Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2015 poz. 543

Uchwała nr IV/41/15 Rady Miasta Knurów

z dnia 28 stycznia 2015r.

w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji udzielanych niepublicznym przedszkolom i innym formom wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Knurów przez osoby prawne i fizyczne niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz trybu i zakresu przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.), art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.), art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), na wniosek Prezydenta Miasta,

Rada Miasta Knurów
uchwala:

§ 1.

Postanowienia ogólne

1. Ilekroć w uchwale jest mowa bez bliższego określenia o:

1) placówkach - należy przez to rozumieć placówki wymienione w ust. 2, objęte dotowaniem z budżetu Gminy Knurów na zasadach określonych w niniejszej uchwale,

2) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty,

3) organie dotującym - należy przez to rozumieć Gminę Knurów,

4) organie prowadzącym - należy przez to rozumieć osoby prawne i fizyczne prowadzące placówki niepubliczne wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Gminę Knurów zgodnie z art. 82 ustawy,

5) kontroli - należy przez to rozumieć kontrole kompleksowe w zakresie prawidłowości pobierania i wykorzystania dotacji poprzedzone podaniem terminu kontroli oraz kontrole wycinkowe dokumentacji przebiegu nauczania przeprowadzane bez powiadomienia.

2. Dla niepublicznych przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy prowadzonych na terenie Gminy Knurów przez osoby prawne i fizyczne niezaliczone do sektora finansów publicznych ustala się:

1) tryb udzielania i rozliczania dotacji,

2) tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji.

§ 2.

Ustalanie wysokości dotacji

1. Wysokość dotacji w niepublicznych przedszkolach, na każdego ucznia, ustala się w wysokości 75% ustalonych w budżecie Gminy Knurów wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych pomniejszonych o opłaty wnoszone przez rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, korzystających ze świadczeń przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Knurów za opiekę, naukę oraz wychowanie ponad podstawę programową oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, w przeliczeniu na jednego ucznia z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Knurów.

2. Niepubliczne przedszkole może otrzymywać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, jeżeli przedszkole to spełni warunki określone w art. 90 ust. 1b ustawy w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 20 lit. b ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.).

3. Wysokość dotacji w niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego na każdego ucznia, objętego tą formą wychowania przedszkolnego ustala się w wysokości 40% wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych pomniejszonych o opłaty wnoszone przez rodziców lub opiekunów prawnych dzieci, korzystających ze świadczeń przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Knurów za opiekę, naukę oraz wychowanie ponad podstawę programową oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, w przeliczeniu na jednego ucznia z tym, że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości równej kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Knurów.

4. Niepubliczna inna forma wychowania przedszkolnego może otrzymywać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego w wysokości równej 50% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, jeżeli ta inna forma spełni warunki określone w art. 90 ust. 1c ustawy w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 20 lit. b ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.).

5. Dotacje, o których mowa w ust. 2 i ust. 4, przysługują placówkom niepublicznym wyłonionym w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, o którym mowa w art. 90 ust. 1d ustawy w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 20 lit. b ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827 ze zm. ) i będą udzielane od 1 września 2015 roku na każde dziecko objęte ofertą konkursową.

§ 3.

Tryb udzielania dotacji

1. Dotacji udziela się placówkom, które uzyskały wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez Gminę Knurów i złożyły wniosek o udzielenie dotacji do 30 września roku poprzedzającego rok, na który dotacja ma być udzielona.

2. Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać:

1) nazwę, adres i typ placówki,

2) numer statystyczny REGON nadany placówce objętej wnioskiem,

3) NIP placówki,

4) nazwę i adres organu prowadzącego,

5) numer i datę zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych,

6) określenie planowanej liczby uczniów, w tym uczniów niepełnosprawnych, z podziałem na rodzaje niepełnosprawności,

7) planowaną na następny rok budżetowy liczbę wychowanków niebędących mieszkańcami Gminy Knurów, mających uczęszczać do niepublicznego przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego,

8) numer konta bankowego niepublicznego przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, na który ma być przekazana dotacja.

3. Dotacja przysługuje na każdego ucznia placówki uprawnionego do otrzymania dotacji.

4. Dotacja przysługuje na każdego ucznia zapisanego i zaewidencjonowanego w dokumentacji placówki za dany miesiąc, wg stanu na pierwszy dzień miesiąca na podstawie prowadzonej dokumentacji przebiegu nauczania.

