczbie:

1)do 10 osób - 1 pojemnik o pojemności 120 l,

2)11 osób i więcej - 1 pojemnik o pojemności 240l.

2. Dla szkół ustala się gromadzenie odpadów w pojemnikach zapewniających minimalną pojemność 4l na ucznia i zatrudnionego pracownika.

3. Dla przedszkoli i żłobków ustala się gromadzenie odpadów w pojemnikach zapewniających minimalną pojemność 3l na dziecko i zatrudnionego pracownika.

4. Dla lokali handlowych ustala się pojemność minimalną 60 l na każde 20m2 lokalu, przy czym nie mniej niż 120 l na lokal.

5. Dla lokali gastronomicznych ustala się minimalną pojemność 5l na każde miejsce konsumpcyjne, przy czym nie mniej niż 240 l na lokal.

6. Dla lokali wymienionych w ust.4 i 5 wymagane jest dodatkowe ustawienie pojemnika na odpady przed wejściem do lokalu.

7. Dla zakładów rzemieślniczych, usługowych i produkcyjnych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych ustala się na każdych 10 pracowników pojemnik o pojemności minimum 120l.

8. Dla domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekeacyjno-wypoczynkowe wykorzystywane jedynie przez część roku ustala się minimalną pojemność pojemnika - 120l.

9. Dla pojemników usytuowanych w miejscach publicznych, przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych, ustala się minimalną pojemność - 30 l.

§ 10.

1. Pojemniki i kontenery na odpady powinny być utrzymywane w odpowiednim stanie sanitarnym oraz technicznym, uniemożliwiającym wydostawanie się odpadów oraz odcieków na zewnątrz.

2. Pojemniki i kontenery oraz worki winny być oznaczone w sposób umożliwiający identyfikację przedsiębiorcy odbierającego odpady.

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposoby pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 11.

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku, zgodnie z ustaloną częstotliwością.

2. Pozbywanie się odpadów komunalnych odbywa się poprzez ich umieszczanie w odpowiednich pojemnikach, kontenerach lub workach udostępnionych przez gminę, a następnie odebranie odpadów przez przedsiębiorcę.

3. Właściciele nieruchomości zobowiązani są udostępniać przedsiębiorcy pojemniki, kontenery lub worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych w dniu odbioru, zgodnie z harmonogramem. Pojemniki i worki nie mogą znajdować w odległości większej niż 10m od trasy przejazdu pojazdu odbierającego odpady.

§ 12.

1. Właściciele nieruchomości, z zastrzeżeniem ust.2, zobowiązani są do pozbywania się zmieszanych odpadów komunalnych z terenu nieruchomości co najmniej 1 raz na dwa tygodnie.

2. Właściciele nieruchomości prowadzący gastronomiczną działalność gospodarczą lub działalność użyteczności publicznej zobowiązani są do pozbywania się zmieszanych odpadów komunalnych z terenu nieruchomości co najmniej 1 raz w tygodniu.

3. Odpady komunalne z terenów przeznaczonych do użytku publicznego usuwane będą w miarę napełniania się pojemników, jednak nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu.

§ 13.

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odbieranych sprzed nieruchomości segregowanych odpadów komunalnych gromadzonych w workach co najmniej jeden raz w miesiącu.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się popiołu w okresie od października do maja co najmniej 1 raz w miesiącu, a w pozostałym okresie raz na dwa miesiące.

3. Meble i inne odpady wielkogabarytowe wystawiane będą w dniu odbioru w wydzielonym miejscu przed nieruchomością i odbierane zgodnie z harmonogramem ustalonym na dany rok, nie rzadziej niż dwa razy w roku.

4. Odpady biodegradowalne (odpady spożywcze i kuchenne, liście, skoszona trawa, przycięte krzewy), właściciele nieruchomości mogą poddawać procesowi kompostowania. W przypadku braku możliwości kompostowania, odpady te winny być dostarczane do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanego dalej PSZOK-iem ,który zlokalizowany jest przy ul. Nowozachęty w Imielinie.

5. W PSZOK odbierane będą odpady zbierane selektywnie, wymienione w §2 ust. 1 Regulaminu, za wyjątkiem odpadów wymienionych w §2 ust. 1 pkt. 13.

§ 14.

1. Właściciele nieruchomości, które wyposażone są w zbiorniki bezodpływowe, opróżniają je z częstotliwością dostosowaną do pojemności tych zbiorników i ilości zużytej wody, tak, aby nie dopuszczać do ich przepełniania.

2. Właściciele nieruchomości, które wyposażone są w przydomowe oczyszczalnie ścieków, zobowiązani są do pozbywania się osadów ściekowych z częstotliwością wynikającą z instrukcji obsługi urządzenia, jednak nie rzadziej niż 2 razy w roku.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami

§ 15.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych zobowiązane są rejestrować masę odbieranych poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości zbierających te odpady w sposób selektywny.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla osób oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 16.

1. Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla ludzi.

2. Osobom utrzymującym zwierzęta domowe, a w szczególności psy, zabrania się wypuszczania ich bez dozoru poza teren nieruchomości stanowiący własność właściciela zwierzęcia.

3. Wyprowadzanie psa w miejsca publiczne jest możliwe po spełnieniu następujących warunków:

1)Właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy, przy czym psy ras dużych i uznawanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny winny być wyprowadzane na smyczy i w kagańcu, wyłącznie przez osoby dorosłe.

2)Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy jest w kagańcu w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wtedy, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.

4. Zabronione jest:

1)pozostawianie psa bez dozoru, gdy nie jest on należycie uwiązany, nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym,

2)wpuszczania psów do piaskownic oraz na place zabaw dla dzieci,

3)wprowadzanie psów do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły ten zakaz ( z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych).

5. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

Rozdział 7.
Wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej.

§ 17.

Na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod warunkiem zapewnienia gromadzenia i usuwania powstających w związku z hodowlą odpadów i nieczystości ciekłych w sposób wykluczający zanieczyszczenie środowiska.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzenia.

§ 18.

1. Obowiązkowej deratyzacji podlega obszar całej gminy.

2. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji dwa razy w roku, w miesiącu kwietniu i październiku.

Rozdział 9.
Postanowienia końcowe

§ 19.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Imielin.

§ 20.

Traci moc Uchwała Rady Miasta Imielin Nr XXV/148/2012 z dnia 28 listopada 2012r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Imielin, uchwała Rady Miasta Imielin Nr XXX/192/2013 z dnia 24 kwietnia 2013r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/148/2012 z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Imielin oraz Uchwała Rady Miasta Imielin Nr XXXV/227/2013 z dnia 30 października 2013r. w sprawie zmiany uchwały Rady Miasta Imielin Nr XXV/148/2012 z dnia 28 listopada 2012 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Imielin.

§ 21.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

§ 22.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodnicząca Rady Miasta Imielin


Bernadeta Ficek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00