Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2014 poz. 5234

Uchwała nr 515/LI/2014 Rady Gminy Koszęcin

z dnia 19 września 2014r.

w sprawie zwalczania rosliny z gatunku barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi)

Na podstawie art.7 ust.1 pkt.1 oraz art.40 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm. ) Rada Gminy Koszęcin uchwala, co następuje:

.

§ 1. 1. Zobowiązuje się właścicieli nieruchomości do likwidacji z terenu swoich posesji rośliny gatunku barszcz Sosnowskiego. Szczegółową charakterystykę gatunku i sposoby jego zwalczania zawiera  uzasadnienie  do niniejszej uchwały.

2. Zobowiązanie wskazane w ust. 1 nakłada się na właścicieli nieruchomości w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz środowiska przyrodniczego.

3. Ilekroć jest mowa o właścicielu nieruchomości rozumie się przez to również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomości.

§ 2. 1. Do przeprowadzenia kontroli wypełniania obowiązku wskazanego w § 1 upoważnia się pracowników Urzędu Gminy w Koszęcinie .

2. Za naruszenie obowiązku wynikającego z niniejszej uchwały przewiduje się karę grzywny wymierzoną w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Koszęcin.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Michał Anioł


Uzasadnienie

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi)  jest okazałą ( wysokość do 5 m) byliną z rodziny selerowatych ( Apiaceae) . W warunkach naturalnych barszcz Sosnowskiego występuje na Kaukazie. Roślina zawiera dużo białka i węglowodanów, dlatego rozpoczęto eksperymenty z jej zastosowaniem jako paszy dla bydła. W latach siedemdziesiątych X w. rozpoczęto eksperymentalną uprawę  barszczu w Borku Fałęckim (Kraków), Grodkowicach (okolice Bochni), Niedzicy i na Gubałówce. Wkrótce okazało się, że rośliny powodują  bolesne poparzenia (zwłaszcza partii skóry nieosłoniętej przed świtałem słonecznym).

Zrezygnowano z uprawy. Jedna roślina barszczu produkuje 40 tys. nasion, przenoszone przez wiatr, wodę i ptaki. Barszcz Sosnowskiego zaliczany jest do tzw. gatunków inwazyjnych - szybko i łatwo rozprzestrzeniających się oraz wypierających rodzime gatunki z coraz większych obszarów, a zatem prowadzących do ubożenia rodzimej flory.

Łodygi, liście i owoce zawierają olejki lotne, żywice oraz alkaloidy, związki które w kontakcie ze skórą wywołują nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji trudno gojące się oparzenia i rany. Mogą również powodować uszkodzenia układu oddechowego. Blizny na skórze widoczne są przez wiele lat.

Barszcz Sosnowskiego  jest rośliną ekspansywną, a ponadto groźną dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jej działanie nie jest odczuwalne ani widoczne w momencie kontaktu z rośliną, lecz we okresie późniejszym, co jest tym bardziej  niebezpieczne.

Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) „zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych. W związku z tym właściciel nieruchomości, powinien podjąć skuteczne działania mające na celu likwidację tej szkodliwej rośliny, gdyż ciąży na nim obowiązek jej usunięcia.Zobowiązanie właścicieli nieruchomości  na terenie Gminy Koszęcin do konsekwentnego niszczenia egzemplarzy barszczu Sosnowskiego umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się tego gatunku oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi. Zaleca się zwalczanie roślin barszczu  Sosnowskiego poprzez mechaniczne ich niszczenie, zachowując  przy tym szczególne środki ostrożności  ( tj. w odzieży ochronnej, rękawicach i osłonie na twarzy. Można powierzyć wyżej wymienione zadanie do wykonania  firmie specjalizującej się w tego typu usługach.             

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00