5. Dotacje przekazywane są na rachunek bankowy placówki w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że za miesiąc grudzień w terminie do 15 grudnia.

6. Organ prowadzący składa organowi dotującemu do 10-go dnia każdego miesiąca "Miesięczny arkusz informacyjny" o rzeczywistej liczbie uczniów, w tym uczniów niepełnosprawnych oraz liczbie uczniów z innych gmin, ustalonej na podstawie prowadzonej dokumentacji przebiegu nauczania.

7. W przypadku stwierdzenia przez organ prowadzący placówkę nieprawidłowości w informacji, o której mowa w ust. 6, podmiot dotowany jest zobowiązany do przedstawienia na piśmie organowi dotującemu korekty informacji.

8. Kwota nadpłaconej lub niedopłaconej dotacji będzie uwzględniona przy naliczaniu dotacji na kolejny miesiąc.

9. W przypadku zmiany ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących przeznaczonych na funkcjonowanie przedszkoli publicznych zmianie ulega odpowiednio kwota dotacji udzielona w danym roku budżetowym dla placówek.

10. W przypadku, o którym mowa w ust. 9, korekty udzielonej dotacji dokonuje się według stanu na dzień 30 listopada, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku budżetowego. Kwota nadpłaty lub niedopłaty dotacji zostaje skorygowana w ramach części dotacji należnej w miesiącu, po którym korekta została dokonana.

11. Do czasu ustalenia wysokości stawek dotacji, o których mowa w § 2 dotacja jest przekazywana w wysokości stawek dotacji ustalonych na poprzedni rok budżetowy.

12. Po ustaleniu stawek dotacji, o których mowa w § 2 następuje, wyrównanie przekazanej dotacji do końca następnego miesiąca kalendarzowego.

§ 4.

Tryb rozliczania dotacji

1. Dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań niepublicznego przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy.

2. Organ prowadzący placówkę zobowiązany jest do złożenia organowi dotującemu, rocznej informacji z wykorzystania dotacji w terminie do 15 stycznia roku następnego po roku objętym rozliczeniem.

3. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2 zawiera informacje w szczególności o:

1) wysokości dotacji należnej oraz wysokości dotacji otrzymanej,

2) liczbie dzieci faktycznie uczęszczających do placówki,

3) kwocie nadpłaty lub niedopłaty dotacji;

4) wykorzystaniu dotacji w rozbiciu na rodzaje wydatków finansowanych w ramach otrzymanej dotacji.

4. Dotacje udzielone z budżetu Gminy Knurów w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu gminy w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku, z zastrzeżeniem ust.6.

5. Dotacje udzielone z budżetu Gminy Knurów, które w części lub w całości pobrane były nienależnie w nadmiernej wysokości lub wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami, na zasadach i w trybie określonym w ustawie o finansach publicznych.

6. W przypadku likwidacji placówki, organ prowadzący ma obowiązek przedstawić organowi właściwemu do udzielenia dotacji, rozliczenie wykorzystania dotacji oraz zwrócić niewykorzystane, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości środki z dotacji udzielonej z budżetu Gminy Knurów, nie później niż w terminie 15 dni od dnia zaprzestania działalności.

7. Udzielanie dotacji oraz jej rozliczanie dokonuje się z zachowaniem zasady jawności.

§ 5.

Tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji

1. Organ dotujący może przeprowadzić kontrolę w placówkach zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ust. 3f ustawy oraz zgodności danych wykazanych we wniosku o udzielenie dotacji
i w informacji miesięcznej, stanowiącej podstawę do przekazania dotacji.

2. Kontrola może być przeprowadzana w trakcie wydatkowania dotacji oraz po jej wydatkowaniu.

3. Podstawą do przeprowadzenia kontroli jest imienne upoważnienie wystawione przez Prezydenta Miasta Knurów, w którym wskazana będzie osoba, placówka kontrolowana, przedmiot kontroli oraz termin jej przeprowadzenia.

4. Kontrolujący dokonując ustaleń stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli ma prawo wglądu do dokumentacji organizacyjnej, finansowej oraz dokumentacji przebiegu nauczania.

5. W przypadku, gdy dokumenty w oparciu, o które ma zostać przeprowadzona kontrola znajdują się poza siedzibą dotowanej placówki, organ prowadzący placówkę obowiązany jest zapewnić ich dostępność w siedzibie dotowanej placówki na czas przeprowadzenia kontroli.

6. Odmowa udostępnienia dokumentacji, o której mowa w ust. 5 stanowi podstawę do żądania zwrotu dotacji w części, której odmowa dotyczy, na zasadach ustalonych jak dla dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.

7. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół kontroli.

8. Protokół kontroli powinien zawierać:

1) datę i miejsce jego sporządzenia,

2) nazwę i adres organu prowadzącego placówkę,

3) nazwę i adres placówki,

4) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

5) imię i nazwisko kontrolującego oraz numer i datę upoważnienia do przeprowadzenia kontroli,

6) określenie przedmiotu kontroli oraz okresu objętego kontrolą,

7) opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, zakres i skutki tych nieprawidłowości, w szczególności mających wpływ na wysokość przekazanej szkole lub placówce dotacji,

8) wykaz załączników do protokołu,

9) informację o pouczeniu kontrolowanego o przysługującym prawie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu oraz prawie odmowy jego podpisania.

9. W protokole kontroli nie można dokonywać poprawek, skreśleń ani uzupełnień, z wyjątkiem sprostowania oczywistych pomyłek pisarskich i rachunkowych, które parafuje kontrolujący.

10. Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach: dla organu prowadzącego daną placówkę oraz Prezydenta Miasta Knurów.

11. Protokół kontroli zostaje doręczony kontrolowanej placówce w terminie do 2 miesięcy od dnia zakończenia kontroli.

12. Protokół kontroli podpisuje kontrolujący oraz organ prowadzący daną placówkę lub inna osoba upoważniona przez organ prowadzący.

13. Organ prowadzący placówkę lub osoba przez niego upoważniona, może przed podpisaniem protokołu w terminie 7 dni od jego otrzymania, zgłosić kontrolującemu pisemnie umotywowane i udokumentowane zastrzeżenia, co do ustaleń zawartych w protokole.

14. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, kontrolujący:

1) stwierdza ich zasadność i dokonuje zmiany treści protokołu lub,

2) przeprowadza dodatkowe czynności kontrolne w zakresie zgłoszonych zastrzeżeń.

15. W wyniku przeprowadzenia dodatkowych czynności kontrolnych, kontrolujący wprowadza do protokołu odpowiednie zmiany, albo przekazuje zgłaszającemu pisemne stanowisko w sprawie przyczyn nie uwzględnienia zastrzeżeń.

16. W przypadku zastrzeżeń do wyniku kontroli, organ prowadzący niepubliczne przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, składa Prezydentowi Miasta Knurów w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolującego, pisemne uzasadnienie przyczyn odmowy podpisania.

17. W przypadku nie złożenia wyjaśnień lub zastrzeżeń w terminie określonym w ust. 16, przyjmuje się, że kontrolowany nie kwestionuje ustaleń kontroli.

18. Odmowa podpisania protokołu kontroli nie stanowi przeszkody do realizacji wniosków pokontrolnych.

19. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli nieprawidłowości mających wpływ na prawo otrzymania dotacji lub wysokość dotacji przysługującej kontrolowanemu, Prezydent Miasta Knurów wzywa do zwrotu całości lub części przekazanej dotacji.

§ 6.

Postanowienia przejściowe i końcowe

1. Wzory druków stanowiących:

1) wniosek o udzielenie dotacji, o którym mowa w § 3 ust. 1,

2) informację miesięczną o rzeczywistej liczbie uczniów, o której mowa w § 3 ust. 6,

3) rozliczenie wykorzystania dotacji, o którym mowa w § 4 ust. 2, określi Prezydent Miasta Knurów w drodze zarządzenia.

2. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Knurów.

3. Traci moc Uchwała Nr XLVI/671/14 Rady Miasta Knurów z dnia 11 czerwca 2014 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji udzielanych niepublicznym przedszkolom i innym formom wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Knurów przez osoby prawne i fizyczne niezaliczone do sektora finansów publicznych oraz trybu i zakresu przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystania udzielonej dotacji.

4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady


Tomasz Rzepa

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00